Fotó: Haáz Vince
Közismert tény, hogy immár évek óta a szállodák és a vendéglátóipari egységek alkalmazottai keresnek a legrosszabbul Romániában. De míg közülük sokaknak legalább van esélyük borravalót is kapni a havi bér mellé, számos gazdasági ágazat dolgozóinak kell megélniük rendkívül kevés pénzből. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a hivatalos statisztikákban az ágazati átlagbér jelenik meg, nem a medián, vagyis a vezetőség aránytalanul magasabb fizetése torzítja a képet, és a valóságban a ranglétra alján levő alkalmazott még ennél is kevesebbet visz haza.
2024. február 28., 21:012024. február 28., 21:01
A Wall-street.ro gazdasági portál most az Országos Statisztikai Intézettől (INS) kapott adatsorok alapján azt vette górcső alá, hogy melyik az a tíz gazdasági ágazat Romániában, amelyek alkalmazottai a legkevesebbet viszik haza, legalábbis az illető ágazat átlagkeresete alapján. Mint az elemzés is emlékeztet, Romániában jelenleg mintegy 5,7 millió aktív munkavállaló dolgozik, a minimálbér pedig továbbra is bruttó 3300 lej, amelyet legutóbb 2023. október 1-jétől emeltek 300 lejjel. Az Országos Statisztikai Intézet legfrissebb adatai szerint
A legmagasabb átlagfizetést a koksz- és olajtermékek gyártásával foglalkozó alkalmazottak keresték (12 710 lej), őket pedig az IT-szektorban dolgozók (11 268 lej) követték.
Tavaly decemberben novemberhez viszonyítva 314 lejjel (6,6 százalékkal) 5079 lejre emelkedett a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Mint ismeretes, a legalacsonyabb fizetéseket – immár hagyományosan – a szállodákban és éttermekben dolgozó alkalmazottak kapják, ahol a nettó átlagfizetés decemberben 2825 lej volt. De az ipar számos területén sem sokkal fényesebb az átlagkereset.
Íme a tíz legrosszabban fizető gazdasági ágazat:
A decemberi fizetéseket vizsgálva ugyanakkor nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az év utolsó hónapjában számos cég ad ünnepi prémiumot vagy más juttatást, és átlagban a januári fizetések elmaradnak az előző havi összegtől. Így azt sem lehet kizárni, hogy a valóságban még a mostani rangsorban szereplőnél is kisebb az átlagkereset az illető ágazatokban.
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában.
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!