A nők keresete nagyjából 300 lejjel alacsonyabb, mint a férfiaké
Fotó: 123RF
A fiatal munkavállalók (a 35–39, illetve a 30–34 éves korosztály) fizetése (bruttó 5551 lej, illetve 5535 lej), valamint a 35–39 éves férfiak bruttó jövedelme a legmagasabb (7231 lej) Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán nyilvánosságra hozott adatsorokból.
2023. november 29., 19:552023. november 29., 19:55
A friss adatok tükrében az alkalmazottak mintegy 40 százalékának bruttó jövedelme 3001–6000 lej között alakult. Az alkalmazottak negyede viszont 3001 lej alatti bruttó jövedelemmel rendelkezik (a férfi alkalmazottak 27,7 százaléka és a női alkalmazottak 22 százaléka).
A nők keresete ellenben nagyjából 300 lejjel alacsonyabb volt, mint a férfiaké.
A gazdasági tevékenység szerinti bontás azt mutatja, hogy a legtöbb alkalmazott a feldolgozóiparban (20,7 százalék) és a kereskedelemben (16,6 százalék) dolgozott. A férfiak nagy arányban dolgoztak az építőiparban (a férfi alkalmazottak 14,6 százaléka) és a szállításban és raktározásban (a férfi alkalmazottak 10,9 százaléka).
A legmagasabb bruttó jövedelmet immár hagyományosan az IT-szektorban dolgozó alkalmazottak esetében regisztrálták – 11172 lejes bruttó alapbér és 12956 lejes bruttó jövedelem. A skála másik végén a szállodákban és éttermekben dolgozó alkalmazottakat találjuk 3248 lejes bruttó alapbérrel és 3650 lej bruttó jövedelemmel.
A nyersanyag-kitermelő iparban, azaz a villamosenergia-termelésben és -ellátásban, valamint a hő-, gáz-, melegvíz- és légkondicionálásban a bruttó jövedelem több mint 60 százalékkal haladta meg az alapbért. A legkisebb különbség eközben a szállodák és éttermek (+12,4%) és az egyéb szolgáltatási tevékenységek (+13,6%) területén volt.
Idén augusztushoz viszonyítva szeptemberben 62 lejjel (1,4 százalékkal) nőtt, így 4593 lejre emelkedett az átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tavaly 6126 lej volt a bruttó átlagbér Romániában, 591 lejjel (10,7 százalékkal) nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagkereset 385 lejjel (11,3 százalékkal) 3801 lejre nőtt az előző évhez mérten – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!