Fotó: Pixabay
Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük. Megtudtuk egyebek mellett, hogy 200 ezer napelemrendszerre van pénz.
2022. szeptember 21., 15:442022. szeptember 21., 15:44
Az energiaválság miatt hatványozott az érdeklődés a Zöldház program iránt, sokan reménykednek, hogy a támogatott napelemrendszerek felszerelésével tudják számottevően csökkenteni a kiadásaikat. Az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
„A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, ezt nem titkolta soha senki, ebben a krízishelyzetben még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. A Környezetvédelmi Alapnak van pénze arra, hogy ezeket az igényeket kielégítse, ám sajnos nagyon alacsony szinten van az adminisztratív kapacitás, hogy a kéréseket feldolgozza” – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Hozzátette: a következő napokban sürgősségi kormányrendelettel további száz ember alkalmazását hagyják jóvá az intézménynél, ugyanakkor külső erőforrásokat is mozgósítottak, kiszervezték a pályázatok kiértékelését.
Eddig amúgy közel 10 ezer kedvezményezettet értesítettek ki, ezen a héten a szám meghaladhatja a 13 ezret. Megtudtuk: amint legalább 30–35 ezer pályázatot sikerül elbírálni, a következő kiírásra kezdenek összpontosítani, erre új rendszert dolgoznak ki, amelynek meg kell teremteni az informatikai hátterét. „Szeretném, ha november végére befejeznék a benyújtott 45 ezer igénylés feldolgozását, és akkor párhuzamosan el lehet indítani a következő kiírást” – szögezte le Tánczos Barna. Hangsúlyozta:
A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, véli a miniszter.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a Környezetvédelmi Alap (AFM) elfogadhatatlanul kezelte a fotovoltaikus pannók megvásárlását támogató Zöldház program szerdai elindítását.
Tánczos Barna ugyanakkor arra is kitért, hogy ellenőrzik, miként lehet decentralizálni a különböző zöldprogramokat annak érdekében, hogy gördülékenyebb legyen ezek lebonyolítása. Elsőként a helyi roncsprogramot decentralizálják, ennek lebonyolítását a környezetvédelmi miniszter tervei szerint teljes mértékben átadnák a helyi önkormányzatoknak úgy, hogy a Környezetvédelmi Alap megelőlegezi a szükséges pénzalapokkal az önkormányzatokat, és rábízza a dokumentációk elfogadását, feldolgozását.
Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A lebonyolításon is változtatnának, a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig, vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.
Mintegy 2,7 milliárd lejes keretösszeget hagyott jóvá szerdai ülésén a kormány a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjainak finanszírozására – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
1 hozzászólás