Fotó: Pixabay
Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük. Megtudtuk egyebek mellett, hogy 200 ezer napelemrendszerre van pénz.
2022. szeptember 21., 15:442022. szeptember 21., 15:44
Az energiaválság miatt hatványozott az érdeklődés a Zöldház program iránt, sokan reménykednek, hogy a támogatott napelemrendszerek felszerelésével tudják számottevően csökkenteni a kiadásaikat. Az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
„A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, ezt nem titkolta soha senki, ebben a krízishelyzetben még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. A Környezetvédelmi Alapnak van pénze arra, hogy ezeket az igényeket kielégítse, ám sajnos nagyon alacsony szinten van az adminisztratív kapacitás, hogy a kéréseket feldolgozza” – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Hozzátette: a következő napokban sürgősségi kormányrendelettel további száz ember alkalmazását hagyják jóvá az intézménynél, ugyanakkor külső erőforrásokat is mozgósítottak, kiszervezték a pályázatok kiértékelését.
Eddig amúgy közel 10 ezer kedvezményezettet értesítettek ki, ezen a héten a szám meghaladhatja a 13 ezret. Megtudtuk: amint legalább 30–35 ezer pályázatot sikerül elbírálni, a következő kiírásra kezdenek összpontosítani, erre új rendszert dolgoznak ki, amelynek meg kell teremteni az informatikai hátterét. „Szeretném, ha november végére befejeznék a benyújtott 45 ezer igénylés feldolgozását, és akkor párhuzamosan el lehet indítani a következő kiírást” – szögezte le Tánczos Barna. Hangsúlyozta:
A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, véli a miniszter.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a Környezetvédelmi Alap (AFM) elfogadhatatlanul kezelte a fotovoltaikus pannók megvásárlását támogató Zöldház program szerdai elindítását.
Tánczos Barna ugyanakkor arra is kitért, hogy ellenőrzik, miként lehet decentralizálni a különböző zöldprogramokat annak érdekében, hogy gördülékenyebb legyen ezek lebonyolítása. Elsőként a helyi roncsprogramot decentralizálják, ennek lebonyolítását a környezetvédelmi miniszter tervei szerint teljes mértékben átadnák a helyi önkormányzatoknak úgy, hogy a Környezetvédelmi Alap megelőlegezi a szükséges pénzalapokkal az önkormányzatokat, és rábízza a dokumentációk elfogadását, feldolgozását.
Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A lebonyolításon is változtatnának, a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig, vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.
Mintegy 2,7 milliárd lejes keretösszeget hagyott jóvá szerdai ülésén a kormány a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjainak finanszírozására – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
1 hozzászólás