2010. június 17., 10:232010. június 17., 10:23
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék bírái még kedden, a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány leszavazása előtt két kifogást juttattak el a taláros testülethez. Az egyik a bérhez és szociális juttatásokhoz való jog szegszegésével, a másik a bírói függetlenség sérülésével kapcsolatos.
Tegnap Radu Moldovan, a PSD szóvivője, aki néhány szociáldemokrata képviselő és szenátor kíséretében nyújtotta be a kérést, úgy nyilatkozott: pártja mindent megtesz, hogy megakadályozza a „szociális népirtást”, amit a megszorítások eredményeznének. A PSD az alkotmány több cikkelyével is ellenkezőnek tartja a bérek és a nyugdíjak csökkentéséről szóló törvénytervezeteket. Eugen Nicolăescu, a PNL képviselőházi frakcióvezetője szerint az alaptörvény 44., 47. és 53. cikkelyét sértik a törvénytervezetek.
Mint ismeretes, miután a parlament kedden elutasította a Boc-kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, a megszorításokkal kapcsolatos két törvénytervezet elfogadottnak tekintendő. Életbelépésükhöz államfői kihirdetés szükséges. Az államfőnek egy alkalommal jogában áll visszaküldeni a tervezeteket a parlamentnek újratárgyalásra. A törvények ellen bárki kifogást emelhet az alkotmánybíróságon. Ha a taláros testület alkotmányellenesnek ítéli a jogszabályokat, a jogalkotási folyamatot újra kell kezdeni.
A költségvetési megszorítások keretében a kormány a minisztériumok költségvetését is alaposan megnyirbálja, éppen ezért a közeljövőben csökkenteni készül az államtitkárok számát. Erről tegnap esti, lapzártánkkor még tartó ülésén is tárgyalt a Boc-kabinet. Arról, hogy mi várható, Mihail Dumitru mezőgazdasági miniszter a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, a kabinet annak a lehetőségét vizsgálja, hogy valamennyi minisztériumban kettőre csökkenjen az államtitkárok száma. Konkrétum azonban szerinte csak egy-két múlva várható. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, kormányzati források korábban úgy nyilatkoztak, hogy Emil Boc június 16-i határidőt jelölt meg a tárcavezetőnek, tehát tegnapig kellett volna véglegesíteniük, hogy milyen elbocsátásokat terveznek.
A kormány egyébként tegnap délelőtt is ülésezett. Akkor egyebek mellett arról született döntés, hogy a privatizációkból befolyt pénzösszegekből az idei év folyamán 1,5 milliárd lejes hitelt biztosítanak a helyi önkormányzatoknak, hogy ebből az összegből azok törleszteni tudják a különböző munkálatok, szolgáltatások ellenértékéből tavaly felhalmozódott tetemes adósságállományukat. Ettől az intézkedéstől is a gazdaság fellendülését várja a kormány, ugyanis ha a cégek megkapják az elmaradt pénzeket, akkor folytatni tudják tevékenységüket. Több vállalkozás – főként az építőipari cégek – tevékenysége lehetetlenült el az elmúlt fél évben az önkormányzati tartozások miatt.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.