Fotó: A szerző felvétele
2010. június 17., 10:192010. június 17., 10:19
A kilenc romániai helyszínen zajló konferenciasorozat az Európa Bizottság támogatásával, az Európai Kis- és Közepes vállalkozások Hetének keretében jött létre. Amint Nagy-Imecs Péter, a tanácsadói iroda igazgató-helyettese a Krónikának elmondta, ezzel a rendezvénnyel új megvilágításban tárgyalják a cégek számára elérhető pályázati lehetőségeket.
A konferencia valójában három modulból tevődik össze – magyarázta a szakértő –, az első egy elméleti összefoglaló arról, hogy melyek is ezek a lehetőségek, miért is érdemes a vállalkozások számára pályázni, és ez milyen költségeket jelent a számukra. A második modul már sokkal gyakorlatiasabb, amelyben megtörténik a konkrét lehetőségek összefoglalása, ez jelenti a konferencia központi magját. Ebben a részben a pályázati tanácsadói cég munkatársai bemutatják a fontosabb befektetési kategóriákat, honnan lehet ingatlanra, eszközbeszerzésre, IT-infrastruktúrára támogatást nyerni, illetve hogyan lehet a költségeket elszámolni. Azt szeretnénk elérni, hogy a cégek képviselői konkrét pályázati ötletekkel menjenek haza a konferenciáról. A harmadik modul során kerül megbeszélésre, hogy milyen külső és belső erőforrás áll az illető cég rendelkezésére, és ezt hogyan tudná felhasználni az ötlet kidolgozásától kezdve, a pályázat megírásán és megnyerésén át az utógondozással és elszámolásokkal bezárólag. „A legfontosabb, hogy mindenki választ kapjon a kérdéseire, szerencsére a résztvevők nagyon érdeklődőek” – részletezte Nagy-Imecs.
Azt is ismertetetik ugyanakkor a résztvevőkkel, hogy amennyiben külső pályázati tanácsadókkal dolgoznak, azok milyen kritériumoknak kell eleget tenniük, hogy biztosak legyenek, a pályázatra szánt ötletük jó kezekbe került. Kerekes Sándor, a magyar–román kereskedelmi és iparkamara ügyvezetője szerint a lehetőségeket igyekeznek nem a pályázatíró cégek, hanem a pályázó vállalkozások szemszögéből tárgyalni, „lefordítani” az ügyfél nyelvezetére a kiírást, hogy az minél jobban megértse. Egyúttal igyekeznek lebontani azt a hiedelmet, hogy úgysem érdemes pályázni, mert rengeteg dokumentációval jár és későn érkeznek a pénzek. „Ez a legolcsóbb módja a pénzszerzésnek” – szögezte le Kerekes.
Ugyancsak a konferencia keretében szeretnénk felhívni a vállalkozások figyelmét, hogy számos pályázatnak közeledik a határideje, erre is érdemes figyelni, hogy még időben léphessenek. Ilyen például a mikrovállalkozások fejlesztésére szánt alap, melynek 2010 nyarán van a határideje. Dezső Pétertől, a Goodwill Consulting igazgatójától megtudtuk, hogy a konferencia első helyszínén, Kolozsváron száz, míg Marosvásárhelyen ötven vállalkozás képviseltette magát. A következő állomásuk Nagyvárad, majd Székelyudvarhely. Az utolsó előadásra június 30-án Bukarestben, a Nemzeti Kamaránál kerül sor. Szatmárnémetiben a Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Mezőgazdasági Kamara székházában megtartott bemutatón negyven cég képviselői vettek részt.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.