A Világbank friss jelentése szerint a román bruttó hazai termék 2026-ban 2,6 százalékkal nő
Fotó: Pixabay
A Világbank a 2024. júniusi 3,8 százalékról 2,1 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a csütörtökön közétett Globális gazdasági kilátások (Global Economic Prospects) elnevezésű jelentésében.
2025. január 17., 12:202025. január 17., 12:20
2025. január 17., 12:332025. január 17., 12:33
A Világbank lefelé módosította a jövő évi hazai össztermék (GDP) növekedésével kapcsolatos várakozásait is.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) lefelé módosította az idei harmadik negyedévi gazdasági növekedésre vonatozó előrejelzését, miután előző jelentésében úgy becsülte, hogy a bruttó hazai termék (GDP) stagnálni fog az előző negyedévhez képest.
A washingtoni székhelyű pénzintézet ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a gazdaság növekedése Közép-Európában a következő két évben is lassulni fog; 2025-re 2,8 százalékos, 2026-ra 3 százalékos bővülést prognosztizált.
A beruházások szintje várhatóan javulni fog a térségben, különösen Lengyelországban és Romániában a strukturális reformok megvalósítása és a késleltetett uniós források odaítélésének hatására – mutat még rá az Agerpres hírügynökség által ismertetett jelentés.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az uniós források beáramlása ellenére a közelmúltban bejelentett költségvetési konszolidációs intézkedések hozzájárultak ahhoz, hogy Románia kilátásait jelentősen lefelé módosították a legutóbbi jelentéshez mérten – szögezi még le a Világbank.
Marcel Ciolacu második kormánya egyébként derűlátóbb a Világbankhoz képest, és 2,5 százalékos GDP-arányos gazdasági növekedéssel számol 2025-ben, erre a mutatóra építi az idei költségvetést, amelyet várhatóan január végén fogad el a parlament.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
szóljon hozzá!