Alig nő idén a román gazdaság, a szélsőségek térnyerése tovább növeli a kockázatokat

Többek között azért maradt el a gazdasági növekedés a várakozásoktól, mivel a  versenyszféra kínálata azonban nem tudott lépést tartani a belföldi fogyasztás növekedésével, és ez az import megugrásához vezetett

Többek között azért maradt el a gazdasági növekedés a várakozásoktól, mivel a versenyszféra kínálata azonban nem tudott lépést tartani a belföldi fogyasztás növekedésével, és ez az import megugrásához vezetett

Fotó: Rostás Szabolcs

Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig – beleértve a szélsőségek térnyerését – jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint. Egyes elemzők már Georgescu-effektusról beszélnek, és nem is állnak messze a valóságtól, hiszen már az elnökválasztás első fordulójának sokkoló eredménye megmutatta, hogyan hat ki a román gazdaságra a szélsőséges erők térnyerése.

Bálint Eszter

2024. december 04., 19:142024. december 04., 19:14

2024. december 04., 19:272024. december 04., 19:27

Lefele módosította a romániai gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzését friss elemzésében a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának (KGTK) kutatócsoportja. A Romanian Economic Monitor (RoEM) elnevezésű projekt kutatói most már mindössze 1 százalékos gazdasági növekedésre számítanak olyan körülmények között, hogy az év elején még a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékos gyarapodását vetítették előre. Ám már szeptemberben kiderült, hogy túlságosan derűlátóak voltak, így akkor 1,8 százalékra rontották a prognózist.

És a 2025-ös évre szóló előrejelzésük sem ad okot túlzott optimizmusra.

Mint írják, „a jelentős költségvetési hiány sürgős kezelése elkerülhetetlen, ami nem teszi lehetővé a romániai gazdasági növekedés jelentős visszagyorsulását 2025-ben sem – jelenlegi becsléseink 1,5 százalékos GDP-növekedést mutatnak”.

Az aggasztó deficit mellett ugyanakkor egy új kockázat is erőteljesen berobbant, mintha amúgy nem leselkedett volna elég bel- és külföldi kockázat a gazdaságra.

„A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok, beleértve a szélsőségek térnyerését, jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat mind a vállalati szféra, mind pedig a lakosság számára” – kongatták meg szerdán a vészharangot a BBTE elemzői.

Miért nem jöttek be a gazdasági növekedési előrejelzések?

„Bár 2024-ben a háztartások reáljövedelmei növekedtek, az ország gazdasága jóval az eredeti várakozások alatt teljesített. Idén több fontos kormányzati döntésnek lehettünk tanúi, mint például a minimálbér emelése, a közalkalmazotti fizetések jelentős emelése, valamint a nyugdíjemelések az infláció mérsékelt csökkenésével együtt, amelyek a háztartások reáljövedelmének dinamikus növekedéséhez vezettek. Így a belföldi fogyasztás ismét a hazai gazdaság fő hajtóerejévé vált” – idézte az Economedia.ro gazdasági portál által ismertetett elemzés Bálint Csabát, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagját, aki a RoEM kutatója.

korábban írtuk

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint
Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

A versenyszféra kínálata azonban nem tudott lépést tartani a belföldi fogyasztás növekedésével, és ez az import megugrásához vezetett.

„Az ipari termékek vagy az élelmiszerek behozatala idén erőteljesen nőtt és hasonló tendencia figyelhető meg a szolgáltatások, például az idegenforgalmi szolgáltatások terén is. A fogyasztók például a külföldi nyaralásokat részesítették előnyben a belföldi turizmussal szemben. Az import felfutásával párhuzamosan a külső kereslet sajnos szerény maradt” – fejtette ki a makrogazdasági elemző. Hozzátette, az ipari szektorban, különösen Németországban és az eurózóna gazdaságában tapasztalható problémák az export sokkal mérsékeltebb növekedését eredményezték, mint amit az import esetében láthatunk. „Így a negatív nettó export az idei gazdasági növekedés nagy részét semmissé tette, és ez a hatás különösen az idei második negyedévben mutatkozott meg” – jelentette ki az elemző.

A BBTE közgazdászai ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a vártnál alacsonyabb növekedéshez hozzájárult egy másik fontos tényező, a beruházások viszonylag erőteljes lassulása is.

Az állami költségvetésből és az európai alapokból finanszírozott befektetéseknek azonban sikerült a pozitív tartományban tartaniuk a beruházásokat, még ha a lakáspiaciak vissza is estek.

Egy másik említett szempont az IT-ágazathoz kapcsolódik.

„A román gazdaság »szupersztár« ágazata az elmúlt években jelentős nyomás alá került, így 2024-ben szerényebb mértékben járul hozzá a gazdasági növekedéshez. Ez egyrészt az ágazatban tapasztalható globális tendenciákkal magyarázható, amelyek a leépítéssel és a humánerőforrás helyett a technológiába történő beruházások előtérbe helyezésével állnak összefüggésben, és mindezt a globális hálózatokba szorosan beágyazott romániai IT-szektor is érezte. Másrészt a romániai programozók nemzetközi összehasonlításban már nem jelentenek olyan olcsó alternatívát, ami további nyomást gyakorol az ágazat munkaerőpiacára” – derül ki a RoEM elemzéséből.

A politikai bizonytalanságok is kihatnak a gazdasági növekedésre

„A jelenlegi helyzetben a gazdasági elemzők lassabban frissítik 2024-re vonatkozó előrejelzéseiket: a legtöbbjük 1,7 százalékos GDP-növekedést vár, amit túl optimistának tartunk. 2025-ben a GDP-növekedés szerény gyorsulása jöhet, de a jelenlegi piaci konszenzus szerinti 2,8 százalékos növekedés ugyanígy túl optimista. Becsléseink szerint az elemzők jelenlegi várakozásainak alsó, 1,5 százalékos értéke sokkal reálisabb forgatókönyvnek tűnik.

Idézet
Pesszimistább előrejelzésünket külső és belső tényezők egyaránt alátámasztják”

– fogalmaznak a Romanian Economic Monitor kutatói.

Hangsúlyozzák, hogy a külső oldalon a gazdasági bizonytalanságok meglehetősen nagyok: még ha a legtöbb elemző az euróövezet további fellendülésére számít is (a piaci konszenzus szerint szerény növekedésre számíthatunk az euróövezet iparában), a geopolitikai feszültségek, beleértve a konfliktusokat és a protekcionizmust a nemzetközi kereskedelemben, kissé kibillenthetik ezt a folyamatot.

A kutatók azonban a belpolitikai helyzetet és annak a gazdaságra gyakorolt hatását is a kockázati tényezők közé sorolják.

„Belpolitikai fronton az elnökválasztás első fordulójának váratlan eredményeivel felerősített politikai bizonytalanságok, valamint a szélsőségek erősödése mind az elnökválasztáson, mind a parlamenti választásokon súlyos terhet jelentenek az ország gazdaságára, és ebben a forgatókönyvben a költségvetési hiányt korrigáló intézkedések még kiszámíthatatlanabbá válnak, ami jelentősen hozzájárul a gazdasági kockázatok növekedéséhez mind az üzleti környezet, mind az ország teljes lakossága számára” – fogalmazta meg Szász Levente, a gazdaságkutatási projekt koordinátora.

A jövő évi lehetséges forgatókönyvek között szerepel a jövedelemadó emelése, az általános forgalmi adó (áfa/TVA) emelése, vagy ezen intézkedések bármely kombinációja.

„A jelenlegi helyzetben sajnos elkerülhetetlennek tűnnek ezek az intézkedések: ha a következő kormány nem hajt végre hiteles intézkedéseket a költségvetési hiány csökkentésére, akkor annak finanszírozása rendkívül nehézzé válik, és költségei negatívan érintik majd a romániai vállalatokat és háztartásokat egyaránt. Csak remélni tudjuk, hogy ezeket az intézkedéseket fokozatosan és intelligensen hajtják végre, hirtelen döntések nélkül, amelyek negatívan hatnának ki a gazdaság szereplőire; olyan intézkedések kellenek, amelyek a költségvetési hiány fokozatos csökkenéséhez vezetnek az elkövetkező években, hosszú távon fenntarthatóbb szintre” – vallja Szász Levente.

korábban írtuk

Állandósult a bizonytalanság a világban, a romániai választási szuperévnek jövőre lehet meg a böjtje
Állandósult a bizonytalanság a világban, a romániai választási szuperévnek jövőre lehet meg a böjtje

Jövőre ihatjuk meg az idei romániai választási szuperév levét, a kampányintézkedéseknek ugyanis várhatóan meg lesz a böjtje a Krónikának nyilatkozó szakértő szerint.

Már kaptunk ízelítőt és a versenyszféra képviselői óva intenek

Mint ismeretes, az elnökválasztás első fordulójának eredménye, amely az oroszbarát, antiszemita Călin Georgescut juttatta az első helyre, máris éreztette hatását a gazdaságban. A piacok már a választások utáni második napon reagáltak: a román tőzsde „mínuszban” zárta a napot, és gyors növekedésnek indultak a bankközi kamatlábak is, amelyek szintje ugyebár kihat a lakossági hitelekre is. Utóbbiak a parlamenti választások után enyhe csökkenésnek indultak, de szerdán újabb emelkedésnek lehettünk szemtanúi.

korábban írtuk

Mínuszban a bukaresti tőzsde, Georgescu győzelme nyomán megugrott az állam finanszírozási költsége
Mínuszban a bukaresti tőzsde, Georgescu győzelme nyomán megugrott az állam finanszírozási költsége

A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.

A viharos politikai környezet pedig elemzők szerint az árfolyamra is olyan mértékű hatást gyakorolt, hogy az Economedia információi szerint a Román Nemzeti Banknak devizatartalékokat kellett eladnia, hogy az eurót az 5 lejes lélektani küszöb alatt tartsa.

Ugyanakkor az elmúlt napokban példátlan reakciók érkeztek az üzleti szférából is, amelyek Románia Európa-párti irányvonalát támogatják, és arra kérik a „demokratikus erőket”, hogy teljes mellszélességgel álljanak ki Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) színeiben megmérkőző államfőjelölt mellett.

További rossz hír, hogy az európai uniós források egy része is elapadhat – legalábbis az Economedia információi szerint Románia idén nem kap több pénzt az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében. Magas rangú forrásokra hivatkozva a portál azt írta, hogy a háttérben a katonai nyugdíjak közelmúltbeli indexálása áll, ez ugyanis évente közel 7 milliárd lejjel növeli az állami kiadásokat.
Az Európai Bizottság az Economedia forrásai szerint idén nem fogja kifizetni a PNRR harmadik szakaszában igényelt összegeket, ebben a szakaszban szerepelt ugyanis a különleges nyugdíjak reformját megkövetelő mérföldkő, a katonai nyugdíjak indexálásával pedig még nőttek is az erre a célra fordított kiadások, vagyis az elvárást nem sikerült teljesíteni.
Adrian Câciu európai projektekért felelős miniszter az Economediának csak annyit mondott: „várjuk, hogy az Európai Bizottság utalja a pénzösszegeket”. Arra nem válaszolt, hogy mikor történik meg a kifizetés, és hogy felfüggesztenek-e bizonyos kifizetéseket a különleges nyugdíjak reformja miatt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 04., szerda

Feltételekkel, de jóváhagyta a Profi Mega Image általi felvásárlását a Versenytanács

Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.

Feltételekkel, de jóváhagyta a Profi Mega Image általi felvásárlását a Versenytanács
2024. december 04., szerda

Kevesebb külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában októberig, mint egy évvel korábban

Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában októberig, mint egy évvel korábban
2024. december 03., kedd

Több mint 100 lejjel nőhet januárban a gázszámla

A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).

Több mint 100 lejjel nőhet januárban a gázszámla
2024. december 02., hétfő

Az elmúlt időszak folyamatos emelkedése után újra csökkent a ROBOR

A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Az elmúlt időszak folyamatos emelkedése után újra csökkent a ROBOR
2024. december 02., hétfő

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta
Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta
2024. december 02., hétfő

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta

2024. november 30., szombat

Rekordokat dönt a romániai légiutas-forgalom

A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Rekordokat dönt a romániai  légiutas-forgalom
2024. november 30., szombat

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba

Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba
2024. november 30., szombat

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni

Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni
2024. november 29., péntek

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR

A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.

Dagad a román államadósság
Dagad a román államadósság
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság