Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint tavaly decemberben 964,345 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 936,995 milliárd lejről.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
Enyhén javult az euróövezet és az Európai Unió gazdaságának teljesítménye 2024 negyedik negyedévében a harmadik negyedévhez képest, de a román GDP az uniós átlag kétszeresével nőtt – derül ki az Eurostat pénteken közzétett felülvizsgált adataiból.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 0,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és az EU-ban 2024 harmadik negyedévében az előző három hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Magyarországon, Lettországban és Romániában jegyezték.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Nem csak európai uniós összevetésben, hanem ha az egész világot nézzük, akkor is a legalacsonyabbak között van Románia az oktatásra fordított pénzösszegek tekintetében az UNESCO legfrissebb jelentése szerint.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
A korábbi 3,4 százalékról 2,8 százalékra módosította az idei gazdasági növekedésre vonatkozó becslését az Országos Előrejelzési és Prognózis Bizottság. A kormány a GDP 6,94 százalékára módosította a 2024-re tervezett 5 százalékos államháztartási hiányt.
Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.
A második negyedévben a nyers adatok és a naptárhatással kiigazított adatok alapján is 0,8 százalékkal nőtt a román GDP az egy évvel korábbihoz viszonyítva – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban 52,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte vasárnap a bukaresti pénzügyminisztérium.