Lejtmenet. A nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe
Fotó: Borbély Fanni
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest 13,5 ponttal 31,4 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
2024. december 05., 15:282024. december 05., 15:28
A szervezet havonta készít felmérést a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának távlatairól. A román gazdasággal szembeni bizalomindexnek két összetevője van, az egyik a gazdaság jelenlegi helyzetét tükrözi, a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A legfrissebb, novemberi felmérés szerint az előbbi mutató 16,4 ponttal 47,8 pontra, utóbbi 12,1 ponttal 23,3 pontra csökkent, ami a legalacsonyabb érték 2019 januárja óta.
– idézte a CFA Románia közleménye az egyesület elnökét, Adrian Codîrlaşut.
A szervezet novemberi felmérése szerint a pénzügyi elemzők átlagban 5 százalékos inflációt jósolnak 12 hónap múlva, magasabbat, mint az előző hónapban. Mintegy 59 százalékuk a fogyasztói árak növekedésének mérséklődésére, 27 százalék pedig a stagnálására számít a következő egy évben.
A CFA Románia szakértői a 2024-es GDP-arányos költségvetési hiányt 7,8 százalékra becsülik, jövőre 7,2 százalékos deficitet valószínűsítenek. Prognózisuk szerint a GDP-arányos államadósság 58 százalékra nő a következő egy évben, ugyanakkor idén 1,6 százalékos, jövőre pedig 1,3 százalékos GDP-növekedésre számítanak.
Novemberben arról is megkérdezték az elemzőket, hogy szerintük jövőre milyen jelentősebb kockázatok várnak a román gazdaságra. A válaszadók három gazdasági és két nem gazdasági jellegű kockázatot neveztek meg. Ezek szerint
Ezután következik az államadósság fenntarthatósága és a fegyveres konfliktusok kockázata – írja az Agerpres.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!