Lejtmenet. A nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe
Fotó: Borbély Fanni
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest 13,5 ponttal 31,4 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
2024. december 05., 15:282024. december 05., 15:28
A szervezet havonta készít felmérést a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának távlatairól. A román gazdasággal szembeni bizalomindexnek két összetevője van, az egyik a gazdaság jelenlegi helyzetét tükrözi, a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A legfrissebb, novemberi felmérés szerint az előbbi mutató 16,4 ponttal 47,8 pontra, utóbbi 12,1 ponttal 23,3 pontra csökkent, ami a legalacsonyabb érték 2019 januárja óta.
– idézte a CFA Románia közleménye az egyesület elnökét, Adrian Codîrlaşut.
A szervezet novemberi felmérése szerint a pénzügyi elemzők átlagban 5 százalékos inflációt jósolnak 12 hónap múlva, magasabbat, mint az előző hónapban. Mintegy 59 százalékuk a fogyasztói árak növekedésének mérséklődésére, 27 százalék pedig a stagnálására számít a következő egy évben.
A CFA Románia szakértői a 2024-es GDP-arányos költségvetési hiányt 7,8 százalékra becsülik, jövőre 7,2 százalékos deficitet valószínűsítenek. Prognózisuk szerint a GDP-arányos államadósság 58 százalékra nő a következő egy évben, ugyanakkor idén 1,6 százalékos, jövőre pedig 1,3 százalékos GDP-növekedésre számítanak.
Novemberben arról is megkérdezték az elemzőket, hogy szerintük jövőre milyen jelentősebb kockázatok várnak a román gazdaságra. A válaszadók három gazdasági és két nem gazdasági jellegű kockázatot neveztek meg. Ezek szerint
Ezután következik az államadósság fenntarthatósága és a fegyveres konfliktusok kockázata – írja az Agerpres.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!