Új importvámok Amerikában. A világkereskedelem szempontjából példátlan döntés minden bizonnyal nagy hatással lesz az érintett gazdaságokra
Fotó: Pixabay.com
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karán létrehozott Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése. A Krónikának nyilatkozó gazdasági elemző szerint az importvámok hatása attól is függ, hogy vámháborút eredményeznek-e, és válaszként növeli-e az Európai Unió az amerikai javakra kivetett vámtarifákat annak reményében, hogy ez engedményekhez vezethet az amerikai féltől.
2025. április 07., 14:002025. április 07., 14:00
„Az Egyesült Államok által kivetett importvámok csökkentik az európai exportipar bevételeit – például az autóiparét, ami az egyik legjelentősebb exportcikke az Európai Uniónak –, ennek következtében eshetnek az európai jövedelmek, a munkanélküliség pedig növekedhet. Ugyan Románia közvetlen kivitele az Egyesült Államokba csak kis részét teszi ki a teljes külkereskedelmünknek, az Európai Unió többi tagállama már jelentős exportpiacunk, így közvetett módon mi is érezni fogjuk az amerikai importvámok hatását. Hiszen ha esnek az európai jövedelmek, a romániai javak iránti kereslet, és így a nemzeti jövedelem is esni fog” – értékelt a Krónika megkeresésére Markó Balázs, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karán létrehozott Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport tagja.
Az oktató ugyanakkor úgy gondolja, az importvámok hatása attól is függ, hogy vámháborút eredményeznek-e, és az Európai Unió válaszként növeli-e az amerikai javakra kivetett vámtarifákat annak reményében, hogy ez engedményekhez vezethet az amerikai fél részéről.
– véli a közgazdász.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A Romanian Economic Monitor kutatócsoport a napokban átfogó elemzésben vizsgálta meg az Egyesült Államok által kivetett importvámok Európára, ezen belül Romániára gyakorolt várható hatásairól. Amelyből kiderül, az Amerikai Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem Románia teljes külkereskedelmének mindössze 2,34 százalékát teszi ki – ebben az export és az import is benne van. És fordítva is hasonló a helyzet, Románia az Egyesült Államok teljes külkereskedelmének mindössze 0,10 százalékát adja.
„A 2,34 százalékos alacsony értéket az is magyarázza, hogy az EU-tagállamokban a külkereskedelembe beletartozik az uniós országok közötti kereskedelem (míg az Egyesült Államokat ebből a szempontból egy egységnek tekintjük), így Romániában az EU-s kereskedelmi partnerek teszik ki a legnagyobb részarányt” – magyarázza az elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Ilyen körülmények között a BBTE közgazdászai úgy számolnak, hogy európai uniós szinten összességében az Egyesült Államok részesedése a külkereskedelemben magasabb, értéke eléri a 7,1 százalékot, mivel a nyugat-európai országoknak jelentősebb kereskedelmi kapcsolatuk van Amerikával. Sőt ha leszámítjuk az EU országai között zajló kereskedelmet, és csak az Unión kívüli országokat nézzük, akkor már az Egyesült Államok számít az EU legnagyobb exportpartnerének.
Az elemzők szerint a Trump-adminisztráció által nemrégiben bejelentett „agresszív vámemelések” az Egyesült Államok elmúlt 100 éves kereskedelmi történetében példátlan változást hoznak: az importra kivetett vámokból befolyó összeg csaknem tízszeresére, 2,3 százalékról rekordszintű 22–23 százalékra emelkedett.
„A vámok általában gyengítik a gazdasági teljesítményt, mind azokban az országokban, amelyekre ezeket a vámokat kivetik, mind pedig a vámokat bevezető országban. A nemzetközi kereskedelem akadályainak növekedése végeredményben mindig negatív, a kérdés csak az, hogy »ki veszít kevesebbet«. A Trump-adminisztráció által bevezetett vámok első közvetlen hatása valószínűleg az Egyesült Államokban jelentkező inflációs nyomásban fog megnyilvánulni, mivel a vámok közvetlenül az importált termékek végső árának növekedésében és ezáltal az infláció szintjében is tükröződnek” – idézte az elemzés Szász Leventét, a BBTE rektorhelyettesét, a RoEM-csoport koordinátorát.
A RoEM közgazdászai úgy számolnak, hogy az Egyesült Államokban gyártott termékek drágulhatnak, ha importált nyersanyag és alkatrész felhasználásával készülnek. „Annak a forgatókönyvnek a vizsgálatához, ami szerint az importot saját termelés váltja fel, hosszabb időre van szükség, ami rövid távon közvetlenül csökkenti az amerikai bruttó hazai termék (GDP) növekedési ütemét.
Az amerikai gyártók átlagos hatékonysága csökkenni fog, mivel az importvámok bevezetésével gyengül a verseny a hazai piacon” – vélekednek a kolozsvári közgazdászok.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
Másrészt – teszik hozzá az elemzők – az EU-ból az Egyesült Államokba irányuló export szintén kevésbé lesz versenyképes (az új vámok közvetlenül növelik az árakat az amerikai piacon), ami jelentősen csökkenteni fogja az uniós termelés volumenét. Ezenfelül az amerikai piacra való terjeszkedés lehetősége nélkül a legtermékenyebb uniós vállalatok egy része szenvedni fog, ami csökkenti az európai gyártók átlagos hatékonyságát.
A RoEM közgazdászai úgy vélik, hogy az export visszaesése és a termelés hatékonyságának csökkenése az uniós országokban a gazdasági növekedés lassulásában fog megmutatkozni, mivel az európai ipar már a vámok bevezetése előtt is a stagnáláshoz közeli nehéz időszakon ment keresztül.
de az Egyesült Államok sem úszná meg a gazdasági zsugorodást, még ha esetleg valamivel enyhébb lesz is. Ha az EU hasonló vámemeléssel válaszol az USA-val szemben, a fent leírt negatív hatások megsokszorozódnak az infláció és a gazdasági lassulás tekintetében, és az elhúzódó kereskedelmi konfliktus bizonytalansága és kiszámíthatatlansága veszélyeztetné az üzleti tervezést és a vállalatok beruházásait, ami viszont feltétlenül szükséges lenne a hosszú távú gazdasági növekedés fenntarthatóságához” – figyelmeztetnek egyúttal az elemzők.
Mint ismeretes, Donald Trump amerikai elnök a múlt héten új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei év első hónapjában 6327 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 31,61 százalékkal kevesebbet, mint 2024 januárjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
szóljon hozzá!