A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

Trump

Nehéz idők? Romániában az autóipar lehet az, ami megsínyli Trump új vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok. Úgy tűnik, a Donald Trump által foganatosított intézkedések hatása a romániai autó-, bútor- és acéliparban egyaránt érezhető lesz.

Krónika

2025. április 03., 17:482025. április 03., 17:48

Erről Radu Burnete, a Concordia Munkáltatói Szövetség ügyvezető igazgatója beszélt csütörtökön a HotNews hírportálnak. „Ezt tesszük most: találkozunk, és forgatókönyveket és felméréseket készítünk arról, hogy milyen hatással lesz ránk. Egyelőre belső megbeszéléseket folytatunk a tagjainkkal, hogy kiszámítsuk a tarifák hatását.

Idézet
Trump elnök tegnap este lebontotta a nemzetközi kereskedelmet, amely óriási mértékben gazdagabbá tette országunkat. A jó oldala az, hogy még mindig tagjai vagyunk az EU-nak, az Unió pedig hatalmas piacot jelent számunkra”

– mondta a Concordia munkáltatói szövetség elnöke.

korábban írtuk

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Burnete úgy vélekedett, hogy a vámok egyes iparágakat kevésbé érintenek, például az IT&C-t, mivel a szolgáltatások nem szerepelnek az amerikai elnök vámtervében.

Idézet
Az autóalkatrész- és bútorgyártókra azonban hatással lesznek az új intézkedések. Németországot különösen az autóipari ágazatban fogja érinteni, ahova Románia sok részegységet szállít”

– mutatott rá Burnete.

Burnete később közleményt is kiadott, amelyben már a vas- és acéltermékeket, a gumi és gumitermékeket is megemlíti az érintett ágazatok között, valamint az ipari berendezéseket és az élelmiszereket is, amelyek a globális ellátási láncok részét képezik. Csütörtöki közleményében a Concordia munkáltatói szövetség elnöke megállapította, hogy a Trump-kormányzat EU-t sújtó 20 százalékos vámja nem jó hír a román gazdaság számára.

Emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök bejelentése után pirosba fordult a bukaresti tőzsde, mert a befektetők aggódva várják a fejleményeket. Az aggodalmuk alapja az, hogy Románia EU-val szembeni kereskedelmi kitettsége nagyon magas (a teljes export 70 százaléka az EU-ba irányul), az európai tagállamoknak pedig a Romániáénál szorosabbak a kereskedelmi kapcsolatai az Egyesült Államokkal. Közleménye szerint a Concordiába tömörülő üzletemberek egyelőre kivárnak.

„Megvárjuk, hogyan reagál a nemzetközi piac és hogyan reagál a többi uniós tagállam. Fontos a tagállamok közötti koordináció” – hangsúlyozta.

Az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje Romániával szemben több mint 770 millió euró

– derül ki az Országos Statisztikai Intézet által közzétett és a portál által elemzett adatokból.

Románia több mint 2 milliárd euró értékben exportált termékeket és szolgáltatásokat az Egyesült Államokba, és 1,3 milliárd euró értékben importált onnan. A 2024-es évre az Amerikába irányuló román áruexportot a román GDP 0,7 százalékára, azaz 2,4 milliárd euróra becsülik. Az, hogy az USA-ba irányuló román áruexportot az új vámháború mennyire fogja érinteni, nemcsak a Trump által kivetett vámok mértékétől függ, hanem attól is, hogy az amerikai export mennyire érzékeny a vámok emelésére.

Románia ráadásul – amint arról Burnete is beszélt – közvetett módon is érintett lesz. A Trump által kivetett adó leginkább Németországot érinti, amely az ország fő európai kereskedelmi partnere.

A német jegybank elnöke szerint Trump vámjainak hatása a német gazdaság növekedését mintegy 1,4 százalékponttal csökkentheti. Ez azonban a külső kereslet gyengülését jelenti, amelyben Románia is érintett. A legnagyobb mértékű, Amerikába irányuló exportot a Villamos gépek és berendezések kategóriában, pontosabban a „Kapcsolótáblák, panelek, konzolok, konzolok, pultok, egyéb tartók a villamos energia vezérlésére/elosztására” alkategóriában jegyezték – több mint 216 millió euró értékben.

Az Egyesült Államokba irányuló romániai exportban a második helyen az elektromos motorok és generátorok állnak, évi közel 65 millió euróval. Az AmCham – a Romániai Amerikai Kereskedelmi Kamara – tanulmánya szerint

az Egyesült Államok még mindig az ötödik legnagyobb befektető Romániában, jelentős, 7,8 százalékos részesedéssel bír a teljes közvetlen külföldi befektetésekből.

Az amerikai befektetések földrajzilag koncentrálódnak, néhány megye termeli meg az amerikai vállalatok által realizált éves bevételek nagy részét, főként azért, mert megyénként csak egy nagy gyártó van jelen: Dolj (Ford Motor), Brassó (Autoliv) és Buzău (Bunge). Bukarest és a környező Ilfov megye szintén az élmezőnyben van, a fővárosban vagy annak közelében számos amerikai cég leányvállalata található. A Romániában befektető amerikai cégek közül a legtöbb székhelye Kaliforniában működik.

Ha összehasonlítjuk az amerikai közvetlen külföldi befektetések romániai jelenlétét a közép-kelet-európai régió referenciaországaival, akkor Lengyelország, Magyarország és a Cseh Köztársaság jóval Románia előtt, míg Szlovákia és Bulgária messze mögötte van.

Az itteni piacon jelen levő 200 legnagyobb amerikai cég kevesebb mint 40 százaléka van közvetlenül amerikai vállalatok tulajdonában, míg a fennmaradó több mint 60 százalékot közvetve irányítják az amerikai cégek más országokban (többnyire Nyugat-Európában) található regionális leányvállalatain keresztül. A közvetlen külföldi befektetésekkel foglalkozó amerikai cégek elsősorban olyan hagyományos iparágakban vannak jelen Romániában, mint a feldolgozóipar (Ford, Autoliv, Philip Morris), gyorsan forgó fogyasztási cikkek (Coca-Cola, Pepsico, P&G stb.), de olyan innovatív ágazatokban is, mint az IT&C (IBM, Amazon, Microsoft stb.).

Jelenleg mintegy 900 amerikai irányítású cég van jelen a román piacon.

Az országban jelenlévő 900 amerikai tulajdonú céggel Románia a régió vezető szereplői közé tartozik, csak Magyarország (1280) és a Cseh Köztársaság (1020) előzi meg,

de egyértelműen megelőzi például a jóval nagyobb Lengyelországot (710), Bulgáriát (460) és Szlovákiát (270). Az amerikai irányítású cégek száma a jövőben várhatóan növekedni fog Romániában.

A romániai cégek jelenléte az Egyesült Államokban részvénytőkével vagy helyi leányvállalatokkal körülbelül 100-szor alacsonyabb, mint a Romániába irányuló amerikai közvetlen külföldi befektetések.

E cégek többsége az IT&C iparágban tevékenykedik (a leghíresebb friss példa az UiPath), ahol a belépési korlátok alacsonyabbak. A közép- és kelet-európai régió referenciaországaiban hasonlóan alacsony az Egyesült Államokba irányuló közvetlen külföldi befektetések szintje, és ez alól Románia sem kivétel. Az öt közép- és kelet-európai referenciaország (Románia, Bulgária, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország, Bulgária, Románia és a Cseh Köztársaság) együttesen kevesebb mint 1 százalékát teszi ki az Egyesült Államokba irányuló összes közvetlen külföldi tőkebefektetésnek.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció. Trump ismertette, hogy

miközben az Európai Unió jelenleg 29 százalékos vámot alkalmaz az Amerikából érkező import esetében, ezt Washington 20 százalékkal viszonozza.

korábban írtuk

Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog
Trump bejelentette, mekkora vámot vet ki a világ országaira, Európának is fájni fog

Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.

Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője korábban elmondta, hogy az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán. Leawitt kedden az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Donald Trump elnök a kereskedelempolitikáért felelős stábjával közösen az utolsó pillanatokig dolgozik az intézkedések véglegesítésén. Hozzátette, hogy már számos ország fordult a Fehér Házhoz a vámokról szóló külön egyeztetést kérve, valamint megjegyezte, hogy az elnök mindig nyitott a megkeresésekre.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a világgazdaságra mért csapásnak nevezte a vámokat,

és jelezte: miközben a közösség nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal, azok sikertelensége esetén kész válaszlépéseket tenni.

Ciolacu: megvédjük a romániai cégeket
A kormány minden rendelkezésre álló eszközzel megvédi a romániai cégeket az Amerika és Európa közötti új kereskedelmi háború vámháborújának hatásaitól, és a leghatékonyabb állami támogatási rendszereken keresztül támogató intézkedéseket készít elő minden érintett iparág számára – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön, a kormányülésen. „Minden rendelkezésre álló erőforrással megvédjük a romániai vállalatokat az Amerika és Európa közötti új kereskedelmi háború vámjainak hatásaitól. Támogatási intézkedéseket készítünk elő az összes érintett iparág számára olyan állami támogatási rendszereken keresztül, amelyek a lehető leghatékonyabbak és legegyszerűbben alkalmazhatók, hogy minél hamarabb hatályba léphessenek” – mondta a miniszterelnök.
Ciolacu egyúttal üzent „azoknak, akik naponta vádaskodnak, hogy milyen rosszul mennek a dolgok a gazdaságban”.
„Az elmúlt napok adatai azt mutatják, hogy a román és külföldi befektetők bíznak a gazdasági potenciálunkban. A legnagyobb ipari vállalat, a Chimcomplex 100 millió eurót fektet be egy új gyárba Onești-en. A finn Nokian cég gumiabroncsgyártásba kezdett Nagyváradon. A forgalmuk idén meghaladja az 1 milliárd eurót. A Mobexpert, a Dedeman és az összes nagy hipermarketlánc több százmillió eurós beruházásokkal bővíti logisztikai hálózatát az országban. Egy amerikai befektetési alap több mint 1,3 milliárd euróért vásárolta meg a Regina Maria egészségügyi hálózatot” – mondta a miniszterelnök. „Összefoglalva: van bizalom Románia iránt, ezért komoly befektetők ennyi pénzt tesznek kockára. Ez az igazság és a gazdaságunk valós képe” – hangsúlyozta Ciolacu.
Tánczos Barna pénzügyminiszter kifejtette: a leendő állami segélyprogramhoz a cégek részéről várnak javaslatokat. „Ezeket (a megoldásokat) meg fogjuk vitatni a cégek képviselőivel, és megkeressük az igényeiknek leginkább megfelelő megoldást. Várjuk a javaslatokat, nem akarunk olyan állami támogatási sémákat erőltetni, amelyek nem hatékonyak” – mondta Tánczos Barna. A pénzügyminiszter elmondta, hogy a jövő héten, hétfőn vagy kedden megbeszélést folytatnak a Concordia munkaadói szövetség és az Acarom autóipari szövetség képviselőivel. A miniszter szerint ez a helyzet „újrarendezheti a kereskedelmi kapcsolatokat az Egyesült Államokkal”. „Ha az export akadályoztatva van, akkor irányt kell váltani, és minél több terméket kell az EU-ban vagy valamelyik európai országban beszerezni” – mondta a pénzügyminiszter. Tánczos Barna azt állítja, hogy az ipari termelés helyzete jobban áll, mint tavaly. „Elmondhatom, hogy az év első hónapjai még mindig nem adnak okot aggodalomra, az ipari termelés még jobban áll, mint 2024-ben. A bevételek 2024-hez képest emelkedtek” – mondta a miniszter.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 24., szombat

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint

Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.

Kiegészítő nyugdíjak: leszerepelt az Unió a saját ellenőrző intézménye szerint
2025. május 23., péntek

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést

Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést
2025. május 23., péntek

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára

Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára
2025. május 23., péntek

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá

A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése

Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése
2025. május 22., csütörtök

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete

Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete
2025. május 22., csütörtök

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert

Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert
2025. május 22., csütörtök

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium

Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium
2025. május 22., csütörtök

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár

Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár
2025. május 22., csütörtök

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást

Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást