A gazdák attól tartanak, ők fizetik meg a kormány élelmiszerár-csökkentő intézkedésének az árát

A kormány árcsökkenést vár az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalmában •  Fotó: Rostás Szabolcs

A kormány árcsökkenést vár az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalmában

Fotó: Rostás Szabolcs

Sem az élelmiszer-feldolgozók, sem a gazdák érdekvédelmi szervezetei nem lelkesednek a bukaresti kormány élelmiszerár-csökkentő elképzelésétől. A Krónikának nyilatkozó szakemberek szerint az intézkedés csak akkor lehetne sikeres, ha a kormány kompenzálná a gazdákat az immár önköltségi ár alá csökkent felvásárlási árakért. A Marcel Ciolacu vezette kabinet pénteki ülésén készül elfogadni az árréskorlátozásról szóló sürgősségi rendeletet.

Makkay József

2023. június 30., 08:582023. június 30., 08:58

A bukaresti kormány élelmiszerár-csökkentő elképzeléseitől leginkább a gazdák tartanak. A kis- és nagyáruházakban az elmúlt hetekben már megtörtént a tej kiskereskedelmi árának csökkenése, de a feldolgozó üzemek és a kereskedők úgy alakították áraikat, hogy jól járjanak, a tejtermelő gazdák viszont önköltségi ár alatt értékesítik a tehéntejet.

Így történhetett meg, hogy a két lej körüli önköltségi áron előállított tehéntej literéért a feldolgozó üzemek 1,3-1,4 lejt fizetnek a hazai termelőknek, miközben egyre több tejet vásárolnak külföldről.

Magyar Lóránd Szatmár megyei RMDSZ-es képviselő, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnöke úgy véli, a mai gazdasági helyzetben nem rossz ötlet az élelmiszerek árának mérséklése, ezt azonban nem lehet a gazdák irányába történő árkompenzáció nélkül megejteni. Példaként az ukrán import okozta gabonaválság hatásaira emlékeztet, a Románia számára átutalt 30 millió eurós uniós kompenzáció gyakorlatilag semmit nem oldott meg.

Idézet
Négyszáz hektáron gazdálkodó Szatmár megyei gazdával beszéltem a napokban, aki elmondta, hogy 500 euró, azaz mintegy 2500 lejes támogatást kapott. A kiadásaihoz és a veszteségeihez képest ez aprópénz”

– nyilatkozta a Krónikának a mezőgazdasági szakpolitikus. Magyar szerint összevisszaság jellemzi a gabonatermesztő gazdák kártérítését – sokan ezt a kevés pénzt sem kapták meg –, mert a mezőgazdasági minisztériumnak nincs rövid távú elképzelése arról, hogy az intézkedésekkel mit akar elérni.

korábban írtuk

Olcsóbbak lesznek az alapvető élelmiszerek? Az árrés csökkentésével szorítaná vissza az árakat a kormány
Olcsóbbak lesznek az alapvető élelmiszerek? Az árrés csökkentésével szorítaná vissza az árakat a kormány

Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat.

Magyar Lóránd a legnagyobb problémát abban látja, hogy a szállodai, étterem és vendéglátóipari ágazattal (HORECA) összehasonlítva például a romániai gazdáknak nincs érdekérvényesítő ereje. A nagytermelők közös érdekeik mentén összefognak, míg a kisgazdák kiszolgáltatottak a felvásárlókkal és a feldolgozókkal szemben.

Idézet
A kistermelőknek azt tudom javasolni, hogy tömörüljenek érdekvédelmi szervezetekbe, szövetkezetekbe, legyenek tárgyalóképesek.

A falugazdász-hálózatban, a törvényhozásban képviseljük az érdekeiket, de ez nem elég. Ők kell hallassák a hangjukat” – érvelt portálunknak az RMDSZ-es politikus.

A parlamenti képviselő hangsúlyozta, hogy országos szintű gazdaérdekképviseletekre van szükség, amit nem politikusoknak kell létrehozni és vezetni, hanem a gazdáknak. A honatya szerint az erdélyi magyar termelők is úgy tudják legjobban érvényesíteni az érdekeiket, ha a nagy román érdekvédelmi szervezetekhez csatlakoznak annak érdekében, hogy kialakuljon egy közös tárgyalóerő.

Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a hazai tejtermelő gazdák •  Fotó: Makkay József Galéria

Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a hazai tejtermelő gazdák

Fotó: Makkay József

Sokan a gazdák hátán termelik ki a hasznukat

Becze István, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke szintén a kormány árcsökkentő elképzelésének veszélyeire hívta fel a figyelmet, amennyiben ismét a gazdák hátán csattan az ostor. A gazdák szempontjából az ágazat nagy problémáját abban látja, hogy az árcsökkentő kormányzati intézkedések hatására a mezőgazdasági termelők, a feldolgozók és az értékesítők egymás kárára akarnak nagyobbat hasítani a profitból. Amikor az összbevétel csökken, az tudja legjobban érvényesíteni az érdekeit, aki erősebb, és akinek a kezében pénz van.

Idézet
Ha a nagyáruházakban befagyasztják az árakat, ez visszaszorítja az árcsökkenést a feldolgozóra, az üzemek pedig a gazdákra hárítják.

Rendszerint az történik, hogy a kereskedő és a termelő megőrzi profitja jórészét, a veszteséget pedig áthárítják a gazdákra. Emiatt értékesítik manapság a gazdák önköltségi ár alatt a gabonát, a tejet és sok más terményt” – fogalmazott Becze István.

A székelyföldi szakember a tejipar gondjairól szólva elmondta, hogy egyre több importtej jut be az országba, amiből a feldolgozók arcátlanul „hazai, és székelyföldi terméket” gyártanak. Több gyár is ilyen címkékkel árulja termékeit, holott az alapanyagnak semmi köze nincs a hazai gazdákhoz.

korábban írtuk

Sűrű ellenőrzésekkel akar rendet tenni az élelmiszer-biztonsági hatóság
Sűrű ellenőrzésekkel akar rendet tenni az élelmiszer-biztonsági hatóság

Közel 11 ezer ellenőrzést hajtott végre májusban az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság. A hivatal emberei mintát vettek a laborvizsgálatok számára és ellenőrizték az élelmiszer-biztonsági előírások betartását.

Becze a tejpiacot a romániai mezőgazdaság legérzékenyebb pontjának tartja, hiszen sok családi gazdaság él meg belőle, a tej jelenti a gazdaság napi bevételét. Ha a kormány tovább akarja csökkenteni a tej árát, a gazda szempontjából ez azt jelenti, hogy az 1,3-1,4 lejes felvásárlási ár tovább csökken, a feldolgozó üzemek és a kereskedők ugyanis a gazdák hátán termelik ki a hasznukat. „A felvásárlási árak fluktuációját legjobban gazdaintegrációval lehet kivédeni. A Székelyföldön ma már több jól működő tejszövetkezet van, ahol a feldolgozás és az értékesítés szövetkezeti tulajdonba került, így kisebb értékesítési ár esetén a csökkenő bevétel és profit egyenlő arányban oszlik el a termékpálya különböző állomásain” – mutatott rá Becze István.

Hasonló kezdeményezésről a pityókatermelő székely gazdák esetében is beszámolt, egyelőre azonban sokan bizalmatlanok az összefogással szemben. Amit jól mutat, hogy

amikor a krumplinak alacsony ára van, mindenki a szövetkezeten keresztül értékesít, de amikor megugrik a piaci ár, magánalapon akarják eladni a terményt.

Becze szerint egy szövetkezet csak úgy működhet eredményesen, ha mindig van elegendő leszerződött áruja, így a gazdák számára biztonságos bevételt jelent.

A hazai kereskedelemben kapható tej nagyobb része külföldről származik •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

A hazai kereskedelemben kapható tej nagyobb része külföldről származik

Fotó: Kisréti Zsombor

Káros az állami beavatkozás

Csergő Zsolt, a Székelyföld egyik legismertebb tejfeldolgozó üzemének, a Maros megyei Mezőpanitban működő Therezia üzemnek az ügyvezető igazgatója szerint a kormány élelmiszerár-csökkentő intézkedését nehéz kivitelezni és ellenőrizni. „Nem akarom az intézkedéseket kommentálni, mert csak nagyon csípős véleményt tudnék róla mondani. Amikor felülről akarnak beleszólni az árak alakulásába, annak rendszerint nincs jó vége. Ez az egész történet nagyon zavaros” – fogalmazott portálunknak a tejipari szakember. Csergő szerint Európában több próbálkozás is történt az árak állami ellenőrzésére és alakítására, de egyik sem sült el jól. Utóhatásai előbb-utóbb visszaütnek az élelmiszeriparban is.

korábban írtuk

Románia a leggyengébb minőségű importtej felvevőpiaca – Stratégiaváltást követelnek a tejtermelő gazdák
Románia a leggyengébb minőségű importtej felvevőpiaca – Stratégiaváltást követelnek a tejtermelő gazdák

Az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz helyzetbe került a romániai tejtermelés. Haller Zoltán, a Román Tarka Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének vezetője a Krónikának elmondta, első lépésként a gyenge minőségű importtej leállítását sürgetik.

Mint arról beszámoltunk, a román kormány árréskorlátozással tervezi csökkenteni bizonyos alapélelmiszerek árát, az erről szóló sürgősségi rendelet a Marcel Ciolacu vezette kabinet pénteki ülésének napirendjén szerepel. A tervezet értelmében a 14 élelmiszertermékre és termékcsoportra vonatkozó árréskorlátozás három hónapig lesz érvényben. Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.

A feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest.

Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva.

Az árréskorlátozás a következő termékekre vonatkozik: 300-500 grammos fehér kenyér, 1,5 százalék zsírtartalmú tehéntej (1 l), tehéntejből készült telemea sajt, tehéntejből készült, 3,5 százalék zsírtartalmú joghurt, legfeljebb 200 grammos kiszerelésben, 000-s fehér búzaliszt (1 kg), kukoricadara (1 kg), M méretű tyúktojás (10 darabos kiszerelés), napraforgóolaj (1 l), friss csirkehús, friss sertéshús, friss zöldség (paradicsom, uborka, vöröshagyma, szárazbab, sárgarépa, kaliforniai paprika, kápia paprika), friss gyümölcs (piros és Golden alma, szilva, görögdinnye, csemegeszőlő), fehér burgonya, cukor (1 kg).

korábban írtuk

Átlagosan 20 százalékkal csökkent a tej ára a boltok polcain a Versenytanács szerint
Átlagosan 20 százalékkal csökkent a tej ára a boltok polcain a Versenytanács szerint

A kiskereskedők és a feldolgozók közötti tárgyalások lezárultak, és a Versenytanács információi szerint a legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal lettek alacsonyabbak a tejárak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát
2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat