Fotó: Pixabay.com
Úgy tűnik, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek sikerült megállapodásra jutniuk az élelmiszerárak kapcsán, és végül nem az általános forgalmi adó (áfa/TVA), hanem az árrés csökkentésével próbálják mesterségesen levinni az árakat. Ez azt jelenti, hogy a kiskereskedők, a forgalmazók és a feldolgozók által felszámított haszonkulcsnak felső határt szabnak, mindegyiküknél más-más százalékos arányt állapítanak meg. A fogyasztók várhatóan három hónapig lehetnek majd az intézkedés haszonélvezői.
2023. június 28., 11:402023. június 28., 11:40
2023. június 28., 15:012023. június 28., 15:01
Az alapvető élelmiszerárak csökkenését nem az áfa csökkentésével tervezi elérni a bukaresti kormány, ahogyan azt Marcel Boloș pénzügyminiszter javasolta, hanem az egyes termékek esetében alkalmazott árrést szabályozzák – legalábbis a bukaresti sajtó szerint erre a megállapodásra jutottak keddi maratoni ülésükön a kormánykoalíció vezetői. Amint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu kormányfő egyből leseperte az asztalról a koalíciós partner felvetését, jelezve, valóban beavatkozásra készülnek, ám az alapvető élelmiszerek áfájának 0 százalékra történő csökkentése nem lehetséges.
Közzétette szerdán honlapján az árréskorlátozásról szóló sürgősségirendelet-tervezetét a mezőgazdasági minisztérium. A tervezet értelmében a 14 élelmiszertermékre és termékcsoportra vonatkozó árréskorlátozás három hónapig lesz érvényben. Az intézkedés a termelési, behozatali, forgalmazási és kiskereskedelmi láncban részt vevő valamennyi jogi személyre érvényes, szervezeti formától függetlenül.
A sürgősségi rendelet tervezete szerint a feldolgozók legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló előállítási árhoz képest. Az elosztási lánc az abban részt vevők számától függetlenül legtöbb 5 százalékos árréssel dolgozhat a beszerzési és működési költségekhez képest. A kereskedők legfeljebb 20 százalékos árrést alkalmazhatnak a beszerzési, illetve a közvetlen és közvetett költségeket magában foglaló árhoz viszonyítva.
A rendelettervezet azt is megszabja, hogy az árrést az érintett termékek áfa nélküli értékére kell rászámolni.
Az előírások be nem tartása – amennyiben nem minősül bűncselekménynek – 100 000 és 2 000 000 lej közötti bírsággal büntethető.
Nem sokat váratott magára az első egymásnak feszülés Marcel Ciolacu nemrég beiktatott kormányában: a miniszterelnök (PSD) kategorikusan elutasította Marcel Bolos pénzügyminiszter (PNL) javaslatát, aki az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentését ígérte.
Az élelmiszerárak csökkentését célzó sürgősségirendelet-tervezet szerdán kerül fel a mezőgazdasági minisztérium honlapjára, és várhatóan már szerepel is a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülésének napirendjén – közölték kormányzati források a News.ro hírügynökséggel. Elmondásuk szerint
Jelenleg a haszonkulcs 10 százalékról indul és 45 százalékig terjed.
Annak érdekében, hogy a tevékenységet ne befolyásolja, a forgalmazást is bevezették a láncba. Így azok, akiknek működési költségeik vannak, legtöbb 5 százalékos haszonkulcsot alkalmazhatnak, de ez számít a láncon, a végső ár pedig legtöbb 5 százalékkal lehet magasabb, mint a feldolgozó által kért ár – legalábbis a kiszivárgott információk szerint.
Ami a szupermarketeket illeti, valamennyi költségük benne lesz a termék árában, az amortizációval és a javítási költségekkel együtt, az árrés pedig legfeljebb 20 százalék lehet.
Ugyanakkor a jelenlegi szabályozási időszakban felfüggesztik a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokról szóló törvényben előírt adókat – magyarázták a News.ro-nak a kormányzati források is.
Néhány alapélelmiszer ára csökkenni fog, és ez a mérséklődés nem fog nyomást helyezni a hazai termelőkre – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején.
A kereskedelmi illetékek csökkentése várhatóan 14 mezőgazdasági és élelmiszeripari termékkategóriára vonatkozik majd:
1. egyszerű, 300–500 grammos fehér kenyér;
2. friss, 1,5 százalékos tehéntej, 1 literes kiszerelésben;
3. tehéntejből készült sós sajt (telemea);
4. tehéntejből készült joghurt, 3,5 százalékos zsírtartalom, maximum 200 gramm;
5. 000-s fehér búzaliszt,1 kilogrammos kiszerelésben;
6. kukoricaliszt, 1 kg;
7. M-es méretű tojás, 10 darab;
8. napraforgóolaj, 1 liter;
9. friss csirkehús: egész csirke, levesnek való csirkehús, egész csirkecomb farhátrésszel és csirkeszárny.
10. friss sertéshús: darabolt, ipari sertéshús, sertéscomb;
11. kimérős, friss zöldségek: paradicsom, hagyma, uborka, szárazbab, sárgarépa, bianca paprika és kápiapaprika.
12. kimérős, friss gyümölcs: alma, szilva, görögdinnye, csemegeszőlő.
13. kimérős, fehér burgonya;
14. kristálycukor, 1 kilogrammos kiszerelésben.
A kiszivárgott információk szerint az Országos Adóhatóság (ANAF) ellenőrizni fogja az árrések alkalmazását.
Az új kormány első, csütörtök este tartott ülésén Marcel Ciolacu a legsürgősebb intézkedésnek bizonyos alapélelmiszerek árrésének csökkentését nevezte.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!