A malomipar és a pékségek kerültek az élelmiszer-biztonsági hivatal célkeresztjébe (Képünk illusztráció)
Fotó: Veres Nándor
Közel 11 ezer ellenőrzést hajtott végre májusban az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság. A hivatal emberei mintát vettek a laborvizsgálatok számára, ellenőrizték a nyersanyagok származását igazoló papírokat, a gyártás során kötelező élelmiszer-biztonsági előírások betartását és az élelmiszerek pontos felcímkézését.
2023. június 12., 12:252023. június 12., 12:25
2023. június 12., 15:372023. június 12., 15:37
Nagyszabású ellenőrzéseket hajtott végre májusban élelmiszeripari vállalatoknál az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság (ANSVSA). Ezúttal a nem állati eredetű nyersanyagokat feldolgozó cégeket vette gorcső alá. Az országszerte elvégzett 10 839 ellenőrzés során a hatóság emberei malmokat, pékségeket, hűsítő és szeszes italokat gyártó vállalatokat, valamint zöldség- és gyümölcsfeldolgozókat kerestek fel.
A hatóság közleménye szerint a hivatal ellenőrei csak azután büntettek, miután a gazdasági egységek záros határidőn belül sem korrigálták a korábbi ellenőrzés során tapasztalt élelmiszer-biztonsági mulasztásokat.
Az ellenőrök mintát vettek laboratóriumi vizsgálatok számára a cégek által gyártott és forgalmazott termékekből, hogy kimutassák a nyersanyagokban fellelhető növényvédőszer-maradványokat, gyomirtókat és más, az emberi fogyasztásra veszélyes szermaradványokat.
A hivatal szakemberei országszerte sok rendellenességet találtak a mezőgazdasági nyersanyagok pontos származási helyével kapcsolatban is, amikor az élelmiszerfeldolgozó cég nem vezetett megfelelő nyilvántartást ezek eredetéről.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság minden megyére kiterjedő ellenőrzései
Mint ismeretes, a malomipar az elmúlt egy évben nagy mennyiségű ukrán gabonát dolgozott fel. Az ukrajnai termelők számára nem kötelező a szigorú uniós normatíva a növényvédelmi szerek használatáról, ezért a romániai piacra is érkeztek olyan mezőgazdasági szállítmányok, amelyek vizsgálata során az ellenőrök az Európai Unió országaiban rég betiltott növényvédő szerek maradványait mutatták ki.
Sok vitát kavar a kereskedelemben található zöldségek és gyümölcsök minősége. Mivel Romániában nem működik valamennyi mezőgazdasági termékre kiterjedő élelmiszer-biztonsági ellenőrzés, sok zöldségben a megengedettnél magasabb a vegyszermaradvány.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
szóljon hozzá!