A malomipar és a pékségek kerültek az élelmiszer-biztonsági hivatal célkeresztjébe (Képünk illusztráció)
Fotó: Veres Nándor
Közel 11 ezer ellenőrzést hajtott végre májusban az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság. A hivatal emberei mintát vettek a laborvizsgálatok számára, ellenőrizték a nyersanyagok származását igazoló papírokat, a gyártás során kötelező élelmiszer-biztonsági előírások betartását és az élelmiszerek pontos felcímkézését.
2023. június 12., 12:252023. június 12., 12:25
2023. június 12., 15:372023. június 12., 15:37
Nagyszabású ellenőrzéseket hajtott végre májusban élelmiszeripari vállalatoknál az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonság Hatóság (ANSVSA). Ezúttal a nem állati eredetű nyersanyagokat feldolgozó cégeket vette gorcső alá. Az országszerte elvégzett 10 839 ellenőrzés során a hatóság emberei malmokat, pékségeket, hűsítő és szeszes italokat gyártó vállalatokat, valamint zöldség- és gyümölcsfeldolgozókat kerestek fel.
A hatóság közleménye szerint a hivatal ellenőrei csak azután büntettek, miután a gazdasági egységek záros határidőn belül sem korrigálták a korábbi ellenőrzés során tapasztalt élelmiszer-biztonsági mulasztásokat.
Az ellenőrök mintát vettek laboratóriumi vizsgálatok számára a cégek által gyártott és forgalmazott termékekből, hogy kimutassák a nyersanyagokban fellelhető növényvédőszer-maradványokat, gyomirtókat és más, az emberi fogyasztásra veszélyes szermaradványokat.
A hivatal szakemberei országszerte sok rendellenességet találtak a mezőgazdasági nyersanyagok pontos származási helyével kapcsolatban is, amikor az élelmiszerfeldolgozó cég nem vezetett megfelelő nyilvántartást ezek eredetéről.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság minden megyére kiterjedő ellenőrzései
Mint ismeretes, a malomipar az elmúlt egy évben nagy mennyiségű ukrán gabonát dolgozott fel. Az ukrajnai termelők számára nem kötelező a szigorú uniós normatíva a növényvédelmi szerek használatáról, ezért a romániai piacra is érkeztek olyan mezőgazdasági szállítmányok, amelyek vizsgálata során az ellenőrök az Európai Unió országaiban rég betiltott növényvédő szerek maradványait mutatták ki.
Sok vitát kavar a kereskedelemben található zöldségek és gyümölcsök minősége. Mivel Romániában nem működik valamennyi mezőgazdasági termékre kiterjedő élelmiszer-biztonsági ellenőrzés, sok zöldségben a megengedettnél magasabb a vegyszermaradvány.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
szóljon hozzá!