Fotó: Rostás Szabolcs
A kiskereskedők és a feldolgozók közötti tárgyalások lezárultak, és a Versenytanács információi szerint a legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal lettek alacsonyabbak a tejárak.
2023. május 10., 15:362023. május 10., 15:36
Az 1,5 százalékos és a 3,5 százalékos zsírtartalmú tej ára a megállapodás május elsejei életbe lépését követő első napok óta csökken a boltok polcain az Ármonitor által gyűjtött információk szerint – közölte a Versenytanács. „Bár önkéntes megállapodásról van szó, és a kiskereskedők, illetve a feldolgozók nem kötelesek részt venni benne, nagy számban csatlakoztak a kormány kezdeményezéséhez,
– mutatott rá Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
A friss tej fogyasztói árának csökkentéséről szóló megállapodás betartása érdekében tegyenek meg minden szükséges intézkedést – kérte fel a kormányfő csütörtökön Petre Daea mezőgazdasági minisztert és Bogdan Chiriţoiut, a Versenytanács elnökét.
Hangsúlyozta: „az árcsökkentést kizárólag a kiskereskedők és a feldolgozók fedezik, és nem érinthetik a gazdákat, azaz a tej termelői árát, hanem épp ellenkezőleg,
Chirițoiu pontosítására olyan kontextusban került sor, hogy a gazdák korábban azt mondták, az intézkedés valójában a tej árának további csökkenéséhez vezetett a termelői oldalon. Amint arról korábban írtunk, Ionuț Lulu, az egyik szarvasmarha-tenyésztő egyesület elnöke minap úgy nyilatkozott, hogy a friss tej értékesítése az éves romániai 1,21 millió tonnás tej- és tejtermékfogyasztás alig 14 százalékát teszi ki. Ugyanakkor a 170 ezer tonna friss tejnek pedig csak egy része származik hazai termelésből, a feldolgozók most mégis – a friss tej fogyasztói árának 20 százalékos csökkentésére hivatkozva – 25 százalékkal kisebb felvásárlási árat követelnek a gazdáktól.
Május elsejétől a romániai áruházláncok fél évig legalább 20 százalékkal olcsóbban forgalmazzák a friss tejet, de a termelők továbbra is elégedetlenek, és azt állítják, az árengedmény költségeit valójában velük fizettetik meg – közölte a Digi24.
Mint ismeretes, az önkéntes megállapodás lényege, hogy május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a hazai tej árát, amely ezt megelőzően literenként több mint 7 lejbe került.
A Versenytanács részt vett a megállapodás végrehajtásában annak érdekében, hogy a felek ne kockáztassák a versenyszabályok megsértését. A szakhatóság az illetékes intézményekkel – például az Országos Fogyasztóvédelmi Hatósággal (ANPC) – együtt követi nyomon a kezdeményezést, és az élelmiszerárakat megjelenítő online platformot, az élelmiszerár-monitort fogja használni. A megfigyelés eredményeitől függően a Versenytanács a kormány képviselőivel megvitatja, hogy milyen intézkedésekre van szükség.
Valamennyi romániai kiskereskedelmi üzletlánc megerősítette részvételét abban az önkéntes megállapodásban, amelynek értelmében május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a tej árát, amely jelenleg több mint 7 lejbe kerül – közölte a Versenytanács.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!