Fotó: Rostás Szabolcs
A kiskereskedők és a feldolgozók közötti tárgyalások lezárultak, és a Versenytanács információi szerint a legtöbb üzletben átlagosan 20 százalékkal lettek alacsonyabbak a tejárak.
2023. május 10., 15:362023. május 10., 15:36
Az 1,5 százalékos és a 3,5 százalékos zsírtartalmú tej ára a megállapodás május elsejei életbe lépését követő első napok óta csökken a boltok polcain az Ármonitor által gyűjtött információk szerint – közölte a Versenytanács. „Bár önkéntes megállapodásról van szó, és a kiskereskedők, illetve a feldolgozók nem kötelesek részt venni benne, nagy számban csatlakoztak a kormány kezdeményezéséhez,
– mutatott rá Bogdan Chirițoiu, a Versenytanács elnöke.
A friss tej fogyasztói árának csökkentéséről szóló megállapodás betartása érdekében tegyenek meg minden szükséges intézkedést – kérte fel a kormányfő csütörtökön Petre Daea mezőgazdasági minisztert és Bogdan Chiriţoiut, a Versenytanács elnökét.
Hangsúlyozta: „az árcsökkentést kizárólag a kiskereskedők és a feldolgozók fedezik, és nem érinthetik a gazdákat, azaz a tej termelői árát, hanem épp ellenkezőleg,
Chirițoiu pontosítására olyan kontextusban került sor, hogy a gazdák korábban azt mondták, az intézkedés valójában a tej árának további csökkenéséhez vezetett a termelői oldalon. Amint arról korábban írtunk, Ionuț Lulu, az egyik szarvasmarha-tenyésztő egyesület elnöke minap úgy nyilatkozott, hogy a friss tej értékesítése az éves romániai 1,21 millió tonnás tej- és tejtermékfogyasztás alig 14 százalékát teszi ki. Ugyanakkor a 170 ezer tonna friss tejnek pedig csak egy része származik hazai termelésből, a feldolgozók most mégis – a friss tej fogyasztói árának 20 százalékos csökkentésére hivatkozva – 25 százalékkal kisebb felvásárlási árat követelnek a gazdáktól.
Május elsejétől a romániai áruházláncok fél évig legalább 20 százalékkal olcsóbban forgalmazzák a friss tejet, de a termelők továbbra is elégedetlenek, és azt állítják, az árengedmény költségeit valójában velük fizettetik meg – közölte a Digi24.
Mint ismeretes, az önkéntes megállapodás lényege, hogy május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a hazai tej árát, amely ezt megelőzően literenként több mint 7 lejbe került.
A Versenytanács részt vett a megállapodás végrehajtásában annak érdekében, hogy a felek ne kockáztassák a versenyszabályok megsértését. A szakhatóság az illetékes intézményekkel – például az Országos Fogyasztóvédelmi Hatósággal (ANPC) – együtt követi nyomon a kezdeményezést, és az élelmiszerárakat megjelenítő online platformot, az élelmiszerár-monitort fogja használni. A megfigyelés eredményeitől függően a Versenytanács a kormány képviselőivel megvitatja, hogy milyen intézkedésekre van szükség.
Valamennyi romániai kiskereskedelmi üzletlánc megerősítette részvételét abban az önkéntes megállapodásban, amelynek értelmében május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkentik a tej árát, amely jelenleg több mint 7 lejbe kerül – közölte a Versenytanács.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!