Nem ért egyet a Concordia Munkáltatói Szövetség (CPC) a bukaresti kormány azon szándékával, hogy november 1-jétől emeli a minimálbért.
2018. október 23., 13:332018. október 23., 13:33
2018. október 23., 14:442018. október 23., 14:44
A munkáltatók érdekképviseleti szerve kedden kibocsátott közleményében azzal vádolja a Viorica Dăncilă vezette kabinetet, hogy nem veszi figyelembe az átláthatóság és a kiszámíthatóság követelményét a minimálbér megállapítása során, és nincs tekintettel a konkrét gazdasági helyzetre.
„Mindannyian szeretnénk, hogy nőjenek a bérek, de felhívjuk a figyelmet arra, hogy a minimálbér megalapozatlan emelése a feketemunkát ösztönzi, és több ezer munkahely megszűnéséhez vezethet. Arról nem is beszélve, hogy a bérek könnyelmű és fenntarthatatlan emelése inflációt és egyéb egyensúlyzavarokat okoz, amelyek jeleit máris tapasztaljuk a gazdaságban” – vélik a szövetség képviselői az AGERPRES hírügynökség által idézett közleményben.
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter szombaton Facebook-bejegyzésben jelentette be, hogy az Országos Előrejelzési Bizottság által közölt adatok elemzése után felmerült annak a lehetősége, miszerint még idén megemeljék a minimálbért, és bevezessék a diplomás minimálbért. Ennek megfelelően a tervezett 2019. januári időpont helyett már idén november elsején, azaz két hét múlva emelné meg a kormány a garantált minimálbért, mégpedig a jelenlegi 1900 lejes szintről 2080 lejre. Ennél is nagyobb béremelés jár majd a differenciált minimálbér bevezetésével a felsőfokú végzettek és a tizenöt évnél több szolgálati idővel rendelkezők esetében.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!