Borbástya. Szőcs Endre, Szabó Pál Csaba és Varga Zoltán Gábor a kolozsvári borozó és bortéka avatóján
Fotó: Rostás Szabolcs
A Kárpát-medence legjobb borvidékeinek kiváló nedűit felsorakoztató borozót és bortékát nyitott Kolozsváron a Kárpátia Borház, amely a közép-európai borvilág egyik szigeteként kívánja működtetni a mintegy 200 tételt felsorakoztató borházat.
2022. október 02., 16:392022. október 02., 16:39
2022. október 02., 21:532022. október 02., 21:53
Az önmagát „nemzetpolitikai vállalkozásként” meghatározó Kárpátia Borház a kárpát-medencei – felvidéki, őrvidéki, kárpátaljai, partiumi, erdélyi és délvidéki – külhoni magyar borvidékek piacra segítésére, értékesítésére és színvonalas arculati megjelenésére törekszik. A történelmi magyar borvidékek bemutatása mellett felvállalják, hogy kiskereskedelmi hálózatukban és webáruházukban új piacokat teremtenek a külhoni magyar borászatok számára a Kárpát-medencében és egész Közép-Európában.
A Kárpátia Borház a főtéri Rhédey-palota Jókai utca felőli szárnyában kialakított különleges borozójában, bortékájában várja a borbarátokat, akik a polcokon – a különböző Kárpát-medencei borvidékekre felosztva – sorakozó palackokból válogathatnak, a kortárs képzőművészek alkotásait bemutató hangulatos vendégtérben pedig engedhetnek a kulturált borfogyasztás csábításának.
Fotó: Rostás Szabolcs
A létesítmény szombat délutáni avatóján Szőcs Endre közgazdász, üzletember olyan küldetésnek nevezte az immár Erdély fővárosában is megtelepedett borhálózatot, amely az egész Kárpát-medencéből összegyűjti a borkülönlegességeket, az anyaországi nedűkön kívül felkutatva az erdélyi különlegességeket is.
Szabó Pál Csaba, a Kárpátia Borház ügyvezető igazgatója elmondta, tevékenységük hiánypótlónak számít, hiszen mindeddig nemigen tudtak megjelenni a magyarországi piacon az erdélyi, romániai borok, és ugyanez fordítva is igaz. A Kárpátia Borház több mint száz közép-európai borásszal vette fel a kapcsolatot Burgenlandtól Beregszászig, a kárpátaljai járás borai éppen a bornagykereskedésen keresztül jutottak el az Európai Unióba.
Fotó: Rostás Szabolcs
„Azt szeretnénk, ha nem csupán borkereskedés, hanem a közép-európai borvilág egy szigete, közösségi tér jönne létre Kolozsváron. Emellett nem csak a magyar fogyasztókat célozzuk, hanem azt szeretnénk, ha a különleges kínálat új lendületet adna a magyar–román együttműködésnek is” – hangsúlyozta Szabó Pál Csaba, hozzátéve, nagyon sok borász nélkülük nem piacképes. Egyébként a Kárpátia Borház anyaországi borházaiban kétharmad-egyharmad arányban forgalmaznak borokat a nem magyarországi termékek javára, Kolozsváron fordított az arány.
A létesítmény működtetői kérdésünkre elmondták, a kincses városban nyílt borház a Kárpát-medence történelmi borvidékeinek prémium borait sorakoztatja fel, egyedülálló kínálata mintegy kétszázféle minőségi borból áll a vöröstől a fehéren át a roséig; a jól vagy kevésbé ismert szőlőfajtákból származó, különböző évjáratú borok ára palackonként 45 és 300 lej között mozog, de pohárra helyben is fogyasztható. Varga Zoltán Gábor szegedi borszakértő elmondta, rég elfeledett, vagy „túlélő” borok is szerepelnek a kínálatukban, köztük a pintes, az ősi magyar szőlőfajta nedűje, amivel egyetlen pincészet foglalkozik Magyarországon, továbbá a pozsonyi fehér vagy a badacsonyi kéknyelű. Szőcs Endre kérdésünkre úgy vélekedett, az energiaválság kevésbé érinti a borászokat – többnyire az üzemanyag drágulása formájában –, hiszen a szőlő érése, érlelése alapvetően természetes folyamat, ugyanakkor a koronavírus-járvány idején még a kényszerű otthon tartózkodás során is megugrott az alkoholfogyasztás.
Fotó: Kárpátia Borház
A kolozsvári Kárpátia Borháznak hamarosan lesz román és angol nyelvű webáruháza is, ugyanakkor az erdélyi bemutatkozással egy időben máris sikerült ígéretesnek tűnő megállapodást kötni a kincses városi Agrártudományi Egyetemmel, amelynek borai eljuthatnak a magyarországi piacra. A megnyitón elhangzott, a Kárpátia Borház további borozókat és -tékákat tervez nyitni Erdélyben, Aradtól Csíkszeredáig.
Borkedvelők találkahelyeként harangozták be a magyarországi Kárpátia Borház szakemberei a kolozsvári Főtéren a közeljövőben megnyíló Kárpát-medencei borszaküzletet és borozót.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!