2010. július 12., 09:132010. július 12., 09:13
Elmondta, régóta több forgatókönyvön is dolgoznak, az elemzést pedig a 2011-es évi állami büdzsé kidolgozásáig mindenképp folytatják. A kormányfő szerint ugyanakkor a nyugdíjak tervezett megadóztatása nem hozna akkora összegeket az államkasszába, mint amennyi az ötszázalékos áfaemeléssel befolyik, ezért párhuzamos intézkedéseket is foganatosítani kell. Azonban egyelőre nem kívánta elárulni, hogy konkrétan milyen terveik vannak. Egy nappal korábban egyébként hasonló témákban nyilatkozott Traian Băsescu államfő is. Szombaton Piatra Neamţon az elnök leszögezte, kérni fogja a kormánytól az áfa csökkentését, illetve valamennyi nyugdíj 16 százalékos megadóztatását. Azonban arról Băsescu sem nyilatkozott, hogy ezeket a javaslatokat mikortól lehetne szerinte életbe léptetni, mint ahogy arról sem, hogy az áfa visszacsökkenne-e a korábbi 19 százalékos szintre.
Emil Boc egyébként tegnap arról is beszámolt, hogy jövő héttől a miniszterek, illetve a helyi hatóságok ismertetni fogják az általuk lehívott európai uniós pénzek helyzetét. A miniszterelnök egy olyan Fehér Chartát is javasolt, amelyben a megvalósítandó beruházások kapnának helyet,. „Módosítottuk a közbeszerzési törvényt. Mindent megtettük, hogy átláthatóbb legyen a procedúra, illetve a közpénzek elköltésének módja, mint ahogy annak érdekében is, hogy minél rövidebb időn belül elkezdődhessen a tulajdonképpeni munka. Ha pedig még egyszer előfordul az, hogy 14 hónapnak kell eltelnie a szerződés aláírásától az első kapavágásig, akkor ott valakivel gond van, valakinek távoznia kell” – szögezte le a kormányfő.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.