Zilahon is leülhetünk Ady Endre mellé – Köztéri szobrot kap a város híres diákja

•  Fotó: Facebook/Bíró Lajos

Fotó: Facebook/Bíró Lajos

Köztéri szobrot avatnak december közepén Ady Endre diákéveinek helyszínén, Zilahon. Bíró Lajos szobrászművész interaktív szobrot álmodott a költőnek: egy padon ülve ábrázolja, így le lehet ülni mellé, és akár szelfizni is lehet vele.

Pap Melinda

2019. november 23., 08:582019. november 23., 08:58

Egész alakos köztéri szobrot kap diákévei helyszínén, Zilahon az egyik legnagyobb magyar költő, Ady Endre. Bíró Lajos mátészalkai szobrászművész alkotása egy padon ülve ábrázolja a költőt, amint egykori iskoláját, a Wesselényi-kollégiumot nézi.

Az interaktív szobrot ugyanis a régi főtéren, a városháza és a Wesselényi-szobor között állítják fel – mondta el a Krónikának Fazakas Miklós zilahi alpolgármester.

A szoborállítást a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács kezdeményezte, ehhez társult partnerként az RMDSZ. A költségeket pályázati pénzből – a magyar kormány és a Communitas Alapítvány támogatásából – és magánadományokból fedezik.

A szoboravatást december 15-ére tervezik, abból az alkalomból, hogy a költő száz éve halt meg. Az ülő Ady a Wesselényi-parkban, a járda mellett kap helyet, a Kolozsvár irányából Szatmárnémeti felé vezető sugárút jobb oldalán, hátterében a másik nagy magyar személyiségnek, báró Wesselényi Miklósnak emléket állító szoborral.

Restaurálják a Wesselényi-szobor talapzatát

Az Ady-szobor felállításával párhuzamosan Zilah fő látványossága is megújul: a Wesselényi-szobor talapzatának a restaurálása már elkezdődött, az önkormányzat által finanszírozott munkával márciusra kell elkészülnie a kivitelezőnek.

Fazakas Miklós alpolgármester szerint a talapzatfelújítást térrendezési munkálatok követik, a városvezetés ugyanis rendezettebbé tenné a kicsit elvadult parkot,

levágnák a letöredezettebb ágakat, fákat, melyek helyére kisebb cserjéket, tujákat ültetnének, hogy jobban érvényesülhessen a Wesselényi-szobor és a Vigadó épülete.

A Wesselényi-kollégium, amire az Ady-szobor néz majd •  Fotó: picasa.com/Iulian Oancia Galéria

A Wesselényi-kollégium, amire az Ady-szobor néz majd

Fotó: picasa.com/Iulian Oancia

Fadrusz János is hasonló tervet készített a bárót egy idős paraszt társaságában ábrázoló híres alkotásához – emlékeztetett az RMDSZ-es alpolgármester. Környezete is kapcsolódni fog az emlékműhöz, ezért a járdák aszfaltburkolatát térkőre cserélik, tette hozzá.

„A Wesselényi-szobor lesz a kiindulópontja az egész tér felújításának” – fogalmazott az alpolgármester.

Fazakas Miklós elmondta, a Wesselényi-szobor talapzatának restaurálása során a még használható részeket helyreállítják, a megrongálódott köveket pedig süttői mészkőre cserélik, ebből készült ugyanis az eredeti talapzat is. Utóbbi az 1902-es felavatása óta már átesett egy felújításon, amikor másfajta követ használtak a pótláshoz, így most többnyire ezeket kell cserélni, magyarázta az elöljáró. A talapzatfelújítást a már említett térrendezés követné, melynek keretében Zilah régi főtere teljesen új köntöst kapna.

korábban írtuk

Újraindul a harc a zilahi Wesselényi-kollégiumért
Újraindul a harc a zilahi Wesselényi-kollégiumért

Reményre ad okot, hogy a legfelsőbb bíróság visszaküldte újratárgyalásra a Zilahi Református Wesselényi Kollégium visszaszolgáltatási perét, mondta el a Krónikának Csűry István királyhágómelléki református püspök. Az impozáns, ám leromlott állapotú ingatlanban a restitúciót követően is iskola műk&am

„Eléggé magára volt hagyatva a régi főtér, minél hamarabb szeretnénk ezen változtatni” – mondta az alpolgármester, aki szerint a jövőben a Király utca felőli részen található angyalkás kutat is felújítanák.

Az interaktív Ady

Az Ady-szobor egyébként Zilah első interaktív köztéri szobra lesz, a költő mellé akár le is ülhet fotózkodni a látogató.

Idézet
Lehet szelfizni vele, magát a helyet is úgy választottuk ki, hogy látható legyen a kollégium, és a Wesselényi-szobor is benne legyen a képben”

– avatott be a részletekbe Fazakas Miklós. Az egész alakos szobor készítése folyamatban van, december elejére készülne el.

Bíró Lajos mátészalkai szobrászművésznek egyébként nem ez lesz az első erdélyi alkotása, sőt Adyt is bronzba öntötte már. Ő készítette a költő nagykárolyi szobrát, mely Marchis Otília (Itóka) társaságában ábrázolja. A Károlyi-kastély parkjának főbejáratánál elhelyezett szoborcsoportot két éve, 2017 novemberében avatták fel.

Interaktív szobornak szánták a nagyváradi Holnaposok szoborcsoportot is, mely Ady Endrét Dutka Ákos, Juhász Gyula és Emőd Tamás társaságában, egy kávéházi asztal körül ábrázolja.

Deák Árpád szobrászművésznek a Fő utcán elhelyezett alkotása egy üres széket is magában foglal, melyre leülhet a látogató.

A nagyváradi Holnaposok szoborcsoport, balra Ady Endre •  Fotó: A szerző felvétele Galéria

A nagyváradi Holnaposok szoborcsoport, balra Ady Endre

Fotó: A szerző felvétele

Ady Endrének egyébként jelenleg is van szobra Zilahon. A büszt – Balaskó Nándor szilágysági születésű szobrászművész alkotása – a költő egykori iskolája előtt áll, ám a környező növényzet miatt nehezen észrevehető.

korábban írtuk

Új reménysugár Zilahon: küzd és építkezik a Királyhágómelléki Református Egyházkerület
Új reménysugár Zilahon: küzd és építkezik a Királyhágómelléki Református Egyházkerület

Mérföldkőhöz érkezik pénteken a Zilahi Református Wesselényi Kollégium: ünnepélyes keretek között elhelyezik az oktatási intézmény új épületének alapkövét. Közben folytatódik a küzdelem az ősi alma mater visszaszolgáltatásáért, az egyházkerület vezetői pedig bizakodóak.

Ady Endre 1892-től volt a zilahi református kollégium diákja, ahol 1896 júniusában jelesen érettségizett: csak görögből és matematikából kapott jó osztályzatot. Itt kezdődtek első irodalmi próbálkozásai, írta első verseit is.

„Aki vagyok, az négy zilahi esztendő által vagyok. És más nem lehetek. E négy esztendőnek minden perce determináló perc volt. Minden perce végzetesen szabogatta ki utamat” – írta zilahi diákéveiről 1903. november 26-án a Szilágy című lapban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 03., kedd

Templomfelújításra kaptak támogatást a szórványban működő történelmi magyar egyházak

Két római katolikus és egy evangélikus templom felújítására hagyott jóvá költségvetési támogatást az Arad megyei közgyűlés legutóbbi ülésén. A jövőben újabb egyházközségek kaphatnak finanszírozást.

Templomfelújításra kaptak támogatást a szórványban működő történelmi magyar egyházak
2025. június 03., kedd

Nekiláttak a Korond-patak elterelésének, ami évekkel ezelőtt lett volna aktuális

Elkezdődtek a Korond-patak elterelési munkálatai a bányakatasztrófa sújtotta Parajdon. A sóbányából kijutó sós víz környezetvédelmi problémákat okozhat – közölte kedden a Digi24-nek nyilatkozva Mircea Fechet.

Nekiláttak a Korond-patak elterelésének, ami évekkel ezelőtt lett volna aktuális
2025. június 03., kedd

Illegálisan birtokolt nem halálos, de engedélyköteles fegyvereket foglalt le a rendőrség, 44 személy ellen vizsgálódnak

Megszaporodtak a hatósági házkutatások a nem halálos fegyverek bejelentés nélküli, illegális birtoklása miatt. Kedd délelőtt Bihar megyében 44 házkutatás keretében 26 fegyvert és nagy mennyiségű lőszert foglaltak le.

Illegálisan birtokolt nem halálos, de engedélyköteles fegyvereket foglalt le a rendőrség, 44 személy ellen vizsgálódnak
2025. június 03., kedd

Korrupcióval, illegális kereskedelemmel és fegyvertartással gyanúsítják egy rendőrőrs parancsnokát

Hatósági felügyelet alá helyezték az ópálosi rendőrőrs parancsnokát, akit korrupcióval, illegális gazdasági tevékenység folytatásával, valamint a fegyvertartási szabályok megsértésével gyanúsítanak.

Korrupcióval, illegális kereskedelemmel és fegyvertartással gyanúsítják egy rendőrőrs parancsnokát
2025. június 03., kedd

Súlyos és tartós ökológiai, társadalmi-gazdasági következményei lehetnek a bányakatasztrófának

A parajdi sóbánya katasztrófahelyzetének súlyos és tartós ökológiai és társadalmi-gazdasági következményeire figyelmeztet Hartel Tibor biológus, ökológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) oktatója Facebook-oldalán.

Súlyos és tartós ökológiai, társadalmi-gazdasági következményei lehetnek a bányakatasztrófának
2025. június 03., kedd

Több mint 2 millió lejjel rövidített meg Temes megyei iskolákat egy könyvelőnő (FRISSÍTVE)

Őrizetbe vettek a rendőrök egy könyvelőnőt, aki összesen több mint kétmillió lejt tulajdonított el több Temes megyei vidéki iskolától, amelyeknek dolgozott.

Több mint 2 millió lejjel rövidített meg Temes megyei iskolákat egy könyvelőnő (FRISSÍTVE)
2025. június 03., kedd

Tovább szépül az erdélyi fejedelmi palota

Folytatódik a középkori Erdély egyik legfontosabb épülete, a gyulafehérvári fejedelmi palota restaurálása: a főépület tavalyi megnyitása után újabb szárnyat újítanak fel európai uniós alapokból.

Tovább szépül az erdélyi fejedelmi palota
2025. június 03., kedd

Viharosra fordul az időjárás több erdélyi és partiumi megyében

Fokozott légköri instabilitás miatt adott ki elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést az ország hét megyéjére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharosra fordul az időjárás több erdélyi és partiumi megyében
2025. június 03., kedd

A Bözödújfalusi-víztározó megnyitásával próbálják hígítani a Kis-Küküllő magas sókoncentrációját

A Maros Vízügyi Igazgatóság ellenőrzötten vizet enged ki a Bözödújfalusi-víztározóból a Kis-Küküllő folyó magas sókoncentrációjának hígítására, miután a parajdi sóbánya elárasztása nyomán Dicsőszentmártonnál az ivóvíz határérté<

A Bözödújfalusi-víztározó megnyitásával próbálják hígítani a Kis-Küküllő magas sókoncentrációját
2025. június 03., kedd

Ihatatlanná vált a Kis-Küküllő vize a parajdi bányakatasztrófa nyomán

Készenléti állapotot rendeltek el a Maros megyei hatóságok, miután a parajdi sóbánya telítettsége következtében jelentősen megnőtt a Kis-Küküllő sókoncentrációja. Mintegy 40 ezer lakos számára ihatatlanná vált a vezetékes víz.

Ihatatlanná vált a Kis-Küküllő vize a parajdi bányakatasztrófa nyomán