Csűry István (középen) hangsúlyozta: az új iskolaépületben hangsúlyt fektetnek a tehetséggondozásra és a szakoktatásra is
Fotó: Bálint Eszter
Mérföldkőhöz érkezik pénteken a Zilahi Református Wesselényi Kollégium: ünnepélyes keretek között elhelyezik az oktatási intézmény új épületének alapkövét. Közben folytatódik a küzdelem az ősi alma mater visszaszolgáltatásáért, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület vezetői pedig bizakodóak.
2019. november 05., 15:422019. november 05., 15:42
2019. november 05., 15:472019. november 05., 15:47
Valamivel több, mint két év múlva birtokukba vehetik a diákok és a tanárok a Zilahi Református Wesselényi Kollégium új épületét – az alapkövet ünnepélyes keretek között pénteken helyezik el egyházi és világi hivatalosságok részvételével. Mint Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) püspöke és Forró László főjegyző keddi nagyváradi sajtótájékoztatóján elhangzott, a nagy múltú kollégium belvárosi „otthonáért” még mindig perelnek, és a város által a rendelkezésükre bocsátott, tömbházszerű ingatlan által biztosított körülmények méltatlanok az iskola szellemiségéhez.
Ebben – mint Csűry István hangsúlyozta – modern és igen sokoldalú tanítás zajlik majd, amelyben hangsúlyt fektetnek a tehetséggondozásra és a szakoktatásra is. A többszintes ingatlanban laboratóriumokat, műhelyeket is kialakítanak. Forró László érdeklődésünkre közölte, már az engedélyeztetési folyamat végén járnak.
Az új épület látványterve
Fotó: KREK
Csűry István a sajtótájékoztatón kitért azokra a vádakra is, amelyek szerint az iskolaépítés úgy is értelmezhető, hogy a református egyház lemondott a patinás városközponti ingatlanról, amelyben amúgy jelenleg a román tannyelvű Silvania Főgimnázium működik, és leszögezte, szó sincs erről. Emlékeztetett, október 18-i döntésével a bukaresti legfelsőbb bíróság visszaküldte alapfokra újratárgyalásra az iskola visszaszolgáltatásának ügyét, semmissé téve így a kolozsvári táblabíróság korábbi ítéletét.
A KRE 2003-ban igényelte vissza a kommunista rezsim által 1948-ban államosított patinás iskolaépületet, de a jogos tulajdonos szerint a bukaresti restitúciós bizottság „vélt vagy valós hiányosságokra hivatkozva” elutasította a visszaszolgáltatást. Az elutasító határozatot az egyházkerület a kolozsvári táblabíróságon támadta meg, első fokon azonban elveszítette a pert. Csűry ismételten közölte:
A püspök amúgy derűlátó, úgy látja, ezúttal megszülethet Romániában a kedvező ítélet, a legfelsőbb bíróság ugyanis „implicit kimondta, hogy nem állja meg a helyét a kolozsvári ítélet”.
A KRE 2003-ban igényelte vissza a kommunista rezsim által 1948-ban államosított patinás iskolaépületet
Fotó: picasa.com/Iulian Oancia
Csűry és Forró is kiemelte ugyanakkor, hogy az iskolaépület, amelynek most leteszik az alapkövét, amolyan „kiegészítő” épület lesz, amint megépül, abban zajlik majd az oktatós nulladik osztálytól érettségiig, ám amint birtokba vehetik és fel tudják újítani az „ősi” kollégiumot, átköltöznek, az új ingatlan pedig különböző tevékenységek lebonyolítására áll majd rendelkezésre.
A KRE vezetői kiemelték, azért is fontos megvalósítás az új iskolaépület, mivel ha holnap visszakapnák az egykori alma matert, akkor is hosszú időt venne igénybe a költözés, hiszen a romániai törvények szerint a restitúciót követően a Silvania Főgimnázium még tíz évig az ingatlanban maradhatna. Ráadásul az egykor szebb napokat megélt iskolaépület rendkívül leromlott állapotban van, így amint visszakapják, az egyház első teendője az lesz, hogy kívül-belül felújítják.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
A romániai egészségügy égető problémája a prevenció, a szükséges oltások és szűrővizsgálatok kérdése. Videós egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Vajas Tímea kolozsvári háziorvossal járjuk körül a prevenció témáját.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
szóljon hozzá!