Csűry István (középen) hangsúlyozta: az új iskolaépületben hangsúlyt fektetnek a tehetséggondozásra és a szakoktatásra is
Fotó: Bálint Eszter
Mérföldkőhöz érkezik pénteken a Zilahi Református Wesselényi Kollégium: ünnepélyes keretek között elhelyezik az oktatási intézmény új épületének alapkövét. Közben folytatódik a küzdelem az ősi alma mater visszaszolgáltatásáért, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület vezetői pedig bizakodóak.
2019. november 05., 15:422019. november 05., 15:42
2019. november 05., 15:472019. november 05., 15:47
Valamivel több, mint két év múlva birtokukba vehetik a diákok és a tanárok a Zilahi Református Wesselényi Kollégium új épületét – az alapkövet ünnepélyes keretek között pénteken helyezik el egyházi és világi hivatalosságok részvételével. Mint Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) püspöke és Forró László főjegyző keddi nagyváradi sajtótájékoztatóján elhangzott, a nagy múltú kollégium belvárosi „otthonáért” még mindig perelnek, és a város által a rendelkezésükre bocsátott, tömbházszerű ingatlan által biztosított körülmények méltatlanok az iskola szellemiségéhez.
Ebben – mint Csűry István hangsúlyozta – modern és igen sokoldalú tanítás zajlik majd, amelyben hangsúlyt fektetnek a tehetséggondozásra és a szakoktatásra is. A többszintes ingatlanban laboratóriumokat, műhelyeket is kialakítanak. Forró László érdeklődésünkre közölte, már az engedélyeztetési folyamat végén járnak.
Az új épület látványterve
Fotó: KREK
Csűry István a sajtótájékoztatón kitért azokra a vádakra is, amelyek szerint az iskolaépítés úgy is értelmezhető, hogy a református egyház lemondott a patinás városközponti ingatlanról, amelyben amúgy jelenleg a román tannyelvű Silvania Főgimnázium működik, és leszögezte, szó sincs erről. Emlékeztetett, október 18-i döntésével a bukaresti legfelsőbb bíróság visszaküldte alapfokra újratárgyalásra az iskola visszaszolgáltatásának ügyét, semmissé téve így a kolozsvári táblabíróság korábbi ítéletét.
A KRE 2003-ban igényelte vissza a kommunista rezsim által 1948-ban államosított patinás iskolaépületet, de a jogos tulajdonos szerint a bukaresti restitúciós bizottság „vélt vagy valós hiányosságokra hivatkozva” elutasította a visszaszolgáltatást. Az elutasító határozatot az egyházkerület a kolozsvári táblabíróságon támadta meg, első fokon azonban elveszítette a pert. Csűry ismételten közölte:
A püspök amúgy derűlátó, úgy látja, ezúttal megszülethet Romániában a kedvező ítélet, a legfelsőbb bíróság ugyanis „implicit kimondta, hogy nem állja meg a helyét a kolozsvári ítélet”.
A KRE 2003-ban igényelte vissza a kommunista rezsim által 1948-ban államosított patinás iskolaépületet
Fotó: picasa.com/Iulian Oancia
Csűry és Forró is kiemelte ugyanakkor, hogy az iskolaépület, amelynek most leteszik az alapkövét, amolyan „kiegészítő” épület lesz, amint megépül, abban zajlik majd az oktatós nulladik osztálytól érettségiig, ám amint birtokba vehetik és fel tudják újítani az „ősi” kollégiumot, átköltöznek, az új ingatlan pedig különböző tevékenységek lebonyolítására áll majd rendelkezésre.
A KRE vezetői kiemelték, azért is fontos megvalósítás az új iskolaépület, mivel ha holnap visszakapnák az egykori alma matert, akkor is hosszú időt venne igénybe a költözés, hiszen a romániai törvények szerint a restitúciót követően a Silvania Főgimnázium még tíz évig az ingatlanban maradhatna. Ráadásul az egykor szebb napokat megélt iskolaépület rendkívül leromlott állapotban van, így amint visszakapják, az egyház első teendője az lesz, hogy kívül-belül felújítják.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.
A nagyszebeni nemzetközi repülőtér uniós forrásokból finanszírozott korszerűsítésével kapcsolatos csalás ügyében vizsgálódnak az Európai Ügyészség (EPPO) romániai ügyészei.
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja.
Az Erdélyi Református Egyházkerület keretében működő Diakónia Keresztyén Alapítvány Jó Testvér idősotthon átadási ünnepségére került sor kedd délben Kolozsváron.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
szóljon hozzá!