A Szülőföldön magyarul idei kérelmei is csak elektronikusan, a www.mipont.hu honlapon igényelhetők 1 hónapon keresztül
Fotó: Haáz Vince
Az eddigiekhez képest valamivel több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak és egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek. A Szülőföldön magyarul program feltételeinek módosítását többek között az OTP Bank Romániából való kivonulása indokolja.
2025. április 09., 14:022025. április 09., 14:02
2025. április 09., 14:032025. április 09., 14:03
Mint arról beszámoltunk, április 8-án, kedden elindult a Szülőföldön magyarul program idei kiírása, a magyar állam által nyújtott támogatásra május 8-áig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen. A program keretében nevelési, oktatási, tankönyv- és taneszköz-, valamint hallgatói támogatásra. A hozzájárulás összege az idei tanévben is bruttó 100 ezer forint (mintegy 1200 lej, de függ az utalás során figyelembe vett forint-lej árfolyamtól) gyermekenként vagy hallgatóként.
Ady-Kovács-Ferenczi Noémitől, a Szülőföldön magyarul erdélyi programkoordinátorától megtudtuk, hogy a jogosultsági kritériumok terén változás nincs, idén is legtöbb 30 a megengedett hiányzások száma az első három modulban. Az igénylés digitális leadása után az adatlapot ki kell nyomtatni, aláírni, és eljuttatni az oktatási intézményhez, ahol a kedvezményezett iskolába/óvodába jár. Az egyetemistáknak idén is postán kell eljuttatniuk aláírt adatlapjukat és igazolásukat a felhívásban megadott postacímre.
Ady-Kovács-Ferenczi Noémi a Krónikával közölte: mivel az OTP Bank kivonult Romániából, így az idén kötelező megadni az igénylésben egy bankszámlaszámot, ahova majd a támogatás összege érkezik. A bankszámlaszám tulajdonosa nem kötelező, hogy a törvényes képviselő legyen, lehet bárki. „A bankszámlaszám igazolására kötelező feltölteni egy banki bizonylatot, vagy számlakivonatot, amely tartalmazza a számlatulajdonos nevét, és a számlaszámot IBAN formátumban. Felhívjuk a figyelmet, hogy a támogatás csakis arra a számlaszámra kerül kifizetésre, amelyet az igényléshez feltöltöttek, függetlenül attól, hogy ki a számlatulajdonos” – hívta fel a figyelmet a programkoordinátor.
Ugyanakkor a kötelezően feltöltendő dokumentumok között szerepelnie kell ezentúl a személyi igazolvány hátoldalának is. Erre a programkoordinátor szerint két okból van szükség: sok esetben az igénylők rendelkeznek ideiglenes lakcímmel (flotant), illetve az új típusú, digitális személyi igazolványok kétoldalúak. „Aki tavaly igényelte már a támogatást, annak az idén csak a személyi igazolvány hátoldalát kell új dokumentumként feltöltenie, amennyiben a személyi még érvényes” – tájékoztatta a Krónikát Ady-Kovács-Ferenczi Noémi.
Mint ismert, a program keretében erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, általános és középiskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók részesülhetnek a támogatásban, akik szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban, magyar nyelvű nevelésben vesznek részt. A programra a gyerekeket a szülők, míg a főiskolai és egyetemi hallgatókat saját maguk regisztrálhatják. Az idei kérelmek is csak elektronikusan, a www.mipont.hu honlapon igényelhetők 1 hónapon keresztül.
A program digitalizációjában és a kérelmek benyújtásának lebonyolításában szerepet vállaló Rákóczi Szövetség szerint a www.mipont.hu felület használata még egyszerűbbé vált, ahol hasznos oktatóvideók, chatbot és a Rákóczi Szövetség ügyfélszolgálata is segíti a szülőket.
Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program; az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
szóljon hozzá!