A magyar közösség szimbólumai ellen, a kétnyelvűség, valamint az autonómiahatározat ügyében indított valamennyi pert megnyerte a Kovászna megyei prefektúra – számolt be keddi sajtótájékoztatóján Sebastian Cucu kormánymegbízott.
2017. február 01., 12:272017. február 01., 12:27
2017. február 01., 12:292017. február 01., 12:29
Kifejtette: az elmúlt öt év során a prefektúra 38 pert indított zászlók, szimbólumok és kétnyelvű feliratok ügyében, és mintegy húsz autonómiahatározat visszavonását kezdeményezte a közigazgatási bíróságon. A prefektus szerint ugyan nem ezek az ügyek jelentik a legnagyobb problémát, de nekik végezniük kell a feladatukat, és ha nem tűznék ki a törvénytelen zászlókat, perek sem lennének, a feliratok esetében pedig nem a magyar nyelvvel van bajuk, hanem mindig a román szöveget hiányolták, vagy a törvényes sorrendet kifogásolták. Lapunk kérdésére azt is elmondta: tavaly nem nyújtottak be egy keresetet sem, viszont megtámadták a Torja község által elfogadott autonómiahatározatot.
Sebastian Cucu azért tartotta fontosnak, hogy felleltározza az ilyen jellegű pereiket, mert a napokban Tamás Sándor megyei tanácselnök azt nyilatkozta: a háromszéki helyi önkormányzatoknak több mint száz perük van folyamatban a kétnyelvűséggel és a zászlók kitűzésével kapcsolatban. A kormánymegbízott most arra is kitért, hogy a megyei önkormányzat ellen öt pert indítottak, többek között az adományba kapott székely zászló miatt. Azt is kifejtette: tavaly több mint 19 ezer tanácshatározat, polgármesteri rendelet törvényességét vizsgálták meg, 177 esetben találtak rendellenességet, 146-ot visszavontak a testületek, és 31 esetben fordultak bírósághoz. Tamás Sándor korábban arra hívta fel a figyelmet: kettős mérce, hogy tiltják a székely zászló felvonását, miközben például Bukovina vagy Moldva zászlóját hivatalosan ki lehet tenni.
Amint arról beszámoltunk, egy nappal korábban Jean Adrian Andrei Hargita megyei prefektus is azzal „dicsekedett”, hogy keresete nyomán jogerősen érvénytelenítették a román bíróságok valamennyi Hargita megyei önkormányzat autonómiapárti határozatát.
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
szóljon hozzá!