Épületbejárásra hívja az érdeklődőket a kolozsvári volt Központi szálló épületébe az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Fotó: Orbán Orsolya
Olyan nagy volt az érdeklődés a Kolozsvári Magyar Napok keretében szervezett épületbejárások iránt, hogy most – művészettörténész vezetésével – újra megmutatják a nagyközönségnek a felújított egykori Központi Szállót (Melody), amelyet ma az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHH), valamint a Sapientia Tudományegyetem táncművészet kara használ. Nagy Kata, az EHH kulturális programjainak koordinátora a keddi kolozsvári eseményről nyilatkozott a Krónikának.
2024. november 18., 08:032024. november 18., 08:03
Bejárhatják az érdeklődők Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót (Melody), amelyet ma az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványa (EHH) valamint a Sapientia Tudományegyetem táncművészet szaka használ.
A kosárfonó műhely, amelyet novemberben tartottak az épületben
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
A felújított, impozáns épületet, amelyben egykor a Központi Szálló, később a Melody néven ismert szálloda működött, áprilisban adták át ünnepélyes keretek közt.
Gyerekfoglalkozásokat is szervez az épületben az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Érdekességekre bukkantak a felújítás során
Azóta a nagyközönségnek volt már alkalma betekintést nyerni az épület tereibe: a Kolozsvári Magyar Napok alatt két ízben is megtekinthették az érdeklődők a művészettörténészek által működtetett Korzo Egyesület kalauzolásával – mondta el a Krónikának Nagy Kata, az EHH kulturális programjainak koordinátora, az épületbejárás szervezője. Hozzátette,
Kolozsvár emblematikus főtéri épülete a magasból
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Nagy Kata azt is elmondta, hogy az épületbejáráson bemutatják majd az érdeklődőknek a hatalmas épület alagsorát, emeleti részeit is, a pazar kilátást, ami a második emeletről tárul az odalátogató elé. Felhívta a figyelmet a szálló régi feliratára: a Központi Szálló magyar felirat a restaurálás során került elő. A 2020-ban megvásárolt épület teljes körű felújításon esett át; a munkálatok 1 millió euróra rúgó költségeit teljes egészében a magyar állam állta. A hatalmas, táncház rendezésére is alkalmassá tett pincerészt az Erdélyi Hagyományok Háza használja, kiállítóteret is kialakítottak benne. A hatalmas pincét is belakja a Sapientia és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány.
A Korzo Egyesület művészettörténészei mutatták be az épületet a nyáron az érdeklődő közönségnek
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Kolozsvári közösségi programoknak is hely ad az épület
„A Korzo Egyesület munkatársai tárták fel az épület múltját, és a nyáron a Kolozsvári Magyar Napok keretében bemutatták már az érdeklődőknek. Olyan népszerűnek bizonyult az épületbejárás, hogy úgy döntöttünk, megismételjük. Előzetesen be kell jelentkezni az eseményre, a belépő 20 lej, amint az esemény leírásában is szerepel” – mondta el a kulturális programok vezetője.
A Kolozsvári Magyar Napokon már megtekinthették az érdeklődők az épületet
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Kifejtette, az épület közösségi térként működik, hiszen az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány sokféle eseményt szervez: rendelkezésre állnak kézműves tevékenységekre alkalmas helyiségek, műhelymunkára alkalmas műhelyek, raktárak, tánctér, kiállítótér, mini konferenciákra alkalmas helyiségek.
Nagyon sok, gyermekeknek szóló tevékenységet szervezünk, a kínálat összetett, és főként a kézművességre, a mozgás és zene kapcsolatára támaszkodó fejlesztő programokat szervezünk” – mondta el Nagy Kata.
A felújítás során láthatóvá tették a Központi Szálloda feliratot az épületen
Fotó: Orbán Orsolya
Mint sorolta, a Zendítő elnevezésű gyermekfoglalkozás tulajdonképpen hangszerekkel való ismerkedés, de működik zenészklub, november 29-én koncertnek is helyet ad a épület, utána táncházban vehetnek részt az érdeklődők.
Itt szállt meg Jókai a feleségével
Amint arról korábban írtunk, a volt Központi Szállóban a földszinten a régi vendéglőből konferenciaterem lett, ami galériának is alkalmas, a konyhák helyén három műhelyt alakítottak ki gyerekek kézműves-tevékenysége számára. Az első emeleten adminisztratív irodák találhatók, a régi szobákat tantermekké, előadó- és szemináriumtermekké alakították, itt található a táncstúdió is. Az emeleti táncstúdió kiválóan alkalmas a néptánctanulásra.
Az alagsorban is számos program megszervezésére nyílik lehetőség
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Szintén az első emeleten található egy télikertszerű, fedett belső udvar, amely csoportos beszélgetésekre, de tanulásra, olvasásra is alkalmas. A második emeleten megőrizték az egykori szálloda funkcióját, itt 13 vendégszoba található, itt szállásolják el a Sapientia és az Erdélyi Hagyományok Háza meghívottait.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány számos hagyományőrző foglalkozást szervez
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
A Kolozsvár északkeleti sarkán, a Bánffy-palota tőszomszédságában álló egykori Központi Szálló 1830 körül épült. Annak idején a földszinten üzlethelyiségeket, az emeleten szobákat lehetett bérelni. A reformkorban kocsma működött benne Fiskus néven (ami arra utalt, hogy az államkincstár építtette), majd szálloda Pannonia néven. Nagy Gábor, a kincses város legjelentősebb vendéglő- és szállodatulajdonosa Központi Szállodára keresztelte a létesítményt.
Novemberben kosárfonó műhelyt is tartottak az épületben
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Hagyományőrző tevékenységek az egykori központi Szálló épületében
Fotó: Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Államosítása után a szállodából átmenetileg diákotthont létesítettek, az étterem viszont Pescăruș (Sirály) néven tovább működött. Az 1950-es években a szállodát is újra megnyitották az étteremmel azonos néven, a hatvanas években a pincehelyiségekben éjjeli bárt alakítottak ki Melody néven. A kilencvenes években a MEBO-módszerrel privatizálták, majd 2020-ban az épületet a Sapientia Alapítvány vásárolta meg a Sapientia Egyetem néptánc szakának céljaira, ugyanakkor itt működik az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kolozsvári fiókja is.
Magyar felirat került ki Kolozsváron a felújítás alatt álló, a Sapientia EMTE által megvásárolt egykori Központi Szálloda (későbbi nevén Melody) homlokzatára.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
Országszerte egyre több kiskorú szenved balesetet elektromos rollerrel. Szatmár megyében az elmúlt hétvégén három 10 és 12 év közötti gyereket kellett sérülésekkel kórházba szállítani.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben található meg a Kárpátokban egykor őshonos fajta, jelenleg hat példány a borjakkal együtt.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt utal ki a tartalékalapból vízsótalanító berendezések vásárlására a parajdi bányakatasztrófa által sújtott Maros megyei településeknek az RMDSZ javaslatára – tájékoztatott hétfőn a szövetség sajtóirodája.
Négy nap keresés után hoztak le a Máramarosi-havasokról a hegyimentők egy 27 éves ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
szóljon hozzá!