Az RMDSZ felülvizsgálja a kormánnyal kötött, „finomvegyes megítélésű” együttműködést

•  Fotó: Presidency.ro

Fotó: Presidency.ro

A parlamenti ülésszakot megelőzően elemzi az RMDSZ a kormánnyal kötött – Korodi Attila képviselőházi frakcióvezető szerint finomvegyes megítélésű együttműködést.

Bíró Blanka

Balogh Levente

2018. január 19., 10:442018. január 19., 10:44

2018. január 19., 10:472018. január 19., 10:47

Az RMDSZ még az új parlamenti ülésszak előtt, közös frakcióülés keretében akarja elemezni a Szociáldemokrata Párttal (PSD) kötött parlamenti együttműködési megállapodást a szövetség szabályzata szerint – tájékoztatta a Krónikát Cseke Attila, a szenátusi frakció vezetője. Lapunk arra volt kíváncsi, hogy az RMDSZ újraértékeli-e a viszonyát a PSD, valamint a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) alkotta balliberális koalícióval a kormányfőváltás következtében.

Cseke emlékeztetett: az őszi ülésszak előtti egyeztetéshez hasonlóan

ezúttal is mérlegelni fogják, hogy mit hozott a parlamenti együttműködés a romániai magyar közösségnek, és ez alapján döntik el, hogy folytatják-e a kormányzó pártokkal érvényben lévő parlamenti együttműködést.

A szenátor az eredmények közt említette, hogy sikerült elfogadtatni a protestáns teológia állami finanszírozását, a magyar diákok differenciált román érettségijére vonatkozó javaslatot, ugyanakkor emlékeztetett, a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügyében is született a képviselőházban döntés, ami szintén az együttműködés eredménye. Rámutatott, azt is látni kell, számtalan kérdésben nem sikerült előrelépni, például az anyanyelvhasználati küszöb csökkentésében, vagy március 15. hivatalos ünneppé való nyilvánításában.

Cseke Attila elmondta,

előkészületben van a találkozó Viorica Dăncilă új kormányfővel, mert fontosnak tartják, hogy mindkét fél bemutatkozzon, ismertessék terveiket, elvárásaikat,

hiszen a parlamenti együttműködésben is fontos szerepe van a kormánynak, amely véleményezi a parlamenti kezdeményezéseket, vezeti a közigazgatást, ezért „tisztázni kell, miként viszonyul a romániai magyar közösséghez”.

Volt, hogy rossz szájízzel maradtak

Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője kérdésünkre úgy fogalmazott, finomvegyes a kormányzó szociáldemokrata párttal való parlamenti együttműködés megítélése, hiszen

Idézet
voltak sikertörténetek, de zátonyra futott kezdeményezések is”.

Rámutatott, az együttműködés a nagyobbik kormánypárttal a parlamenti dimenziót merítette ki, kormányzati szinten kevés olyan helyzet adódott, amikor érvényesíteni lehetett: oktatásügyben lehetett lépéseket tenni, és a költségvetés kidolgozásakor is próbáltak eredményeket elérni. A frakcióvezető szerint a PSD–RMDSZ-kapcsolatban a szövetség törvénykezdeményezéseit szerették volna elfogadtatni, s bár voltak e téren sikeres próbálkozások, „rossz szájízzel maradtak”, amikor sarkalatos ügyekben – például március 15. hivatalos ünneppé nyilvánításában, vagy a közigazgatási törvény módosításában, ami szerint 10 százalékra csökkentették volna az anyanyelvhasználati küszöböt – „a nacionalista hisztéria és nyomás hatására a PSD befékezett”.

Korodi is megerősítette: a további együttműködésről az RMDSZ-frakciókkal való egyeztetés nyomán döntenek, és hozzátette, sokat nyom majd a latban, hogy milyen kormányprogrammal rukkolnak elő. A Hargita megyei politikus leszögezte:

az RMDSZ-nek „készen áll a listája”, amelyen többek között a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügye, az önkormányzatok finanszírozási rendszere, a nyelvhasználat, valamint az egészségügy szerepel prioritásként.

•  Fotó: MTI Galéria

Fotó: MTI

„A román pártok alkalmatlanok”

„Az RMDSZ egyetlen román politikai párttal sem folytatott koalíciós egyeztetéseket, Viorica Dăncilă új miniszterelnököt nem ismerjük, soha nem találkoztunk vele, viszont azt tudjuk, hogy egyike volt azoknak a román politikusoknak, akik nyilvánosan elhatárolódtak Mihai Tudose azóta lemondott kormányfő székely zászlóra vonatkozó kijelentésétől” – vázolta fel véleményét Antal Árpád.

A sepsiszentgyörgyi polgármester – aki a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnökeként szerda délután részt vett a Cotroceni-palotában az államfővel folytatott egyeztetésen – kérdésünkre kifejtette, az a tény, hogy Romániának nyolc év alatt tíz miniszterelnöke volt, azt bizonyítja, hogy a román pártok képtelenek kormányozni ezt az országot.

A sepsiszentgyörgyi politikus „félig tréfából, félig komolyan” megjegyezte, ezek után talán az RMDSZ-nek kellene esélyt adni a kormányalapításra, mert úgy véli, a szövetségnek sikerülhetne modernizálni, demokratizálni, emancipálni Romániát.

Antal Árpád szerint az első lépés az állami költségvetés bevételeinek növelése kellene hogy legyen, hatékonyabb adóbehajtással, hiszen így jutna pénz „nemcsak a titkosszolgálatokra, hanem az oktatásra, az egészségügyre és az infrastruktúrára is”. A sepsiszentgyörgyi politikus szerint nem kellene semmi újat kitalálni, csak a nyugaton működő modelleket alkalmazni.

Amint arról beszámoltunk, szerdán, a Klaus Johannis államfővel folytatott egyeztetést követően Kelemen Hunor szövetségi elnök úgy nyilatkozott, mivel nem ismerik a Tudose helyére jelölt Viorica Dăncilă szociáldemokrata európai parlamenti képviselőt, nem tudnak sem pró, sem kontra érveket felhozni vele kapcsolatosan.

Liviu Dragnea PSD-elnök az egyeztetés után azt mondta, hogy Kelemen Hunorral is tárgyalt Dăncilă személyéről, elmondta neki, hogy amennyiben támogatják a jelöltet, „ugyanolyan jó és nyitott lesz a viszony a kormány és az RMDSZ között, mint a parlamentben”, az RMDSZ elnöke pedig – szerinte – azt mondta, nem lát okot arra, hogy ne támogassák.

korábban írtuk

Johannis rábólintott: Viorica Dăncilă lesz Románia első női miniszterelnöke
Johannis rábólintott: Viorica Dăncilă lesz Románia első női miniszterelnöke

Klaus Johannis államfő bejelentette, hogy megbízta kormányalakítással szerdán Viorica Dăncilă EP-képviselőt, akit az eddig is kormányzó PSD-ALDE szociálliberális koalíció javasolt a miniszterelnöki posztra.

Változások várhatók a kormánynévsorban

A PSD–ALDE koalíció pártjainak vezetői a tervek szerint hétfőn ülnek össze, hogy döntsenek a Viorica Dăncilă vezette új kormány összetételéről. Az új kormány teljes egészében megőrzi a hétfőn lemondott Mihai Tudose vezette kabinet szerkezetét, vagyis ugyanannyi tárcából áll majd. A miniszterek nagy része is a helyén marad, azonban lesznek olyan tárcák, amelyek élén csere várható.

A Mediafax hírügynökség értesülései szerint biztosra vehető, hogy Lia Olguţa Vasilescu megmarad a munkaügyi tárca élén, Carmen Dan tovább irányíthatja a belügyminisztériumot, és Mihai Fifor védelmi, Petre Daea földművelésügyi, Tudorel Toader igazságügyi és Paul Stănescu fejlesztési miniszter is a helyén marad – utóbbi minden valószínűség szerint a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is megőrizheti.

A kisebbik koalíciós párt (ALDE) várhatóan megtartja az általa birtokolt négy tárcát – a külügyit, a környezetvédelmit, az energetikait és a parlamenti kapcsolatokért felelőst –, és a miniszterek is ugyanazok maradnak, vagyis Teodor Meleşcanu, Graţiela Gavrilescu, Toma Petcu és Viorel Ilie is a helyén marad. Ioan Deneş is megmarad a vízügyi és erdészeti tárca élén, ugyanakkor Marcel Ciolacu miniszterelnök-helyettes és Felix Stroe közlekedési miniszter elveszítheti tisztségét – utóbbi helyett elődje, Răzvan Cuc kerülhet a tárca élére.

Marius Nica európai forrásokért felelős miniszter sem valószínű, hogy megőrizheti tisztségét. Ciolacu, Stroe és Nica egyébként hiányzott a Mihai Fifor által ügyvivő miniszterelnökként vezetett szerdai kormányülésről. Ők mindhárman Tudose pártjára álltak a Tudose–Dragnea-konfliktusban. Kérdőjelesnek tűnik, hogy Gabriel Petrea társadalmi párbeszédért felelős és Mircea Dobre idegenforgalmi miniszter megtarthatja-e tárcáját, és egyes hírek szerint Liviu Pop is távozhat az oktatási tárca éléről – az ő helyét Ecaterina Andronescu korábbi tárcavezető veheti át.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 23., szerda

Fáklyás felvonulás az '56-os hősök tiszteletére Kolozsváron (képriport)

Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.

Fáklyás felvonulás az '56-os hősök tiszteletére Kolozsváron (képriport)
2024. október 23., szerda

Lázár János Kolozsváron: a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk

Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.

Lázár János Kolozsváron: a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk
2024. október 23., szerda

A szabadság napja Kolozsváron képekben

A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.

A szabadság napja Kolozsváron képekben
A szabadság napja Kolozsváron képekben
2024. október 23., szerda

A szabadság napja Kolozsváron képekben

2024. október 23., szerda

Már másodszor kell javítani a Nagyváradot az autópályával összekötő, idén húsvétkor átadott gyorsforgalmi utat

Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.

Már másodszor kell javítani a Nagyváradot az autópályával összekötő, idén húsvétkor átadott gyorsforgalmi utat
2024. október 23., szerda

Lázár János az RMDSZ támogatásáról, a schengeni „büntetőhatárról”, a Magyarországon tervezett fegyveres akcióról is beszélt Kolozsváron

A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am

Lázár János az RMDSZ támogatásáról, a schengeni „büntetőhatárról”, a Magyarországon tervezett fegyveres akcióról is beszélt Kolozsváron
2024. október 23., szerda

Erdélyi vasútszakaszok korszerűsítésére hagyott jóvá pénzeket a kormány

A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.

Erdélyi vasútszakaszok korszerűsítésére hagyott jóvá pénzeket a kormány
2024. október 23., szerda

Eljárás indult a román köztévé tudósítója ellen, aki élőben sajnálkozott a magyar polgármester győzelmén

A román köztévé marosvásárhelyi stúdiójának munkatársa, Horațiu Sermășan ellen eljárást indított a csatorna fegyelmi bizottsága, amiért a helyhatósági választások eredményéről szóló tudósításában azon sajnálkozott, hogy „nem közülünk való” jelölt nyert.

Eljárás indult a román köztévé tudósítója ellen, aki élőben sajnálkozott a magyar polgármester győzelmén
2024. október 23., szerda

Feszültség csak a temetőben nincs magyarok és románok között, úgyhogy inkább nevessünk

Romániai magyarként, erdélyi románként az ember nap mint nap tapasztalhatja, hogy a nyelvi különbségek kényes, vicces, feszültséggel és nevetéssel teli pillanatokat is tudnak okozni.

Feszültség csak a temetőben nincs magyarok és románok között, úgyhogy inkább nevessünk
2024. október 23., szerda

Kútba zuhant és életét vesztette egy férfi Hargita megyében

Egy hat méter mély kútba zuhant és életét vesztette egy férfi a Hargita megyei Kissolymoson.

Kútba zuhant és életét vesztette egy férfi Hargita megyében
2024. október 23., szerda

Aradi bombamerénylet: közeli rokon rendelhette meg az üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolását

Hét házkutatást tartanak a gépkocsijába rejtett robbanószerkezettel három évvel ezelőtt megölt Ioan Crișan aradi üzletember elleni merénylet ügyében – jelentette be szerdán reggel a rendőrség.

Aradi bombamerénylet: közeli rokon rendelhette meg az üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolását