Tokióban is szavaztak már a romániai elnökválasztáson
Fotó: Román külügyminisztérium
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
2024. november 22., 20:042024. november 22., 20:04
A külföldi voksolás megkönnyítését célzó, öt éve elfogadott törvény értelmében a külföldön tartózkodó román állampolgárok nemcsak a belföldi voksolásra kijelölt – november 24-i –vasárnapi napon, hanem az azt megelőző pénteken és szombaton is leadhatják voksukat az elnökválasztáson.
Számukra 951 szavazókört rendeztek be külföldön, ami nem csak román rekord: az állandó választási hatóság (AEP) elnöke szerint egyetlen más állam sem nyitott még több külföldi szavazókört valamely választás alkalmával. A külföldi választókörök pénteken mindenütt helyi idő szerint délben nyitottak.
A levélvoksok száma is jelentősen visszaesett: míg legutóbb a külföldi voksolás megkezdéséig több mint 25 ezer beküldött szavazatot érvényesítettek, a levélszavazatok száma most alig haladta meg a 4200-at.
Elnök kerestetik: három vasárnapon át tartó választási maraton veszi kezdetét Romániában: ezen a hétvégén az elnökválasztás első fordulóját tartják.
A külföldön élő román állampolgárok közül egyébként 6650-en kérték a választási levélcsomagot. A hatóság emailben értesíti azokat közülük, akiknek a szavazata nem érkezett meg időben postai úton, figyelmeztetve őket, hogy választójogukat már csak személyesen gyakorolhatják valamely hazai vagy külföldi szavazókörben.
A külföldi szavazókörök pénteken helyi idő szerint 12-től 21 óráig, szombaton és vasárnap (akárcsak Romániában) 7-től 21 óráig tartanak nyitva.
Külföldön adta le szavazatát pénteken George Simion, a többi parlamenti párt által szélsőségesnek minősített Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje is. A felmérések szerint a második fordulóba kerülésre esélyes politikus Olaszországba utazott, hogy elsők között szavazhasson, és növelje támogatását a külföldön élő románok, a diaszpóra körében.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim al-Maszri, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen.
szóljon hozzá!