A kolozsvári regionális sürgősségi kórház látványterve. Felépítése továbbra is a távoli jövő ködébe vész
Fotó: spitalregionalcluj.ro
Romániában a kórházak és más állami egészségügyi intézmények épülnek a legnehezebben. A kolozsvári regionális sürgősségi kórház például 15 éve készül, de a megyei önkormányzatok hatáskörébe tartozó projekteknek sem szerencsésebb a sorsuk. Vákár Istvánnal, a Kolozs Megyei Tanács alelnökével azt jártuk körül, mi a magyarázata az egészségügyi infrastruktúra fejlesztését akadályozó bürokráciának.
2023. június 20., 09:232023. június 20., 09:23
2023. június 20., 10:532023. június 20., 10:53
A múlt heti kormányváltás során nem minden szakbizottságban ment simán a miniszterjelöltek meghallgatása. A legnagyobb viták Alexandru Rafila egészségügyi miniszter programja körül alakultak ki, akit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői azzal vádoltak, hogy mandátuma alatt semmit nem tett a regionális sürgősségi kórházak, elsősorban a kolozsvári intézmény felépítéséért.
Az előzetes tervek szerint a 2,5 milliárd lejes összbefektetéssel készülő regionális sürgősségi kórházat az ország legnagyobb községébe, a Kolozsvár melletti Szászfenesre tervezik, azonban a 15 évvel ezelőtt született elképzelés továbbra is csak papíron létezik. Az új kórháznak weboldalt és látványterveket készítettek, amelyekből többek között az is kiderül, hogy 849 kórházi ággyal működne.
A kolozsvári regionális kórház körüli csend azért elgondolkoztató, mert az uniós finanszírozás lehívásához 2027-ig kell befejezni az építkezéseket és átadni az épületegyüttest rendeltetésének. Egyelőre azonban egy kapavágást sem ejtettek a szászfenesi telken, ahova az egészségügyi minisztérium felügyelete alá tartozó új intézmény épülne.
Elsőként a kolozsvári regionális kórház kap támogatást az európai uniótól, a most jóváhagyott közel 50 millió eurós összeg a gigaberuházás tíz százalékát fedezi.
Közelebbi részletekkel a Kolozs Megyei Tanács RMDSZ-es alelnöke, Vákár István sem tudott szolgálni a Krónikának. A regionális sürgősségi kórház projektjét kivették a megyei tanács kezéből: az önkormányzatnak sok rálátása nincs arra, hogy mi folyik a bukaresti szakminisztériumban a szászfenesi megaberuházással kapcsolatban.
Az uniós finanszírozáshoz idejében le kell hívni a pénzeket, de már hallottunk olyant, hogy emiatt elúsztak uniós források” – nyilatkozta a Krónikának az RMDSZ-es politikus.
Romániában azonban nem csak azok a kórházprojektek vannak nehéz helyzetben, amelyekről a bukaresti egészségügyi minisztérium bürokratái döntenek, hanem a megyei és a helyi önkormányzatok felügyelete alá tartozó egészségügyi intézmények is, amelyek szintén sok szállal függnek a fővárostól. Példa rá a Kolozs Megyei Tanács által elindított korházberuházások rövid története. Ezek közül a neuropszichiátriai kórház gyerekrészlegének új, Monostori úti épülete készült el, és várhatóan év végéig használatba adják. A sikeres beruházás titka, hogy mindent a megyei tanács fizet, így nem kell várni a központi költségvetésre, vagy uniós finanszírozásra.
Ez a várakozás akár hosszú éveket is jelenthet, holott Kolozs megye vezetése mindkét beruházás számára elkészítette a részletes építkezési terveket, és beszerezte a szükséges engedélyeket. Ha Bukarestben megtörténne a rábólintás és a megígért uniós finanszírozás, holnaptól indulhatna az építkezés.
,,Kolozsvár, Kolozs megye azért van nehéz helyzetben, mert Bukarestben, de az ország más részeiben is kialakult rólunk egyféle előítélet, hogy ide jön a legtöbb pénz, és mi jól állunk anyagilag. Ami azért is igazságtalan, mert ezzel azt büntetik, aki dolgozik. Ezeknek a beruházásoknak előkészítettük a teljes és részletes ügyiratcsomóját, amely sorban áll finanszírozásért olyan városokkal vagy megyékkel, ahol csak egy megvalósítható tanulmányt rendelt az önkormányzat” – összegzi a Krónikának a romániai egészségügyi beruházások nehéz helyzetét Vákár István. Emiatt történt már meg, hogy több kész projektet is elvittek Kolozsvárról vagy Kolozs megyéből az ország más vidékeire.
Fotó: spitalregionalcluj.ro
A megye vezetősége azonban nem akarja feladni egyetlen egészségügyi projektjét sem.
a fejlesztések pedig a megye kisebb kórházaiban is folytatódnak.
A Borháncs telepre tervezett új gyerekkórház a Mócok úti épületegyüttesből költözne ki a külváros egyik szép szegletébe, ahol a tervek szerint barátságos ,,gyerekfalu” várná a gyógyuló kicsiket. Az új kórház a mostanihoz képest teljesen más környezetet nyújt majd gyerekeknek és szülőknek egyaránt.
Az üres telket a kolozsvári agrártudományi egyetemtől kapta cserébe a megyei önkormányzat. Ha az új kórház elkészül, a régi épületei az egyetemet illetik meg, ahova bentlakásokat épít majd a felsőoktatási intézmény.
,,Hozzászoktunk ahhoz, hogy pár lépéssel mindig előbbre járjunk. Ez azt jelenti, hogy sok terv készül, beszerezzük az építkezési meg egyéb engedélyeket, és várunk a sorunkra Bukarestben, várjuk a finanszírozást. Soha nem lehet tudni, hogy melyik projektre mikor lesz kormánytámogatás, ezért készenlétben kell állni, ha fejleszteni akarunk” – mutatott rá Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke.
Nagy szükség van regionális kórházra Erdélyben, ennek azonban úgynevezett kiválósági központként kellene működnie és az egész régióból fogadnia a komplexebb eseteket – vélekednek a leendő intézmény funkciójáról a Krónikának nyilatkozó szakemberek.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
Tizenötmillió eurós beruházás eredményeként teljesen felújítják a Maros-parti sétányt Aradon: a köztéri bútorok cseréjétől kezdve a lépcsők újbóli kialakításán át híd és móló építéséig mindenre gondolnak a tervezők.
Forráshiány miatt bezárja két kisebb egységét a nagyszebeni Brukenthal-múzeum, miután nem kapott elegendő támogatást a román kulturális minisztériumtól – közölte szerdán Chituţă, a múzeum megbízott vezetője.
Elindul a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság új pályázati kiírása civil szervezetek és egyházak számára a szülőföldön való boldogulás, a magyar identitás megőrzése és a magyar közösség erősödése érdekében – jelentette be Nacsa Lőrinc államtitkár.
Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.
Bukarest 5. kerületének korábbi polgármestere arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra, showműsorrá alakított terepszemléit pedig nagy felhajtás övezi.
Újabb történelmi-néprajzi régiókra terjesztik ki az Erdélyt északkeletről délnyugatra átszelő, gyalogosan, lóháton vagy kerékpárral bejárható, 1400 kilométeres Via Transilvanica turistaútvonalat, az első kilométerkövet már felavatták.
szóljon hozzá!