Fotó: Forrás: Facebook/Magyar Ifjúsági Központ
Meg lehet-e értetni a kommunista diktatúrát a rendszerváltás után született nemzedékkel? Erre tett kísérletet a kolozsvári YZ Intézet a Gyere le a blokk elé – 1989 előtt és után című konferenciáján.
2019. november 23., 18:002019. november 23., 18:00
2019. november 23., 19:352019. november 23., 19:35
Bár nem éltek benne, a mai fiatalokat érdekli a kommunista diktatúra – győződhettünk meg az YZ Intézet és a Magyar Ifjúsági Központ (MIK) által az 1989-es forradalom évfordulója alkalmából szervezett kolozsvári konferencián.
A két nemzedék már a köszöntőbeszédek alatt szót kapott, Grezsa Csaba első beosztott konzul ugyanis olyan emberként köszöntötte a Cluj Hub rendezvénytermét zsúfolásig megtöltő fiatal hallgatóságot, aki maga is csak családi emlékekből értesült az 1989 előtti eseményekről.
Csoma Botond parlamenti képviselő, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke ezzel szemben a '80-as évek Kolozsvárján gyerekeskedett, és akárcsak társainak, neki is a Central áruházban való mozgólépcsőzés és a villamosozás volt a kedvenc időtöltése.
A forradalomra is jól emlékszik, Kert-Monostori lakásukba is behallatszott a géppuskák zaja, és látta elvonulni a munkásokat a Főtér felé. Emlékszik a hús- és kenyérjegyre, és arra, hogy 1985-89 között a boltokban már szinte semmit sem lehetett kapni, így az élelmet faluról vagy a feketepiacról kellett beszerezni, ahol egy kiló hús 100 lejbe került.
„Az emlékezetpolitikában szerepe van a hétköznapoknak, jó, ha felelevenítjük, milyen is volt akkor élni” – jelentette ki Csoma Botond, hozzátéve, bár gyerekként nem érzékelte a történések súlyát, édesapjának volt pár „kellemetlen élménye” a rendszerrel, az '50-es években letartóztatták és Bodor Ádám íróval együtt ült a szamosújvári börtönben.
Csoma Botond szemtanúja volt a 80-as éveknek
Fotó: Bethlendi Tamás
A kommunizmusról kell beszélni, de le kell mondani a közhelyekről és az általánosításról – jelentette ki a rendezvény egyik meghívottjaként Visky András drámaíró, dramaturg, akit Kristály Bea rádiós szerkesztő faggatott élményeiről.
Mint mondta, hetedik gyerekként hat testvér vigyázott rá, és a családban mindig az volt a meggyőződés, hogy „jó helyen vagyunk”. „Lehet, hogy lúzer voltam, de boldog lúzer” – nevettette meg fiatal hallgatóságát a meghívott.
Alkotóemberként – mivel hozott anyagból dolgozik – számos művében dolgozta fel, tárta fel saját élettörténetét. Pornó című darabjában például harmadik gyerekük elvesztése kapcsán azt taglalja, hogy milyen az, amikor a politikum kontrollálja a testünket. Ennek részeként egy kiállítás keretében szekusdossziéját is nyilvánosságra hozta, ebből maga is érdekes dolgokat tudott meg önmagáról. De
„Meggondolatlan voltam, rossz dolgokat mondtam emberekről” – emlékezett Visky András, aki szerint a múltfeltárás kapcsán hazugság volna azt állítani „hogy fehér lovagokként vonultunk végig a '80-as éveken”. Azokhoz méri magát, akik fellázadtak, tettek a rendszer ellen, mondta. Úgy vélte, le kell mondani a közhelyekről, általánosításról, arctalanságról, személyes történeteket kell mesélni.
Fotó: Bethlendi Tamás
A drámaíró szerint hiába születtek ‘89 után, a mai fiatalok is részei a történetnek. „Senki nem születik egy vákuumba, a miénk a múlt is, abból is vagyunk, nem kell letagadni” – figyelmeztetett a meghívott.
A konferencia szervezői a személyes történetek mellett a városkép alakulására is kitértek. Barazsuly Viktória Adrienn művészettörténész arról tartott érdekfeszítő előadást, miként alakultak ki Kolozsvár lakónegyedei, és van-e érték a szocreál, illetve szocmodern építészetben. A kettő ugyanis nem ugyanaz, hívta fel a figyelmet, a szocreál vagy „sztálinbarokk” klasszicista elemeivel, gazdag díszítésével mifelénk Bukarestben lelhető fel, ékes darabja a Szabad Sajtó Háza (Casa Presei Libere) vagy az Alkotmány tér (Piața Constituției).
Így született meg a szocmodern, melyet Romániában inkább irányított modernizmusnak hívnak az építészek. Olyan ékes példáira hívta fel a figyelmet az előadó, mint a nagyváradi Szakszervezetek Művelődési Háza vagy a Kolozsvári Rádió 1967-ben épült székhelye.
Külön kitért a lakónegyedekre is, arra, hogy az elsőként épült Györgyfalvi negyed miért élhetőbb, zöldebb, mint a később felhúzott tömbházrengetegek.
Tervezői már nem kaptak szabad kezet, csalniuk kellett – a tervrajzon vastagabb vonallal húzták meg a járdákat –, hogy teret nyerjenek. Az egységek, épülettömbök úgy voltak megalkotva, hogy játékos elemekkel megtörjék, vizuálisan kellemesebbé tegyék a tömör betonfelületet – sajnos ma
A konferencián olyan, a kommunizmusban kialakult társadalmi jelenségekre is rácsodálkozhatott a hallgatóság, mint a hegyi focinézések, ebbe Péter László szociológus, egyetemi tanár nyújtott betekintést.
Tóth Eszter Zsófia Szex és drog a szocialista időszakban címmel tartott előadást a magyarországi szerhasználatról, míg egy kerekasztal-beszélgetés keretében a rendszerváltás „első szériás” felnőttjei – Jobbágy Júlia, Rácz Béla-Gergely, Geréd Imre, Fodor János – meséltek a fiataloknak olyan idejétmúlt dolgokról, mint a kazetta vagy a floppy. A konferenciához interaktív kiállítás is társult, korabeli bútorzattal berendezett szobából „lehetett kinézni” a blokk elé 1989-ben készült felvételek segítségével, melyek egy applikáció révén életre keltek.
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte a besúgói sorába, helyzetét azonban a lelkésznek is „meggyónta”.
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
1 hozzászólás