Ady, Csinszka és Goga csucsai otthona a majdani megújult köntösben (látványterv)
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget, ami jóval kevesebb, mint amennyit tavaly megszavaztak Ady Endre és szerelme, Csinszka egykori otthona, a jelenleg Goga-múzeumnak is otthont adó épületegyüttes korszerűsítésére.
2024. november 01., 18:182024. november 01., 18:18
A jelenleg Octavian Goga költőről és egykori kormányfőről elnevezett kulturális és turisztikai látványosság – a birtokot a neves román közéleti személyiség Trianon után vásárolta meg Ady özvegyétől, Boncza Bertától, azaz Csinszkától – az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós finanszírozás segítségével újulhat meg, a 2021-2027-es program révén.
„Az európai alapok újabb sikeres lehívása révén visszaadjuk egykori szépségét a különleges történelmi töltettel bíró épületegyüttesnek. Meggyőződésünk, hogy a munkálatok végzetével az Octavian Goga Emlékmúzeum még több látogatót vonz majd, Kolozs megye kihagyhatatlan turisztikai célpontjává válik” – idézte az önkormányzat közleménye Alin Tișe megyei tanácselnököt.
Ebben kifejtik, a felújítási munkálatok több épületet is érintenek:
Előtérben a felújításra váró Boncza-kastély, balról az Ady-emlékház és a Fehér ház
Fotó: Primariaciucea.ro
– olvasható a közleményben. Bár az összeg jelentős, ahhoz képest kevésnek tűnik, mint amennyiről 2023-ban szavazott a Kolozs Megyei Tanács. Az önkormányzat ugyanis tavaly áprilisban határozott a kastély és melléképületei felújításáról. A testület a beruházás műszaki és gazdasági mutatóit is jóváhagyta, az összeget áfával együtt 87 millió lejre (17,5 millió euróra) becsülte, amire az uniós finanszírozású Regionális Operatív Programnál pályáztak.
Uniós támogatással újítaná fel a Kolozs megyei önkormányzat a csucsai Boncza-kastélyt, ahol Ady Endre élete utolsó éveit töltötte, így egyik melléképülete a költő emlékét ápoló múzeumnak is otthont ad – közölte szerdai közleményében az önkormányzat.
Vákár István, a megyei tanács alelnöke akkor úgy fogalmazott: a műemlékegyüttes felújításának fő célja a kastély épített örökségi értékének megmentése, valamint hogy az Ady Endre emlékét őrző kulturális útvonal térképén hangsúlyos helyet kapjon a csucsai Boncza-kastély, ahol 1915-1917 között lakott időszakosan Ady Endre és felesége, Boncza Berta.
Fellendítenék a turizmust az Adyhoz és Gogához is köthető birtokon
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
Mint ismeretes, a Nagyvárad és Kolozsvár között félúton található Csucsán álló Boncza-kastélyban napjainkban az Octavian Goga román költőnek és egykori kormányfőnek emléket állító múzeum működik; Trianon után ő vásárolta meg a birtokot Ady özvegyétől, Boncza Bertától (Csinszkától). Goga halála után özvegy Goga-múzeumot és Ady-kiállítást rendezett be az épületekben. Veturia Goga 1966-ban a román államnak adományozta a birtokot.
Az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumokat fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került, de 2005-ben a Goga család oldalági örökösei pert indítottak az adománylevél érvénytelenítését kérve.
Ady Endre és Octavian Goga magyar és román „vonzerőt” is kölcsönöz a műemlékegyüttesnek
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Boncza-kastély egyik melléképületében nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlat Ady Endre és Csinszka kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be, és Ady Csucsán írt verseinek kéziratai is láthatók.
Csucsa Bánffyhunyadtól 20 kilométerre északnyugatra, a Sebes-Körös jobb partján fekszik. A községet 1300-an lakják, a legutóbbi népszámláláson csupán hárman vallották magukat magyarnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
A Kallós Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja, ma és a jövőben is azoké a dicsőség, akik folytatják az értékmentést és őrzik a népi kultúrát – hangoztatta Szilágyi Péter helyettes államtitkár Kolozsváron.
A végstádiumban lévő betegek szenvedéseit enyhítő gondozás a közegészségügyi rendszerben ingyenes lesz, szemben a magán klinikákkal.
Kilakoltatási végzést küldött a nagyváradi önkormányzat Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, amelyben felszólítja, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat. Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint zavart okozott az erdélyi magyarság körében Orbán Viktor tihanyi, George Simionról tett kijelentése.
„Kivételes helyzetekben” engedélyezné az otthon oktatást Daniel David oktatási és kutatási miniszter – számolt be róla hétfőn az Edupedu.ro.
Megjelent egy új román nyelv és irodalom segédanyag, amely az új tantervek szerint az először idén érettségiző magyar diákok felkészülését támogatja.
Az RMDSZ részéről teljesen elhibázott döntés volt a román elnökválasztás első fordulójában szembemenni a változást követelő népakarattal, és Crin Antonescut támogatni – hangzott el az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) kolozsvári sajtótájékoztatóján.
A mintegy százmillió eurós beruházástól olcsóbb, hatékonyabb és környezetkímélőbb távhő-előállítást remélnek, a kivitelezők az ország legmodernebb és leghatékonyabb hőerőművének megépítését ígérik Aradon.
Az elmúlt hétvégén Maros megyében megejtett rendőrségi razzia során több személyt is őrizetbe vettek az egyenruhások közúti közlekedési bűncselekmények miatt, akik részegen vezettek járművet.
szóljon hozzá!