Ady, Csinszka és Goga csucsai otthona a majdani megújult köntösben (látványterv)
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Kolozs Megyei Tanács vissza nem térítendő európai uniós finanszírozást nyert a csucsai Boncza-kastély és Ady-emlékház felújítására. Az önkormányzat most 8,5 millió eurós költségvetést emleget, ami jóval kevesebb, mint amennyit tavaly megszavaztak Ady Endre és szerelme, Csinszka egykori otthona, a jelenleg Goga-múzeumnak is otthont adó épületegyüttes korszerűsítésére.
2024. november 01., 18:182024. november 01., 18:18
A jelenleg Octavian Goga költőről és egykori kormányfőről elnevezett kulturális és turisztikai látványosság – a birtokot a neves román közéleti személyiség Trianon után vásárolta meg Ady özvegyétől, Boncza Bertától, azaz Csinszkától – az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós finanszírozás segítségével újulhat meg, a 2021-2027-es program révén.
„Az európai alapok újabb sikeres lehívása révén visszaadjuk egykori szépségét a különleges történelmi töltettel bíró épületegyüttesnek. Meggyőződésünk, hogy a munkálatok végzetével az Octavian Goga Emlékmúzeum még több látogatót vonz majd, Kolozs megye kihagyhatatlan turisztikai célpontjává válik” – idézte az önkormányzat közleménye Alin Tișe megyei tanácselnököt.
Ebben kifejtik, a felújítási munkálatok több épületet is érintenek:
Előtérben a felújításra váró Boncza-kastély, balról az Ady-emlékház és a Fehér ház
Fotó: Primariaciucea.ro
– olvasható a közleményben. Bár az összeg jelentős, ahhoz képest kevésnek tűnik, mint amennyiről 2023-ban szavazott a Kolozs Megyei Tanács. Az önkormányzat ugyanis tavaly áprilisban határozott a kastély és melléképületei felújításáról. A testület a beruházás műszaki és gazdasági mutatóit is jóváhagyta, az összeget áfával együtt 87 millió lejre (17,5 millió euróra) becsülte, amire az uniós finanszírozású Regionális Operatív Programnál pályáztak.
Uniós támogatással újítaná fel a Kolozs megyei önkormányzat a csucsai Boncza-kastélyt, ahol Ady Endre élete utolsó éveit töltötte, így egyik melléképülete a költő emlékét ápoló múzeumnak is otthont ad – közölte szerdai közleményében az önkormányzat.
Vákár István, a megyei tanács alelnöke akkor úgy fogalmazott: a műemlékegyüttes felújításának fő célja a kastély épített örökségi értékének megmentése, valamint hogy az Ady Endre emlékét őrző kulturális útvonal térképén hangsúlyos helyet kapjon a csucsai Boncza-kastély, ahol 1915-1917 között lakott időszakosan Ady Endre és felesége, Boncza Berta.
Fellendítenék a turizmust az Adyhoz és Gogához is köthető birtokon
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
Mint ismeretes, a Nagyvárad és Kolozsvár között félúton található Csucsán álló Boncza-kastélyban napjainkban az Octavian Goga román költőnek és egykori kormányfőnek emléket állító múzeum működik; Trianon után ő vásárolta meg a birtokot Ady özvegyétől, Boncza Bertától (Csinszkától). Goga halála után özvegy Goga-múzeumot és Ady-kiállítást rendezett be az épületekben. Veturia Goga 1966-ban a román államnak adományozta a birtokot.
Az 1989-es rendszerváltozás után a múzeumokat fenntartó Kolozs megyei önkormányzat tulajdonába került, de 2005-ben a Goga család oldalági örökösei pert indítottak az adománylevél érvénytelenítését kérve.
Ady Endre és Octavian Goga magyar és román „vonzerőt” is kölcsönöz a műemlékegyüttesnek
Fotó: Kolozs Megyei Tanács/látványterv
A Boncza-kastély egyik melléképületében nyílt Ady-emlékkiállítást 2014-ben a csucsai múzeum és a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum közötti együttműködés révén, a magyar kormány támogatásával újították fel. Az állandó tárlat Ady Endre és Csinszka kapcsolatát, a Boncza-kastélyt és a családot mutatja be, és Ady Csucsán írt verseinek kéziratai is láthatók.
Csucsa Bánffyhunyadtól 20 kilométerre északnyugatra, a Sebes-Körös jobb partján fekszik. A községet 1300-an lakják, a legutóbbi népszámláláson csupán hárman vallották magukat magyarnak.
Teljesen átépítik a temesvári Gyermekpark és a Ligeti út melletti gyalogoshidat Temesváron. Az építmény új környezetet is kap, emellett biciklisávot is kialakítanak az új hídon – közölte pénteken a bánsági nagyváros polgármesteri hivatala.
Kolozsváron, az Erdélyi Református Múzeumban nyílt meg csütörtökön, a reformáció ünnepén az erdélyi református kollégiumok 400 éves múltját bemutató vándorkiállítás, amely közel egy éven át lesz látogatható.
Hamarosan befejeződnek Nagyvárad agglomerációs körgyűrűje Nagyürögd és Félixfürdő közötti első szakaszának kivitelezési munkálatai, két hét múlva már meg is nyithatják a forgalom előtt – tájékoztatott a Bihar megyei önkormányzat sajtóosztálya.
Jeles magyar közéleti személyiségek, 1848-as honvédtábornokok, a 20. század elejének ünnepelt színészei, második világháborúban elesett katonák csontjait rejtik és rejtették az aradi temetők.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
szóljon hozzá!