Fotó: Haáz Vince
Éves összevetésben átlagosan 22 százalékkal drágultak az albérletek a nagyobb romániai városokban. A legnagyobb növekedést novemberben Nagyváradon regisztrálták, ahol a kétszobás lakások esetében 27 százalékos volt a drágulás üteme a tavalyi év tizenegyedik hónapjához képest. A legnagyobb havi növekedést szintén a Körös-parti városban láthatjuk, ahol a kétszobás lakások esetében 9 százalékos az áremelkedés, de megosztott az első hely Araddal, ahol a háromszobás lakások esetében szintén 9 százalékos drágulást regisztrálták. Érdekesség ugyanakkor, hogy csak Bukarest központja drágább, mint Kolozsvár.
2023. december 06., 21:132023. december 06., 21:13
Országszerte emelkedtek a lakásbérleti díjak, a 2022 novemberében és 2023 tizenegyedik hónapjában mért átlagok közötti különbségek nyilvánvalóak – az OLX ingatlanhirdetési portálja, a Storia.ro tíz nagyobb romániai várost górcső alá vevő elemzése szerint az árak idén mintegy 22 százalékkal magasabbak, mint tavaly. Havi szinten átlagosan 6 százalékkal nőttek a lakástulajdonosok által elkért bérleti díjak.
„A bukaresti 11. kerület az egyetlen olyan hely az országban, amely drágább, mint Kolozsvár, ha a lakásbérlésről van szó. Ez a fejlemény nemcsak a központi helyen lévő prémium kategóriás ingatlanok iránti kereslet növekedését tükrözi, hanem az árdinamika és a vásárlói preferenciák egyértelmű tendenciáját is. A városi kényelmi szolgáltatásokhoz való gyors hozzáférés és a kereskedelmi vonzerő növekedése hozzájárult a kereslet növekedéséhez, ami közvetlenül befolyásolja az árdinamikát is” – idézi az elemzés Răzvan Ceapát, a Storia & OLX Imobiliare operációs részlegének vezetőjét.
A kétszobás lakások bérleti díja novemberben 551 euró volt, 17 százalékkal magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában, a fővárosi garzonok bérleti díja pedig 10 százalékkal nőtt 2022 novemberéhez képest, és elérte a 333 eurót.
Ám azok, akik a városközpontban található első kerületben szeretnének bérelni, 76 százalékkal többet kell lepengetniük, mint a legalacsonyabb bérleti díjakat magáénak tudó 4. kerületben – irányítja rá a figyelmet az elemzés. Amelyben több erdélyi város is szerepel,
Kolozsváron idén novemberben a garzonok és a háromszobás lakások bérleti díjai átlagosan 3 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, míg a kétszobás lakások esetében 1 százalékos drágulást láthatunk. A tavalyi év azonos hónapjához képest a garzonok átlagos bérleti díja 10 százalékkal, a kétszobás lakásoké 16 százalékkal, a háromszobás lakásoké pedig 17 százalékkal nőtt. Így idén novemberben a garzonok átlagos bérleti díja elérte a 360 eurót, míg a kétszobás lakások bérleti díja átlagosan 580 euró, a háromszobás lakásoké pedig 750 euró volt.
Az előző hónaphoz képest Brassóban novemberben a garzonok esetében 1 százalékkal csökkent az átlagos bérleti díj, míg a két- és háromszobás lakások kiadásakor elkért összeg változatlan maradt. Az előző év azonos hónapjához képest viszont a bérleti díjak a háromszobás lakások esetében átlagosan 9 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 19 százalékkal és a garzonok esetében 14 százalékkal emelkedtek. Ezzel novemberben a garzonok átlagos bérleti díja 320 euró volt, míg a kétszobás lakások átlagosan 500 euróért, a háromszobás lakások pedig 600 euróért találtak albérlőre.
Az albérletek folyamatos drágulására világít rá az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése is.
Temesváron a múlt hónapban a két- és háromszobás garzonok és lakások bérleti díjai stagnáltak az októberi szinthez képest. A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak magasabbak voltak a garzonok (+14%), a kétszobás (+8 százalék) és a háromszobás (+13 százalék) lakások esetében egyaránt. Vagyis a garzonok esetében havi 250 eurót, a kétszobás lakások esetében 400 eurót, a háromszobás lakások esetében pedig 450 eurót kértek el a lakástulajdonosok.
Nagyszebenben idén novemberben a garzonok és kétszobás lakások átlagos bérleti díjai 1 százalékkal emelkedtek, míg a háromszobás lakások bérleti díja stagnált októberhez képest. Tavaly novemberhez mérten az átlagos bérleti díjak minden lakáskategóriában emelkedtek: a garzonok esetében 21 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 19 százalékkal, a háromszobás lakások esetében pedig 14 százalékkal. A múlt hónapban így a garzonok átlagos bérleti díja elérte a 302 eurót, míg a kétszobás lakásokért átlagosan 380 eurót, a háromszobásokért pedig 500 eurót vártak a tulajdonosok.
Újabb erdélyi város hagyta le Bukarestet lakásárak tekintetében: Kolozsvár után immár Brassóban is magasabb az ingatlanok átlagértéke, mint a román fővárosban.
Eközben Nagyváradon az előző hónaphoz képest novemberben a bérleti díjak a kétszobás (+9 százalék) és a háromszobás (+1 százalék) lakások esetében is emelkedtek, míg a garzonok esetében változatlanok maradtak. Tavaly novemberhez képest a garzonok esetében 11 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 27 százalékkal, a háromszobás lakások esetében pedig 25 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Így idén novemberben a garzonok átlagos bérleti díja 200 euró, a kétszobás lakásoké 380 euró, még a háromszobásoké 400 euró volt.
Aradon októberéhez viszonyítva a múlt hónapban a garzonok esetében 3 százalékkal csökkentek az átlagos bérleti díjak, miközben a kétszobás (+6 százalék) és a háromszobás lakások díjszabásai (+9 százalék) emelkedtek. A 2022. novemberi árszintekhez képest az összes lakáskategóriában – garzonok (+12 százalék), kétszobás lakások (+17 százalék), háromszobás lakások (+24 százalék) – emelkedtek a bérleti díjak. Ennek következtében a múlt hónapban a garzonlakások átlagos bérleti díja 190 euróra csökkent, míg a kétszobás lakásokat átlagosan 350 euróért, a háromszobás lakásokat pedig 435 euróért adták ki.
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!