Fotó: Haáz Vince
Éves összevetésben átlagosan 22 százalékkal drágultak az albérletek a nagyobb romániai városokban. A legnagyobb növekedést novemberben Nagyváradon regisztrálták, ahol a kétszobás lakások esetében 27 százalékos volt a drágulás üteme a tavalyi év tizenegyedik hónapjához képest. A legnagyobb havi növekedést szintén a Körös-parti városban láthatjuk, ahol a kétszobás lakások esetében 9 százalékos az áremelkedés, de megosztott az első hely Araddal, ahol a háromszobás lakások esetében szintén 9 százalékos drágulást regisztrálták. Érdekesség ugyanakkor, hogy csak Bukarest központja drágább, mint Kolozsvár.
2023. december 06., 21:132023. december 06., 21:13
Országszerte emelkedtek a lakásbérleti díjak, a 2022 novemberében és 2023 tizenegyedik hónapjában mért átlagok közötti különbségek nyilvánvalóak – az OLX ingatlanhirdetési portálja, a Storia.ro tíz nagyobb romániai várost górcső alá vevő elemzése szerint az árak idén mintegy 22 százalékkal magasabbak, mint tavaly. Havi szinten átlagosan 6 százalékkal nőttek a lakástulajdonosok által elkért bérleti díjak.
„A bukaresti 11. kerület az egyetlen olyan hely az országban, amely drágább, mint Kolozsvár, ha a lakásbérlésről van szó. Ez a fejlemény nemcsak a központi helyen lévő prémium kategóriás ingatlanok iránti kereslet növekedését tükrözi, hanem az árdinamika és a vásárlói preferenciák egyértelmű tendenciáját is. A városi kényelmi szolgáltatásokhoz való gyors hozzáférés és a kereskedelmi vonzerő növekedése hozzájárult a kereslet növekedéséhez, ami közvetlenül befolyásolja az árdinamikát is” – idézi az elemzés Răzvan Ceapát, a Storia & OLX Imobiliare operációs részlegének vezetőjét.
A kétszobás lakások bérleti díja novemberben 551 euró volt, 17 százalékkal magasabb, mint a tavalyi év azonos időszakában, a fővárosi garzonok bérleti díja pedig 10 százalékkal nőtt 2022 novemberéhez képest, és elérte a 333 eurót.
Ám azok, akik a városközpontban található első kerületben szeretnének bérelni, 76 százalékkal többet kell lepengetniük, mint a legalacsonyabb bérleti díjakat magáénak tudó 4. kerületben – irányítja rá a figyelmet az elemzés. Amelyben több erdélyi város is szerepel,
Kolozsváron idén novemberben a garzonok és a háromszobás lakások bérleti díjai átlagosan 3 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, míg a kétszobás lakások esetében 1 százalékos drágulást láthatunk. A tavalyi év azonos hónapjához képest a garzonok átlagos bérleti díja 10 százalékkal, a kétszobás lakásoké 16 százalékkal, a háromszobás lakásoké pedig 17 százalékkal nőtt. Így idén novemberben a garzonok átlagos bérleti díja elérte a 360 eurót, míg a kétszobás lakások bérleti díja átlagosan 580 euró, a háromszobás lakásoké pedig 750 euró volt.
Az előző hónaphoz képest Brassóban novemberben a garzonok esetében 1 százalékkal csökkent az átlagos bérleti díj, míg a két- és háromszobás lakások kiadásakor elkért összeg változatlan maradt. Az előző év azonos hónapjához képest viszont a bérleti díjak a háromszobás lakások esetében átlagosan 9 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 19 százalékkal és a garzonok esetében 14 százalékkal emelkedtek. Ezzel novemberben a garzonok átlagos bérleti díja 320 euró volt, míg a kétszobás lakások átlagosan 500 euróért, a háromszobás lakások pedig 600 euróért találtak albérlőre.
Az albérletek folyamatos drágulására világít rá az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése is.
Temesváron a múlt hónapban a két- és háromszobás garzonok és lakások bérleti díjai stagnáltak az októberi szinthez képest. A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak magasabbak voltak a garzonok (+14%), a kétszobás (+8 százalék) és a háromszobás (+13 százalék) lakások esetében egyaránt. Vagyis a garzonok esetében havi 250 eurót, a kétszobás lakások esetében 400 eurót, a háromszobás lakások esetében pedig 450 eurót kértek el a lakástulajdonosok.
Nagyszebenben idén novemberben a garzonok és kétszobás lakások átlagos bérleti díjai 1 százalékkal emelkedtek, míg a háromszobás lakások bérleti díja stagnált októberhez képest. Tavaly novemberhez mérten az átlagos bérleti díjak minden lakáskategóriában emelkedtek: a garzonok esetében 21 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 19 százalékkal, a háromszobás lakások esetében pedig 14 százalékkal. A múlt hónapban így a garzonok átlagos bérleti díja elérte a 302 eurót, míg a kétszobás lakásokért átlagosan 380 eurót, a háromszobásokért pedig 500 eurót vártak a tulajdonosok.
Újabb erdélyi város hagyta le Bukarestet lakásárak tekintetében: Kolozsvár után immár Brassóban is magasabb az ingatlanok átlagértéke, mint a román fővárosban.
Eközben Nagyváradon az előző hónaphoz képest novemberben a bérleti díjak a kétszobás (+9 százalék) és a háromszobás (+1 százalék) lakások esetében is emelkedtek, míg a garzonok esetében változatlanok maradtak. Tavaly novemberhez képest a garzonok esetében 11 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 27 százalékkal, a háromszobás lakások esetében pedig 25 százalékkal nőttek a bérleti díjak. Így idén novemberben a garzonok átlagos bérleti díja 200 euró, a kétszobás lakásoké 380 euró, még a háromszobásoké 400 euró volt.
Aradon októberéhez viszonyítva a múlt hónapban a garzonok esetében 3 százalékkal csökkentek az átlagos bérleti díjak, miközben a kétszobás (+6 százalék) és a háromszobás lakások díjszabásai (+9 százalék) emelkedtek. A 2022. novemberi árszintekhez képest az összes lakáskategóriában – garzonok (+12 százalék), kétszobás lakások (+17 százalék), háromszobás lakások (+24 százalék) – emelkedtek a bérleti díjak. Ennek következtében a múlt hónapban a garzonlakások átlagos bérleti díja 190 euróra csökkent, míg a kétszobás lakásokat átlagosan 350 euróért, a háromszobás lakásokat pedig 435 euróért adták ki.
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!