Fotó: Haáz Vince
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
2024. szeptember 19., 17:382024. szeptember 19., 17:38
A romániai nagyvárosokban a bérlők havonta akár 44%-kal többet is fizetnek, ha inkább új építésű tömbházban akarnak lakni,semmint régebbi építésűben – idézte a Hotnews.ro az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő adatait.
„Több oka is van annak, hogy a bérlők miért választják az új lakásokat, és miért hajlandóak többet fizetni értük. Az új lakásokhoz gyakran tartozik saját parkolóhely, zöldterület, jól felszerelt közösségi terek – mindez magasabb életszínvonalat ígér. Sok új lakásban jobb az energiahatékonyság, kisebbek a fenntartási költségek – ami részben indokolja a magasabb bérleti díjat” – nyilatkozta Daniel Crainic, az Imobiliare.ro marketingigazgatója.
Az Imobiliare.ro adatai szerint a 2023. szeptember 15. és 2024. szeptember 15. közti időszakban a bukaresti bérlők havi 650 eurót fizettek egy új lakás bérléséért, ami 200 euróval több, mintha régebbi ingatlant választottak volna.
Egy régi lakás átlagos bérleti díja 520 euró/hó a kincses városban. Körülbelül 14 200 potenciális bérlő mutatott érdeklődést egy év alatt az újabb építésű kolozsvári lakások iránt. Brassóban és Konstancán is havi 550 euróba kerül az új építésű lakás, a régebbi pedig 100 euróval kevesebbe. Egy év alatt mintegy 9140 potenciális bérlő érdeklődött a Brassóban kiadó új lakások iránt.
Az új és a régi lakások bérleti díja között 120 euró a különbség. Temesváron 10 240 potenciális bérlő érdeklődött a 2000 után épített temesvári lakások iránt.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!