Kulcskérdés. Lassult, de még júniusban is folytatódott az lakásbérleti díjak emelkedése
Fotó: Haáz Vince
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett online albérlethirdetések száma is. A drágulás mögött minden valószínűség szerint az áll, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben és a még mindig magasnak mondható banki kamatok miatt sokan tovább halasztják a rég vágyott lakásvásárlást, és egyelőre inkább az albérletet választják. Ugyanakkor a jelenlegi piaci árak és törlesztőrészletek közepette létezik egy réteg, amely nem is tudna megengedni magának saját lakást.
2023. július 06., 10:532023. július 06., 10:53
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál az ország tíz nagyvárosában gyakorolt árakat veszi hónapról hónapra górcső alá. Szerdán nyilvánosságra hozott elemzésük szerint a múlt hónapban alig változott a lakástulajdonosok által elkért bérleti díj mértéke, átlagosan 1 százalékos áremelkedés volt tapasztalható Romániában.
„Az előző év azonos időszakához képest idén júniusban sokkal nagyobb volt az érdeklődés a bérlemények iránt – az adatok azt mutatják, hogy 12 százalékkal több ingatlanhirdetési oldalt tekintettek meg, és 20 százalékkal több kapcsolatfelvétel történt (a kapcsolatok a bérlők és a platformon bérleti hirdetéseket feladók közötti interakciókat jelentik). Emellett az előző hónaphoz (május) képest is az emberek 1 százalékkal több ingatlanhirdetéseket tartalmazó oldalt tekintettek meg és 10 százalékkal több kapcsolatot létesítettek, ami azt mutatja, hogy
– húzza alá az elemzés.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint Bukarestben 2022 júniusához képest a háromszobás lakások esetében 15 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 14 százalékkal, a garzonok esetében 6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak. A növekedéseket kerületek szerint elemezve látható, hogy az átlagos bérleti árak minden lakáskategóriában emelkedtek, a legnagyobb mértékben a három hálószobás lakások esetében, ahol Bukarest 5. kerületében 25 százalékkal, a 4. kerületben 22 százalékkal, a 3. kerületben pedig 20 százalékkal magasabbak a tulajdonosok által elkért árak.
Idén júniusban a garzonlakások átlagos bérleti díja 280 euró (5. kerület) és 365 euró (1. kerület) között mozgott. A kétszobás lakások átlagárai 420 euró (4. kerület) és 600 euró (1. kerület) között mozogtak. A három hálószobás lakások átlagárai 500 euró (6. kerület) és 900 euró (1. kerület) között mozogtak.
Kolozsváron idén júniusban a kétszobás lakások esetében az átlagos eladási árak nem változtak az előző hónaphoz képest, a háromszobás lakások esetében viszont emelkedtek (+8 százalék), a garzonok esetében pedig csökkentek (–3 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak a háromszobás lakások esetében 18 százalékkal, a kétszobások esetében 11 százalékkal, a garzonok esetében pedig 7 százalékkal emelkedtek.
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik Kolozsváron albérletet keresnek
Fotó: Jakab Mónika
Jászvásáron a tulajdonosok által igényelt átlagárak viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz mérten, az egyetlen emelkedést a garzonok esetében regisztrálták (+4 százalék). 2022 júniusához képest viszont az árak 14 százalékkal emelkedtek a kétszobás lakások esetében, 12 százalékkal a garzonok esetében és 11 százalékkal a háromszobás lakások esetében. A városban idén júniusban egy garzonlakást átlagosan 280 euróért, egy kétszobás lakást 400 euróért, míg egy háromszobás lakást 500 euróért adtak ki.
Kolozsváron 36, Temesváron 25, Bukarestben 22 százalékkal csökkent a lakáseladások száma az idei év első négy hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
Brassóban a két- és háromszobás lakások esetében az átlagárak szintén az előző havival azonos szinten maradtak, a garzonok esetében viszont emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához képest a háromszobás lakások esetében átlagosan 28 százalékkal, a garzonok esetében 24 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 18 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak.
Konstancán az átlagárak 13 százalékkal csökkentek a stúdiólakások és 10 százalékkal a kétszobás lakások esetében, míg a háromszobásak átlagárai változatlanok maradtak. A tavalyi évhez képest az átlagos bérleti árak minden lakásszegmensben nőttek az előző évhez képest. A tengerparti városban egy garzonért 262 eurót, a kétszobásért 450, a háromszobásért pedig 650 eurót kértek el a tulajdonosok.
Az előző hónaphoz képest Temesváron az átlagos bérleti díjak viszonylag hasonlóak maradtak, a háromszobás lakások esetében enyhe emelkedés tapasztalható (5 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak kissé magasabbak, a legjelentősebb növekedés a háromszobás lakások esetében 16 százalékos.
A költözni vágyók ma inkább az albérleteket preferálják
Fotó: Pixabay.com
Nagyszebenben a stúdiólakások és a kétszobás lakások átlagárai szintén hasonlóak maradtak, míg a háromszobás lakások átlagárai 4 százalékkal csökkentek. Tavaly júniushoz képest az átlagos eladási árak minden lakáskategóriában emelkedtek: a háromszobás lakások esetében 26 százalékkal, a garzonok esetében 25 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 17 százalékkal.
Nagyváradon eközben a háromszobás lakások átlagos eladási árai 6 százalékkal nőttek, a garzonok kategóriájában viszont 3 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest. Tavaly júniushoz képest a kétszobás lakások esetében 21 százalékkal 350 euróra, a garzonok esetében 11 százalékkal 191 euróra, a háromszobás lakások esetében pedig 9 százalékkal 380 euróra nőttek az átlagos bérleti díjak.
Az átlagárak Craiován is viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz, de 2022 júniusához képest növekedtek az átlagárak: a stúdiók (+20 százalék), a kétszobás lakások (14 százalék) és a háromszobás lakások (5 százalék) esetében. Egy garzonért 250 eurót, a kétszabásért 342 eurót, a háromszobás lakásért 400 eurót kértek el.
Aradon az átlagos bérleti árak szintén viszonylag hasonlóak maradtak májushoz képest. A háromszobás lakások esetében azonban 2022 júniusához képest 17 százalékos növekedést tapasztaltak. A garzonok és a kétszobás lakások átlagárai mérsékeltebb, 6 százalékos, illetve 7 százalékos növekedést mutattak. Az albérlőknek egy garzonért átlagosan 262 eurót, a kétszobás lakásért 450 eurót, a háromszobásért pedig 650 eurót kell lepengetniük, legalábbis a tulajdonosok ennyit kértek júniusban.
Hacsak nem égető szükséglet a lakásvásárlás, a kivárást javasolja a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben és a jelenlegi magas banki kamatok mellett az otthonteremtési jelzárloghitel igénylését fontolgatóknak Nagy Bálint Zsolt közgazdász.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!