Drágítják az albérleteket a piaci viszonyok: júniusban is enyhén nőtt a bérleti díj, az éves áremelkedés 12 százalékos

Kulcskérdés. Lassult, de még júniusban is folytatódott az lakásbérleti díjak emelkedése •  Fotó: Haáz Vince

Kulcskérdés. Lassult, de még júniusban is folytatódott az lakásbérleti díjak emelkedése

Fotó: Haáz Vince

Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett online albérlethirdetések száma is. A drágulás mögött minden valószínűség szerint az áll, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben és a még mindig magasnak mondható banki kamatok miatt sokan tovább halasztják a rég vágyott lakásvásárlást, és egyelőre inkább az albérletet választják. Ugyanakkor a jelenlegi piaci árak és törlesztőrészletek közepette létezik egy réteg, amely nem is tudna megengedni magának saját lakást.

Bálint Eszter

2023. július 06., 10:532023. július 06., 10:53

A Storia.ro ingatlanközvetítő portál az ország tíz nagyvárosában gyakorolt árakat veszi hónapról hónapra górcső alá. Szerdán nyilvánosságra hozott elemzésük szerint a múlt hónapban alig változott a lakástulajdonosok által elkért bérleti díj mértéke, átlagosan 1 százalékos áremelkedés volt tapasztalható Romániában.

A tavalyi év azonos időszakához mérten viszont átlagosan 12 százalékkal emelkedtek az árak.

„Az előző év azonos időszakához képest idén júniusban sokkal nagyobb volt az érdeklődés a bérlemények iránt – az adatok azt mutatják, hogy 12 százalékkal több ingatlanhirdetési oldalt tekintettek meg, és 20 százalékkal több kapcsolatfelvétel történt (a kapcsolatok a bérlők és a platformon bérleti hirdetéseket feladók közötti interakciókat jelentik). Emellett az előző hónaphoz (május) képest is az emberek 1 százalékkal több ingatlanhirdetéseket tartalmazó oldalt tekintettek meg és 10 százalékkal több kapcsolatot létesítettek, ami azt mutatja, hogy

Idézet
a lakáskeresők nagyobb érdeklődést tanúsítanak az albérletek iránt”

– húzza alá az elemzés.

korábban írtuk

Egyre drágábbak az albérletek, a bérlők sokallják az elkért összegeket
Egyre drágábbak az albérletek, a bérlők sokallják az elkért összegeket

A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.

A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint Bukarestben 2022 júniusához képest a háromszobás lakások esetében 15 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 14 százalékkal, a garzonok esetében 6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak. A növekedéseket kerületek szerint elemezve látható, hogy az átlagos bérleti árak minden lakáskategóriában emelkedtek, a legnagyobb mértékben a három hálószobás lakások esetében, ahol Bukarest 5. kerületében 25 százalékkal, a 4. kerületben 22 százalékkal, a 3. kerületben pedig 20 százalékkal magasabbak a tulajdonosok által elkért árak.

Idén júniusban a garzonlakások átlagos bérleti díja 280 euró (5. kerület) és 365 euró (1. kerület) között mozgott. A kétszobás lakások átlagárai 420 euró (4. kerület) és 600 euró (1. kerület) között mozogtak. A három hálószobás lakások átlagárai 500 euró (6. kerület) és 900 euró (1. kerület) között mozogtak.

Kolozsváron idén júniusban a kétszobás lakások esetében az átlagos eladási árak nem változtak az előző hónaphoz képest, a háromszobás lakások esetében viszont emelkedtek (+8 százalék), a garzonok esetében pedig csökkentek (–3 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak a háromszobás lakások esetében 18 százalékkal, a kétszobások esetében 11 százalékkal, a garzonok esetében pedig 7 százalékkal emelkedtek.

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik Kolozsváron albérletet keresnek •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik Kolozsváron albérletet keresnek

Fotó: Jakab Mónika

A kincses városban idén júniusban egy garzonlakást átlagosan 320 euróért, egy kétszobás lakást 500 euróért, egy háromszobás lakást pedig 650 euróért lehet bérelni.

Jászvásáron a tulajdonosok által igényelt átlagárak viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz mérten, az egyetlen emelkedést a garzonok esetében regisztrálták (+4 százalék). 2022 júniusához képest viszont az árak 14 százalékkal emelkedtek a kétszobás lakások esetében, 12 százalékkal a garzonok esetében és 11 százalékkal a háromszobás lakások esetében. A városban idén júniusban egy garzonlakást átlagosan 280 euróért, egy kétszobás lakást 400 euróért, míg egy háromszobás lakást 500 euróért adtak ki.

korábban írtuk

Inog az egekbe szökött lakásárak tornya: jelentősen csökkent az eladások száma, erősödik a lakhatási válság
Inog az egekbe szökött lakásárak tornya: jelentősen csökkent az eladások száma, erősödik a lakhatási válság

Kolozsváron 36, Temesváron 25, Bukarestben 22 százalékkal csökkent a lakáseladások száma az idei év első négy hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.

Brassóban a két- és háromszobás lakások esetében az átlagárak szintén az előző havival azonos szinten maradtak, a garzonok esetében viszont emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához képest a háromszobás lakások esetében átlagosan 28 százalékkal, a garzonok esetében 24 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 18 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak.

Egy garzonért átlagosan 320 eurót, a kétszobás lakásért 450 eurót, a háromszobásért pedig 600 eurót kellett lepengetni.

Konstancán az átlagárak 13 százalékkal csökkentek a stúdiólakások és 10 százalékkal a kétszobás lakások esetében, míg a háromszobásak átlagárai változatlanok maradtak. A tavalyi évhez képest az átlagos bérleti árak minden lakásszegmensben nőttek az előző évhez képest. A tengerparti városban egy garzonért 262 eurót, a kétszobásért 450, a háromszobásért pedig 650 eurót kértek el a tulajdonosok.

Az előző hónaphoz képest Temesváron az átlagos bérleti díjak viszonylag hasonlóak maradtak, a háromszobás lakások esetében enyhe emelkedés tapasztalható (5 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak kissé magasabbak, a legjelentősebb növekedés a háromszobás lakások esetében 16 százalékos.

Míg 2022 júniusában egy háromszobás lakást átlagosan 380 euróért lehetett bérelni, idén júniusban az átlagos bérleti díj 440 euró volt. A kétszobásért eközben 370 eurót, a garzonért 232 eurót kértek el.

A költözni vágyók ma inkább az albérleteket preferálják •  Fotó: Pixabay.com Galéria

A költözni vágyók ma inkább az albérleteket preferálják

Fotó: Pixabay.com

Nagyszebenben a stúdiólakások és a kétszobás lakások átlagárai szintén hasonlóak maradtak, míg a háromszobás lakások átlagárai 4 százalékkal csökkentek. Tavaly júniushoz képest az átlagos eladási árak minden lakáskategóriában emelkedtek: a háromszobás lakások esetében 26 százalékkal, a garzonok esetében 25 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 17 százalékkal.

Szebenben a garzonokat havi 250 euróért, a kétszobásokat 350 euróért, a háromszobásokat pedig 480 euróért kínálták.

Nagyváradon eközben a háromszobás lakások átlagos eladási árai 6 százalékkal nőttek, a garzonok kategóriájában viszont 3 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest. Tavaly júniushoz képest a kétszobás lakások esetében 21 százalékkal 350 euróra, a garzonok esetében 11 százalékkal 191 euróra, a háromszobás lakások esetében pedig 9 százalékkal 380 euróra nőttek az átlagos bérleti díjak.

Az átlagárak Craiován is viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz, de 2022 júniusához képest növekedtek az átlagárak: a stúdiók (+20 százalék), a kétszobás lakások (14 százalék) és a háromszobás lakások (5 százalék) esetében. Egy garzonért 250 eurót, a kétszabásért 342 eurót, a háromszobás lakásért 400 eurót kértek el.

Aradon az átlagos bérleti árak szintén viszonylag hasonlóak maradtak májushoz képest. A háromszobás lakások esetében azonban 2022 júniusához képest 17 százalékos növekedést tapasztaltak. A garzonok és a kétszobás lakások átlagárai mérsékeltebb, 6 százalékos, illetve 7 százalékos növekedést mutattak. Az albérlőknek egy garzonért átlagosan 262 eurót, a kétszobás lakásért 450 eurót, a háromszobásért pedig 650 eurót kell lepengetniük, legalábbis a tulajdonosok ennyit kértek júniusban.

korábban írtuk

A kivárás most a jelszó a romániai ingatlanpiacon vevők és eladók számára egyaránt, a jelenlegi bizonytalan helyzetben
A kivárás most a jelszó a romániai ingatlanpiacon vevők és eladók számára egyaránt, a jelenlegi bizonytalan helyzetben

Hacsak nem égető szükséglet a lakásvásárlás, a kivárást javasolja a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben és a jelenlegi magas banki kamatok mellett az otthonteremtési jelzárloghitel igénylését fontolgatóknak Nagy Bálint Zsolt közgazdász.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)