Immár hagyományosan Kolozsváron az egyik legdrágább az albérlet
Fotó: Jakab Mónika
Az albérletek folyamatos drágulására világít rá az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése is. Történik mindez egy olyan nyári periódusban is, amikor úgymond nincs szezonalitása az albérletkeresésnek. Így nem is csoda, hogy az elemzők szeptemberben, amikor a hallgatók megostromolják a nagyobb egyetemi központokat, újabb, ezúttal látványos áremelkedést várnak.
2023. augusztus 02., 10:002023. augusztus 02., 10:00
Tovább emelkednek a bérleti díjak, a tavalyi évhez képest a különbségek a temesvári 8 százaléktól a konstancai 22 százalékig terjednek – világit rá friss elemzésében az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform. Mint az elemzők rámutatnának, a nagyvárosok sorában
A kétszobás lakások átlagos bérleti díjak 350 euró és 480 euró között mozog az Imobiliare.ro adatai szerint. A garzonlakások esetében a szükséges átlagos ráfordítás 220 euró és 310 euró között mozog, míg a háromszobás lakások esetében az árak 400 euró és 650 euró között mozognak.
„A bérleti díjak továbbra is emelkednek, beleértve a nyári hónapokat is, amikor a szegmens szezonalitása miatt kisebbek kellene hogy legyenek az elkért összegek. Az infláció és az adóügyi változások azonban nyomást gyakorolnak az árakra, szeptemberben pedig jelentős emelkedésre számítunk” – idézi az ingatlanközvetítő közleménye Daniel Crainicot, az Imobiliare.ro marketingigazgatóját.
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett hirdetések száma is.
Mint írják, Bukarestben a tulajdonosok egy garzonlakás esetében havi 301 eurót kérnek el átlagosan, egy kétszobás lakás esetében havi 480 euró, egy háromszobás lakás esetében pedig havi 650 euró az átlagár. A fővárosban a bérleti díjak legjelentősebb növekedése az előző évhez képest a kétszobás lakások kategóriájában volt tapasztalható, 11,7 százalékos emelkedést regisztráltak.
Brassóban átlagosan 290 eurót kérnek el egy hónapra egy garzonlakásért, 420 euró a kétszobás és 560 euró egy háromszobás lakás bérleti díja. A háromszobás lakások esetében volt az elmúlt évben a leglátványosabb, 16,1 százalékos az éves szintű drágulás.
Kolozsváron a garzonlakások esetében havi 310 eurót, a kétszobás lakásokért 480 eurót, a háromszobásért pedig 600 eurót kérnek a tulajdonosok. A kincses városban is a háromszobás lakások kategóriájában volt tapasztalható a legnagyobb, 15,1 százalékos áremelkedés.
Konstancán eközben a bérleti díjak elérik a 270 eurót a garzonlakások, a 400 eurót a kétszobás és az 550 eurót a háromszobás lakások esetében. A tengerparti megyeszékhelyen ugyanakkor a kétszobás lakások drágultak a leglátványosabban, 21,9 százalékkal tavalyhoz mérten.
Jászvásáron a tulajdonosok átlagosan havi 280 eurót kérnek egy garzonlakásért, havi 380 eurót egy kétszobás és havi 450 eurót egy háromszobás lakásért. A moldvai városban is jelentős, 15,3 százalékos éves növekedést tapasztaltak a háromszobás lakások árai.
Temesváron 220 euró kell havonta, ha valaki garzont szeretne bérelni, 350 euró egy kétszobás és 400 euró egy háromszobás lakás esetében. A Béga-parti városban a legjelentősebb éves szintű áremelkedést a háromszobás lakások esetében regisztrálták, amelyek bérleti díja 9,3 százalékkal nőtt.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!