Fotó: Barabás Ákos
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig a Storia.ro ingatlanközvetítő portál szerint van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye. Az se mindegy ugyanakkor, hogy házról vagy lakásról van szó.
2023. július 13., 20:482023. július 13., 20:48
Ahogy az könnyedén előre megjósolható volt, az ingatlanközvetítő portál elemzése is arra világít rá, hogy a lakáskiadás legnépszerűbb hónapjai az augusztus és a szeptember, vagyis a tanév kezdete, amikor 56, illetve 57 százalékkal több kapcsolatfelvétel történik az átlagosnál.
Ezen a téren ugyanis a legtöbb kapcsolatfelvétel júniusban volt (+46 százalék), ezt követi augusztus (+34 százalék), május (+31 százalék) és július (+26 százalék). Ugyanakkor a legkevesebb kapcsolatfelvétellel rendelkező hónapok a kiadó ingatlanok esetében február és december (házak és lakások), a kiadó lakások esetében pedig a legrosszabb hónap április volt.
amely a lakások esetében az átlagosnál 25 százalékkal, a házaknál pedig 29 százalékkal több kapcsolatfelvételt generált. Augusztusban az átlagosnál 16 százalékkal több megkeresés történt a lakások és 12 százalékkal több a házak esetében. Átlagon felüli kapcsolatfelvételt generált még március (+12 százalék a házak, +11 százalék a lakások esetében) és február (+11 százalék a lakások és a házak esetében egyaránt). A skála másik végén a legkevesebb kapcsolatfelvételt hozó hónapok október, november és december voltak.
Idén júniusban 44 419 ingatlant adtak el Romániában, 12 780-nal kevesebbet mint egy hónappal korábban – közölte hétfőn az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
ezt követte március (+24 százalék), február (+23 százalék) és augusztus (+18 százalék).
Fotó: Veres Nándor
Ezzel szemben a legkevesebb kapcsolatfelvétel júniusban (átlagosan –5 százalék), novemberben (–6 százalék) és decemberben (–9 százalék) történt. „Adataink megerősítik, hogy a bérleti és az értékesítési szegmensek között eltérő szezonalitás figyelhető meg, de az ingatlantípusok között is vannak kisebb különbségek.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az év más időszakában ne kellene hirdetni, a lakásigény megvan, és az év bármely hónapjában interakciókká alakul az ingatlanplatformokon” – jelentette ki az ingatlanpiaci elemzés adatsorainak vizsgálata után Monica Dudău, a Storia.ro & OLX Imobiliare marketingmenedzsere.
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett hirdetések száma is.
Kolozsváron 36, Temesváron 25, Bukarestben 22 százalékkal csökkent a lakáseladások száma az idei év első négy hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!