Fotó: Barabás Ákos
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig a Storia.ro ingatlanközvetítő portál szerint van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye. Az se mindegy ugyanakkor, hogy házról vagy lakásról van szó.
2023. július 13., 20:482023. július 13., 20:48
Ahogy az könnyedén előre megjósolható volt, az ingatlanközvetítő portál elemzése is arra világít rá, hogy a lakáskiadás legnépszerűbb hónapjai az augusztus és a szeptember, vagyis a tanév kezdete, amikor 56, illetve 57 százalékkal több kapcsolatfelvétel történik az átlagosnál.
Ezen a téren ugyanis a legtöbb kapcsolatfelvétel júniusban volt (+46 százalék), ezt követi augusztus (+34 százalék), május (+31 százalék) és július (+26 százalék). Ugyanakkor a legkevesebb kapcsolatfelvétellel rendelkező hónapok a kiadó ingatlanok esetében február és december (házak és lakások), a kiadó lakások esetében pedig a legrosszabb hónap április volt.
amely a lakások esetében az átlagosnál 25 százalékkal, a házaknál pedig 29 százalékkal több kapcsolatfelvételt generált. Augusztusban az átlagosnál 16 százalékkal több megkeresés történt a lakások és 12 százalékkal több a házak esetében. Átlagon felüli kapcsolatfelvételt generált még március (+12 százalék a házak, +11 százalék a lakások esetében) és február (+11 százalék a lakások és a házak esetében egyaránt). A skála másik végén a legkevesebb kapcsolatfelvételt hozó hónapok október, november és december voltak.
Idén júniusban 44 419 ingatlant adtak el Romániában, 12 780-nal kevesebbet mint egy hónappal korábban – közölte hétfőn az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
ezt követte március (+24 százalék), február (+23 százalék) és augusztus (+18 százalék).
Fotó: Veres Nándor
Ezzel szemben a legkevesebb kapcsolatfelvétel júniusban (átlagosan –5 százalék), novemberben (–6 százalék) és decemberben (–9 százalék) történt. „Adataink megerősítik, hogy a bérleti és az értékesítési szegmensek között eltérő szezonalitás figyelhető meg, de az ingatlantípusok között is vannak kisebb különbségek.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az év más időszakában ne kellene hirdetni, a lakásigény megvan, és az év bármely hónapjában interakciókká alakul az ingatlanplatformokon” – jelentette ki az ingatlanpiaci elemzés adatsorainak vizsgálata után Monica Dudău, a Storia.ro & OLX Imobiliare marketingmenedzsere.
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett hirdetések száma is.
Kolozsváron 36, Temesváron 25, Bukarestben 22 százalékkal csökkent a lakáseladások száma az idei év első négy hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
szóljon hozzá!