Nincs kecmec. Tánczos Barna kivizsgáltatja, hogyan vált lehetségessé a Nordis által elkövetett bűncselekmények eltussolása az adóhivatalnál
Fotó: gov.ro
Tánczos Barna pénzügyminiszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét az adóhatósághoz (ANAF), miután négy ANAF-alkalmazottat azzal gyanúsítottak meg, hogy eltitkolták a Nordisnál talált szabálytalanságokat.
2025. február 07., 08:302025. február 07., 08:30
„Ez egy nagyon bonyolult helyzet, mert többféle ellenőrzés is zajlik (...) Jelenleg az ANAF integritási osztálya végez ellenőrzést a négy ember kapcsán. Széles körű ellenőrzést fogok kérni az ellenőrző szerven keresztül, hogy képben legyünk az összes ellenőrzéssel, amely ezeknél a cégeknél vagy a Nordisnak beszállító cégeknél az elmúlt 4-5 évben történt. Fontos, hogy teljes képet kapjunk, mert jelenleg nem rendelkezem minden információval” – mondta Tánczos csütörtök este a Digi24-nek.
Nem érzi indokoltnak a lemondását Marcel Ciolacu miniszterelnök annak nyomán, hogy kiderült: kapcsolatban állt az ingatlanpanamába keveredett Nordis ingatlanfejlesztő céggel.
A miniszter elmondta, hogy a pénzügyminisztérium az ANAF-ellenőrzés lezárulta után kezdi meg az ellenőrzést, így nem párhuzamosan zajlik majd a két ellenőrzés. Azt is elmondta, hogy
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő előzetes letartóztatását – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források.
„A helyzet nagyon bonyolult, mert egyrészt a DIICOT-tól olyan információk érkeztek, hogy ezek az emberek megpróbálják megfélemlíteni az ANAF-ot, és azzal fenyegetik, hogy leváltják a vezetőséget, politikai nyomást gyakorolnak, hogy azok az emberek, akik eddig ellenőrizték őket, lecserélődjenek, vagy valami ilyesmi. A DIICOT azt gyanítja, hogy bizonyos emberek a Nordisnak kedveztek. Lehetséges, hogy a dolgok bonyolultabbak lesznek, mint első látásra gondolnánk” – tette hozzá a miniszter.
A DIICOT bűnpártolás gyanújával büntetőeljárást indíthat az Országos Adóhatóság (ANAF) négy felügyelője ellen, akik három évvel ezelőtt szabálytalanságokat tártak fel a Nordisnál, mégsem intézkedtek a vállalatcsoporttal szemben.
Hozzátette ugyanakkor, hogy
„A vádiratban szerepelnek, de legalábbis ebben az órában még nincs olyan információm, hogy terheltek vagy gyanúsítottak lennének, hogy beidézték volna őket. Ezért is nagyon fontos ez az integritásvizsgálat az elején, hogy az eredmények alapján az ANAF dönteni tudjon az esetleges intézkedésekről, hogy felfüggeszti vagy megbünteti az érintetteket” – tette hozzá a miniszter.
Laura Vicol és a férje, Vladimir Ciorbă a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat becsapott ügyfeleinek pénzét többek között luxuscikkekre és drága utazásokra költötte – derül ki a Nordis-ügyben indított büntetőeljárás nyomozati anyagából.
„Olyan ügyről van szó, amelyben bizonyos személyekkel szemben felmerült a gyanú, hogy az elkövetőnek kedveztek. Ez feketén-fehéren szerepel a DIICOT vádiratában (...) az ellenőrző testület révén kell majd teljes képet kapnunk” – tette hozzá a pénzügyminiszter.
Az ANAF közölte, hogy a felröppent hírek nyomán a Feddhetetlenségi Főosztály (DGI) elrendelte az ellenőrzést, ugyanakkor az érintett alkalmazottak szakmai magatartásával kapcsolatban nem érkezett panasz, és nem kaptak olyan dokumentumokat sem, amelyekből kiderülne, hogy bűncselekményt követtek volna el.
Mint megírtuk,
A bukaresti ítélőtábla szerdai döntése szerint vizsgálati fogságba kerül a vállalat másik főrészvényese, Gheorghe Emanuel Poștoacă, valamint Cristian Nicolae Poștoacă (részvényes és a Nordis csoport több cégének igazgatója) és Florin Poștoacă is.
Sanda Răileanut, Oana Claudia Opreát (a cégcsoport könyvelője) és Bogdan Adalbert Șaitoșt (részvényes és igazgató) házi őrizetbe helyezték, Gabrielei Vasile (humánerőforrás-menedzser) és Cristian Matei (beszerzési igazgató) ellen pedig hatósági felügyeletet rendeltek el.
Mintegy 1200 károsult követeli vissza a pénzét az ingatlanpanamázásba keveredett Nordis ingatlanfejlesztő cégtől – derült ki a hivatalos dokumentumokból.
A felsorolt személyeket többek között bűnszervezet létrehozásával, különösen nagy kárt okozó járó sikkasztással, pénzmosással, adócsalással, különösen nagy kárt okozó csalással, az államot megkárosító rosszhiszemű adóbevallással gyanúsítják. Az ügyészek szerint a gyanúsítottak ezeket a bűncselekményeket folytatólagosan követték el.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) nyomozása 40 természetes személyt és 32 céget érint. Az ügyészek szerint a Nordis-ügy gyanúsítottjai egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957.000.000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak az ügyfelektől.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy a légúti fertőzéses esetek jelentős növekedése ellenére sem támogatja az iskolák bezárását, de hangsúlyozta, hogy a betegség tüneteit mutató gyerekeket nem szabad közösségbe engedni.
Bíróság elé állítanak két asszisztensnőt a Piatra Neamț-i megyei kórház intenzív osztályán 2020 novemberében történt, kilenc halálos áldozattal járó tűzeset ügyében.
Ingyenessé válik Romániában a telekkönyvi kivonatok kikérése az ingatlantulajdonosok számára – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján.
Keményen nekiment az elnökválasztás érvénytelenített első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescunak Alexandru Chipciu, a Kolozsvári U labdarúgócsapatának játékosa.
Nem érzi indokoltnak a lemondását Marcel Ciolacu miniszterelnök annak nyomán, hogy kiderült: kapcsolatban állt az ingatlanpanamába keveredett Nordis ingatlanfejlesztő céggel.
A Fiatal Emberek Pártja (POT) szerdán ismét benyújtotta a parlamentbe a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésének kezdeményezésére irányuló kérelmet és az azt támogató aláírásokat.
A romániai elnökválasztás elmaradása „mérföldkő a közösségi hálózatokon történő információmanipuláció hatásának tudatosításában” – mutat rá a VIGINUM, a külföldi digitális beavatkozás elleni francia ellenőrző és védelmi szolgálat.
Másodszorra is elutasította szerdán a képviselőház és a szenátus összevont házbizottsága a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló kezdeményezést, amelyet a Fiatal Emberek Pártja (POT) és az SOS Románia terjesztett elő.
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő előzetes letartóztatását – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források.
Elfogták szerdán Törökországban Mircea Geoană sógorát, Ionuț Costeát, akit korábban korrupciós bűntettek miatt hat év börtönbüntetésre ítéltek Romániában.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)