Nordis-ügy: letartóztatták a fő gyanúsítottakat
Fotó: Haáz Vince
A bukaresti ítélőtábla szerdán elrendelte a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicol volt szociáldemokrata párti képviselő előzetes letartóztatását – nyilatkozták az Agerpresnek ügyészségi források. Az információkat megerősítette a sajtónak a gyanúsítottak egyik ügyvédje.
2025. február 05., 19:162025. február 05., 19:16
2025. február 05., 19:282025. február 05., 19:28
Előzetes letartóztatásba kerül Vicol férje, Vladimir Ciorbă üzletember, a Nordis csoport többségi tulajdonosa. Vizsgálati fogságba kerül a többi gyanúsított is: Gheorghe Emanuel Poștoacă (az egyik főrészvényes), Nicolae Poștoacă (részvényes és a Nordis csoport több cégének igazgatója), Florin Poștoacă, Sanda Răileanu, Gabriela Vasile (HR menedzser), Matei Cristian (beszerzési menedzser), Bogdan Adalbert Șaitoș (részvényes és cégvezető), Oana Claudia Oprea (főkönyvelő) és George Marian Ivan.
A felsorolt személyeket többek között bűnszervezet létrehozásával, különösen súlyos következményekkel járó sikkasztással, pénzmosással, adócsalással, különösen súlyos következményekkel járó csalással, az államot megkárosító rosszhiszemű adóbevallással gyanúsítják. Az ügyészek szerint a gyanúsítottak ezeket a bűncselekményeket folytatólagosan követték el.
Az ügy gyanúsítottja Traian Băsescu volt államfő lánya, Ioana Băsescu és Andreea Cosma volt PSD-s képviselő is, akik az ügyészek szerint közjegyzőként segítették a bűnszervezetet. Ellenük hatósági felügyelet alatt zajlik eljárás.
Mint ismeretes, a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) szerint a Nordis-ügy gyanúsítottjai egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók lakáselőlegeiből származó pénzt elsikkasztották.
Laura Vicol és a férje, Vladimir Ciorbă a Nordis ingatlanfejlesztő vállalat becsapott ügyfeleinek pénzét többek között luxuscikkekre és drága utazásokra költötte – derül ki a Nordis-ügyben indított büntetőeljárás nyomozati anyagából.
A DIICOT bűnpártolás gyanújával büntetőeljárást indíthat az Országos Adóhatóság (ANAF) négy felügyelője ellen, akik három évvel ezelőtt szabálytalanságokat tártak fel a Nordisnál, mégsem intézkedtek a vállalatcsoporttal szemben.
Közben a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség szerdán bejelentette, hogy
Emellett az ügyészek zárolták az ügyben érintett személyek és cégek összesen 48 bankszámláját.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
szóljon hozzá!