Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A romániai igazgatók egyötöde nem választaná újra az igazgatói pályát, ha ismét döntéshelyzetbe kerülne – derül ki az UNESCO legfrissebb Globális Oktatási Jelentéséből (Global Education Monitoring Report). Az adatok szerint Romániában az iskolaigazgatók közel fele úgy érzi, hogy a pozíció több hátránnyal jár, mint előnnyel.
2024. november 23., 13:492024. november 23., 13:49
Világszinten (a felmérésben részt vevő 43 országban) a gimnáziumi igazgatók többsége (79%) úgy véli, hogy a munka előnyei felülmúlják a hátrányokat, és 86 százalék újra ezt a karriert választaná, ha ismét döntési helyzetbe kerülne. Ellenben Belgiumban, Olaszországban, Romániában és Szlovákiában kevesebb mint 60 százalék véli úgy, hogy az előnyök felülmúlják a hátrányokat.
Az UNESCO jelentése szerint Romániában az intézményvezetők 21 százaléka inkább másik karriert választana, ha tehetné. A romániai igazgatók 46,8 százaléka, tehát közel fele úgy gondolja, hogy az igazgatói pozíció inkább hátrányokkal jár a munkaterhelés, a stressz és a tanárhiány miatt, mint előnyökkel.
Fotó: Képernyőmentés
Az igazgatói pozíció vonzereje kapcsán az OECD adatai szerint minden ötödik igazgató mondta azt, hogy ha újra dönthetne, nem választaná ezt a pozíciót. Az Edupedu cikke szerint az iskolaigazgatók számos problémával szembesülnek. Úgy érzik, nagy terhelésnek vannak kitéve, ami nemcsak adminisztratív feladatokból fakad, hanem a szülőkkel való kapcsolattartásból is.
A rangsor élén olyan országok állnak, mint például Szingapúr és Mexikó, ahol az igazgatók 90, illetve 98 százaléka újraválasztaná az igazgatói pályát, és csak kevesen szeretnének másik iskolában dolgozni.
Írországban például az igazgatók több mint 50 százaléka számolt be kiégési tünetekről, amit a COVID-19 járvány csak tovább súlyosbított, mivel gyors alkalmazkodást követelt a helyzet kezeléséhez.
Fotó: Borbély Fanni
A cikk szerint ahogy más területeken, az oktatási vezetésben is jelentős nemi előítéletek vannak jelen. A tanárok többsége nő, míg az iskolaigazgatók többsége férfi. Az igazgatók aránya az általános és középiskolákban átlagosan legalább 20 százalékponttal alacsonyabb, mint a tanárnők aránya.
Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay a jelentés előszavában azt írja, hogy „az oktatási vezetésben érvényesülő nemi normák mellett meg kell kérdőjeleznünk a világ oktatási rendszerében jelen lévő hierarchikus feltételezéseket is.
Az oktatás jövőképének közös kialakításához, amely figyelembe veszi ezen összes szereplő véleményét, az iskolai vezetőknek térre és képzésre van szükségük. Sok oktatási vezető szenvedélyesen végzi munkáját és elkötelezett abban, hogy helyi szinten változást érjen el, de a merev rendszerek akadályozzák a kiválóság elérésében. Ha lehetővé tesszük számukra, hogy kibontakoztassák teljes potenciáljukat, új energiát hozhatunk az oktatási rendszerekbe, és inspirálhatjuk a fiatal generációkat, akiknek az iskolai tapasztalat formálhatja a vezetésről alkotott képét.”
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
szóljon hozzá!