Fotó: Haáz Vince
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindenképpen tartani kívánja magát a 2021-ben a Szociáldemokrata Párttal (PSD) megkötött koalíciós megállapodáshoz, így Nicolae Ciucă miniszterelnök várhatóan május 26-án, pénteken lemond, hogy átadja a kormányfői mandátumot a PSD-nek – közölték a koalícióhoz közeli források.
2023. május 23., 11:292023. május 23., 11:29
Ugyanakkor annak ellenére, hogy Marcel Ciolacu, a PSD elnöke – és várhatóan leendő miniszterelnök – szombaton a minisztercserékről szóló egyeztetések felfüggesztését javasolta a pedagógussztrájk lezárultáig, illetve a különleges nyugdíjak rendezéséig, a színfalak mögött a PSD és a PNL vezetői továbbra is egyeztetnek.
A HotNews.ro forrásai szerint a következő kormányról szóló tárgyalások olyannyira nem álltak le, hogy a koalíció vezetői hétfőn Klaus Iohannis elnökkel is megbeszélést folytattak.
A tárgyalások felfüggesztése a pedagógussztrájk megoldásáig valójában csupán a nyilatkozatok szintjén történik, és imázsszempontok indokolják: célja, hogy ne sérüljön a koalíciós vezetők megítélése, hiszen már korábban is elhangzottak olyan bírálatok, miszerint a koalíció vezető politikusai inkább a funkciók elosztásával foglalkoznak a pedagógussztrájk megoldása helyett.
Ezért a PSD megváltoztatta stratégiáját, és megpróbálja a közvélemény figyelmét a helyreállítási program (PNRR) mérföldköveinek megoldására, valamint a nyugdíj- és bértörvény elmaradására irányítani.
A liberálisok eközben tiszteletben akarják tartani a kormány rotációs naptárát, és Nicolae Ciucă miniszterelnök várhatóan május 26-án lemond.
Ugyanakkor az értesülések szerint
A PSD álláspontja szerint ugyanis először lennie kell egy kijelölt miniszterelnöknek, nem lehet úgy elkezdeni a tárgyalásokat, hogy aztán a kormányfő kinevezése után újabb változások történjenek.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Ciolacu szombaton azt kérte, hogy függesszék fel a leendő kormányról szóló tárgyalásokat, amíg nem oldják meg a szakszervezetek követeléseit, valamint a speciális nyugdíjreformmal kapcsolatos jelentős elmaradást.
Az RMDSZ ugyanakkor egyetértett Ciolacuval abban, hogy a kormánykoalíciónak a társadalom prioritásaival kell foglalkoznia.
Nicolae Ciucă miniszterelnök közben
Mint megírtuk, a PNL és a PSD között megkötött 2021-es megállapodás szerint
Az eredeti tervek szerint a PSD-s miniszterelnök-helyettes helyét egy PNL-es veszi át, emellett a közlekedési és a pénzügyi tárca a PSD-től a PNL-hez „vándorol”, míg az európai forrásokért felelős és az igazságügyi a PNL-től a PSD-hez. Emellett a PSD átadja a kormányfőtitkári tisztséget a PNL-nek, amiért cserében megkapja attól a miniszterelnöki kancellária vezetését.
Csakhogy azóta
Ez pedig az RMDSZ-t is érinti: a Novák Károly Eduárd által vezetett sportminisztériumot betagoznák a PSD-s vezetésű családügyi tárcába.
Ezt az RMDSZ még elfogadta volna, ám a PNL először a környezetvédelmi tárcáért is bejelentkezett, majd egy újabb fordulat nyomán olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a jelenleg Tánczos Barna vezette minisztériumot inkább a PSD akarja magának, a PNL pedig a fejlesztési minisztériumot venné el az RMDSZ-től, hogy azt a miniszterelnöki posztról távozó Nicolae Ciucă tölthesse be. Az értesülések szerint cserében felajánlották az európai forrásokért felelős tárcát, illetve a művelődésit vagy a digitalizációért felelőst, amit viszont az RMDSZ elutasított.
A szövetség delegációja ezt követően idő előtt felállt az asztaltól, és kivonult a csütörtöki tárgyalásokról.
Mint arról beszámoltunk, a tárgyalásokon az RMDSZ-es delegáció tagjaként részt vevő Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint
Az értesülések szerint az RMDSZ egyes vezetői a kormányból való kilépést helyezték kilátásba arra az esetre, ha a szövetség elveszíti a fejlesztési tárcát, ugyanakkor a G4Media szerint az RMDSZ-es polgármesterek nyomást gyakorolnak a vezetésre azért, hogy maradjanak kormányon.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője hétfőn azt mondta, a szövetséget még nem tájékoztatták arról, mikor folytatódnak a koalíciós egyeztetések, de ha hívják, akkor jelen lesz a megbeszéléseken.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!