Fotó: Barabás Ákos
Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) elnöke szerdán bejelentette: a július elsejétől hatályba lépő új keretszerződés újdonsága, hogy szolgáltatáscsomagokat tesz hozzáférhetővé a nem biztosított személyek számára a súlyos betegségek szűrésére.
2024. május 22., 17:472024. május 22., 17:47
2024. május 22., 17:502024. május 22., 17:50
Sajtótájékoztatóján az intézményvezető elmondta, hogy a tervek szerint júliustól a rák, a hepatitis B és C, valamint a várandós nők esetében a HIV-fertőzés gyanúja esetén a háziorvosok a nem biztosított pácienseket szűrővizsgálatra küldhetik, amelyeket a CNAS fizet majd. Herdea közölte, hogy az új keretszerződésben megmaradnak az alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban alkalmazott pontértékek.
A biztosító elnöke reményét fejezte ki, hogy a harmadik negyedév végén vagy a negyedik negyedév elején esedékes költségvetés-kiigazításkor az egészségügyi szolgáltatások pontértékeit módosítani fogják. Kitért arra, hogy jelenleg 190 olyan település van, ahol nincs háziorvosi rendelő. További 1043 településen háziorvoshiány van, és országosan 1529 háziorvosra volna még szükség. Kijelentette, hogy az egészségügyi dolgozók elöregedése szükségessé teszi a munkakörülményeik javítását.
Tájékoztatott arról is, hogy jelenleg Romániában körülbelül 16,5 millió biztosított és 3 millió nem biztosított van, és utóbbiak közül 2022. október 1-je után csak 250 ezren jelentkeztek be háziorvoshoz.
Ezzel egy időben Alexandru Rafila közölte: tízszeresére emelkedett az egészségbiztosítással nem rendelkező betegeknek nyújtott egészségügyi szolgáltatások száma. Az egészségügyi miniszter egy szakmai konferencián elmondta, hogy a nem biztosított páciensek számára az országos egységes egészségbiztosítási alapból kell elkülöníteni egy összeget, ugyanis számuk a néhány tízezerről mára már néhány százezerre nőtt.
„Erre megoldást kell találnunk a pénzügyminisztériummal közösen” – jelentette ki a tárcavezető. Rafila arról is beszámolt, hogy az országos rákellenes terv gyakorlatba ültetésének részeként a szakemberek több nappali kórházi ellátási csomagot dolgoztak ki az onkológiai betegek számára.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Otthagyja a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) Claudiu Târziu. A korábbi szenátor, jelenleg európai parlamenti képviselő szerint George Simion pártelnök diktatórikus módszereket használ.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Románia idén nyáron több száz tanárt és kisgyermekgondozót hoz Indonéziából, akik bölcsődékben és óvodákban fognak dolgozni a gyerekekkel – értesült az Adevărul.ro hírportál egy munkaerő-közvetítő ügynökség vezetőjétől.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint rendkívül fura, hogy egy párt megvonja a politikai támogatást a saját jelöltjétől.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
szóljon hozzá!