Makkay József

Makkay József

A magyar az magyar, s pont

2022. május 23., 08:482022. május 23., 08:48

2022. május 23., 16:032022. május 23., 16:03

Novák Katalin magyar államfő látogatása Kolozsváron és a dél-erdélyi szórványban új színfoltot hozott az erdélyi magyarság életébe. Aki meghallgatta a derűs, nyitott, kedves és igen határozott politikus asszony szavait, az tudja, hogy új államelnökünk új megvilágításba helyezi a rendszerváltás utáni miniszterelnök, Antall József híres mondatát: ,,lélekben, érzésben tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánok lenni”.

Nem véletlen, hogy látogatásának első napján, Kolozsváron tett Facebook-bejegyzése – ,,köztársasági elnökként kiemelt feladatomnak tartom az összmagyarság képviseletét, így számomra nincs különbség a tekintetben, hogy valaki határon innen vagy túl él. A magyar az magyar, s pont” – kiverte a biztosítékot a jól működő román–magyar kapcsolatokban ellenérdekelt román külügyminiszternél, Bogdan Aurescunál. A román politikus hadoválásai nemzetközi jogról, jó szomszédsági viszonyról és az 1996-ban megkötött román–magyar alapszerződés előírásairól annyira semmitmondóak, hogy a rosszindulaton kívül érdemi üzenetet nem közvetítenek.

A román külügyminiszter részéről megmosolyogtató a 26 éve megkötött román–magyar alapszerződésre hivatkozni, amikor a román fél még a magyar szempontból teljesen vérszegény államközi egyezség előírásait sem hajlandó felvállalni és betartani. A szerződés értelmében az államközi együttműködés alapvető fórumaként megnevezett román–magyar vegyes bizottság egy évtizede nem működik, nem hoz döntéseket.

Tizenegy évvel ezelőtt a mai külügyminiszter, Bogdan Aurescu volt a vegyes bizottság román társelnöke, és őmiatta szakadt meg az érdemi munka, mivel a magyar fél felvetéseiből szinte semmi nem valósult meg. Ilyen előzmények után a román külügyminiszter részéről az egyetlen tisztességes megnyilatkozás az volna, ha mélyen hallgatna.

Az elmúlt harminc évben a román politikusok részéről minduntalan visszatérő magyarellenes retorika gyökerei visszanyúlnak a Trianon utáni román politizálásba, amit később a Ceaușescu-rendszer emelt tökélyre, az 1989. decemberi rendszerváltás után pedig ezt az örökséget vették át a román–magyar kapcsolatokban.

A Románia belügyének tekintett erdélyi magyarság szlogenje már rég megkopott azzal, hogy a budapesti kormányok „egységes, élő szövetként” tekintenek a Kárpát-medencei magyarságra, ami erkölcsi és anyagi támogatást jelent. Ez azt is biztosítja, hogy a magyarországi hivatalosságok bármikor eljöhetnek a trianoni határokon túl rekedt nemzetrészek tagjaihoz, hogy bátorítsák őket a napi küzdelemben.

Az idén Gyulafehérváron megtartott Református Egység Napját egy szintén fontos gesztus előzte meg, amikor a Nagyenyedi Református Egyházmegye tíz újonnan felújított templomában a Kárpát-medence államaiból érkezett tíz püspök hirdette az igét. Fontos üzenet volt ez a szórványosodó dél-erdélyi magyarság számára, hogy nincsenek egyedül: az anyaország figyel rájuk. E templomok közül az elmúlt hónapokban alkalmam volt többet is meglátogatni, így meggyőződhettem róla, hogy egy felújított egyházi hajlék milyen hatással van a helyi aprócska gyülekezetekre. Sok közösségbe új életet lehelt: azok is visszatérnek a helyi magyar közösségekbe, akik az elmúlt évtizedek során eltávolodtak tőle. Sok templom mellé óvoda épült, vagy ezeket most tervezik, folyik tehát a szórvány megtartásáért a küzdelem.

Nem is látogathatott volna jobb helyre Novák Katalin, aki az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkáraként korábban is figyelt az erdélyi fejleményekre. Egy vele készült interjúmban arra a kérdésre, hogy a családbarát programok mennyire tudják visszafordítani a fogyást, 2019-ben ezt válaszolta: „Nem lesz egyszerű megállítani vagy visszafordítani a folyamatot, de erre vállalkoztunk. Szeretjük nagy fába vágni a fejszénket… Az erdélyi magyar közösség nélkül azonban nincs esélyünk. Mi csak segíteni tudunk.”

Új tisztségében Novák Katalin új ígéretet kínál az erdélyi magyarok számára. Dél-erdélyi látogatása az erdélyi magyar megmaradásért folyó küzdelem fontos üzenetének számít.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia, a nem etnikai alapú magyarverések országa

Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ukrajna: időhúzás, taktikázás és háborús riogatás

Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.

Páva Adorján

Páva Adorján

Békés együttélés a magyarellenességgel

Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.