felfelé hajtja az üzemanyagárakat az Izrael és Irán közötti konfliktus
Fotó: Haáz Vince
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
2025. június 20., 15:392025. június 20., 15:39
Az Peco-online.ro üzemanyagár-monitor szerint a Petrom 3 banival emelte a benzin és 9 banival a gázolaj literenkénti árát. Ez azt jelenti, hogy a gázolaj literenkénti ára mindössze két nap alatt 18 banival nőtt.
Pénteken a Krónika által rendszeresen monitorozott nagyváradi Petrom-kútnál egy liter standard benzinért 7,13 lejt, egy liter standard gázolajért pedig 7,22 lejt kellett lepengetni.
ami azt jelenti, hogy egy teli tank (50 liter) 9,5 lejjel kerül többe, mint 30 nappal ezelőtt.
A gázolaj esetében a literenkénti átlagár 2,1 százalékkal emelkedett, vagyis egy teli tank (50 liter) ma 7,5 lejjel drágább, mint 30 nappal ezelőtt.
Pénteken az ármonitor szerint a standard benzin egy focșani-i Mol-töltőállomáson volt a legolcsóbb, literenként 6,92 lejért kínálták. A standard gázolajért eközben a Maros megyei Fehéregyháza Petrolium-kútján kellett a legkevesebbet, 7,05 lejt fizetni.
Ami az öt legnagyobb városban gyakorolt árakat górcső alá vevő toplistát illeti, Bukarestben 7,12, illetve 7,24; Kolozsváron 7,14, illetve 7,24; Temesváron 7,13, illetve 7,25; Jászvásáron 7,15, illetve 7,25; míg Konstancán 7,15, illetve 7,22 lej volt a legolcsóbb benzin, illetve gázolaj.
Az üzemanyagárak a kőolaj nemzetközi piaci árának megugrása miatt emelkednek, amelyet különösen az Irán és Izrael közötti konfliktus hajt felfelé. Pénteken délelőtt a Brent ára 77,2 dollár volt hordónként, az amerikai WTI pedig 75,6 dollár. Az előbbi enyhe csökkenést mutatott amúgy, az utóbbi pedig stagnált.
Hétfőn újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt a júniusban.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
Továbbra is a főváros és a nyugati megyék uralják a rangsort a fizetések földrajzi összevetésében egy állásközvetítő platform adatai szerint.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
szóljon hozzá!