Pataky István
2021. szeptember 16., 09:34
2021. szeptember 16., 09:34
Több mint fél évvel az újabb parlamenti választások előtt már dübörög a kampány Magyarországon. Nem is lenne ezzel különösebb probléma, ha az ottani ellenzék nem a határon túl élő magyar állampolgárok jogainak tervezett megnyirbálásával próbálna jó pontokat szerezni szavazóbázisának egyes csoportjaiban.
Az ellenzéki összefogás egyik fő pártja, a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök vezette Demokratikus Koalíció (DK) miniszterelnök-jelöltje, s egyben a DK-vezér felesége, Dobrev Klára nemrég megnyugtatta híveit: a külhoni magyarok szavazati jogával kapcsolatban a DK álláspontja nem változott. „Csak az szavazzon Magyarországon, aki ott él” – így a kampányjelszó, s azonnal szép számban gyűlnek a helyeslő kommentek, és persze a határon túliak lerománozó, leszlovákozó gyalázkodások. De mi mást várhatnánk a Gyurcsány-rajongóktól, ha márciusban a DK egy másik politikusa, Vadai Ágnes a járványkezeléssel összefüggésben támadta a határon túli magyarokat: „Jönnek! Felvenni a nyugdíjat, vásárolni, és a hírek szerint oltakozni is”.
A magyarországi ellenzéki szövetkezés másik nagyobb pártjának, a szélsőjobbról most balra húzó Jobbiknak sem tetszik a határon túliak szavazati jogának jelenlegi szabályozása. Jakab Péter pártelnök „megreformálná” a törvényt, a magyar pártlisták helyett egy szószólóra voksolhatnánk. A Momentum egyelőre nem állt elő jogcsorbító javaslattal. A liberális pártról, illetve vezetőjéről, Fekete-Győr Andrásról csak annyit tudunk, hogy a romániai, szlovákiai választásokon a hozzájuk ideológiailag közel álló román, illetve szlovák pártoknak kampányolt, ezek támogatására szólította a magyarokat.
Helyezzük szépen bele ezt a képet egy romániai politikai keretbe. Cseréljük fel a szereplőket, s képzeljük el, megtörténhetne-e Romániában az, ami Magyarországon? Lehetséges lenne egy olyan kampány, melynek során a Szociáldemokrata Párt azt az álláspontot képviselné, hogy a Moldovai Köztársaságban élő, román állampolgársággal is rendelkező moldovai románok ne szavazhassanak, mert nem Romániában élnek? El tudjuk-e képzelni egyetlen kisebb vagy nagyobb román jobboldali, baloldali, liberális formáció részéről a Moldovában élő románok állampolgársággal járó jogainak megnyirbálását, egy erre vonatkozó kezdeményezés büszke vállalását? Reális kép, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség egy olyan moldovai pártnak a támogatására szólítja a Pruton túl élő románokat, amelynek politikusai túlnyomó többségében orosz nemzetiségűek?
Romániában van egy nemzeti minimum, amelynek megszegése ötletként sem merül fel a politikában. A Moldovai Köztársaságban élő románok ellen kampányolni, ővelük riogatni, heccelni nem egyszerűen nemzetietlen tettnek számítana, hanem oroszbérenc akciónak, esetleg sima politikai perverziónak. A Romániát oly sokszor követendő példaként emlegető magyar ellenzékiek ebben a kérdésben valóban tanulhatnak román politikustársaitól.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
1 hozzászólás