Pataky István

Pataky István

Reményvesztettek hangja

2021. október 14., 10:18

2021. október 14., 10:18

Több román elemző, publicista rémüldözve vette tudomásul azt a napokban közölt felmérést, melynek adatai szerint Romániában nőtt az Európai Unióval (EU) szemben kritikus állampolgárok aránya. Szeptemberben a megkérdezettek 47 százaléka vélekedett így, júniusban még 56,2 százalék, míg márciusban 61,4 százalékuk értett egyet azzal, hogy az országnak inkább előnye származik az EU-tagságból.

Eközben a tavasszal jegyzett 35 százalékról 46 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint Romániának inkább hátránya származik az uniós tagságból. Az ilyen jellegű közvélemény-kutatások hangulatokat jeleznek. Egy korábbi felmérés szerint Romániában a megkérdezettek nyolcvan százaléka látja úgy: rossz irányba halad az ország.

A reményvesztettség egyre nyilvánvalóbb, de érthető jelek ezek ott, ahol maga az államfő ismeri el a sokadik kórházi tűzvész kapcsán, hogy az állam kudarcot vallott. Milyen legyen az általános hangulat, amikor az ország Európa fekete listájának az élére kerül a koronavírusban elhunytak számát illetően, a politikai „elit” viszont egymás gáncsolásával van elfoglalva? Az elkeseredett romániai ember számára korábban az EU jelentette a reményt. Több mint tizennégy évvel Románia uniós csatlakozása után ez a remény is már régen elveszett. Nincs igazi kapaszkodó az állandósulni látszó válságban.

Hibázik, vagy tudatosan félremagyaráz az, aki a friss felmérésekből valamiféle EU-ellenes hangulatot vizionál. Az is csupán brüsszeli fősodrú propaganda része, hogy Európa keleti régiójában, a „posztkommunista” államokban az Unióból való kilépésen ügyködnek. Ahogyan a bukaresti vezető politikusok, úgy az EU-t irányítók sem vesznek tudomást saját elhibázott döntéseikről, alkalmatlanságukról, ráadásul a levont következtetéseik is rosszak. Ezernyi előnye van az uniós tagságnak, és ezernyi indok létezik az Uniót irányítók észhez térítésére. Nem az EU-n kívül akarnak élni a Brüsszellel elégedetlenek, hanem egy számukra kedvezőbb környezetet biztosító, a hangjukra figyelő EU-ban.

A romániaiak többsége szerint az EU-ból való kilépés ellentétes az ország érdekeivel. Ugyancsak többségi vélekedés, hogy Románia jobban fejlődik gazdaságilag, ha az Unióban marad. Meggyőző többség foglal állást ezzel párhuzamosan az ország érdekeinek határozottabb védelme mellett. Aki ez utóbbi mögött valamiféle orosz befolyást, esetleg a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) ténykedésének eredményét látja, rossz úton jár. A rendszer-, oltás- és magyarellenes, de magát patriótaként feltüntető AUR népszerűségének emelkedése éppenséggel annak is a következménye, hogy a nagy pártok a hajbókoláson kívül semmire nem képesek Brüsszelben.

Az „EU-tálibok”, akik számára egyes uniós irányok, döntések bírálata egyenlő az EU bomlasztásával, egyformán rezdülnek Strasbourgban, Berlinben, Bukarestben, Kolozsváron. Számukra az ilyen felmérések nem tanulságosak, politikai változtatásokra, jobbításokra sarkallóak, hanem csak rémisztők. Márpedig ma döntően ők befolyásolják az Unió irányítását, így az elégedetlenek számára kedvező elmozdulásokra Brüsszelből egyelőre nemigen számíthatunk.

Borítékolható: a legközelebbi felmérés eredményein majd még inkább megrémülnek.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Kinek adja át a stafétát Iohannis?

Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.