Fotó: Kocsis B. János
FÓRUM – A Krónika mapilap november 15-i számában megjelent írás (Hiányzik Romániában az integrált növényvédelem) eleven és mindennapi problémát vet fel. Nevezetesen azt, hogy Románia mezőgazdaságában a rendszerváltás megszüntette a szervezett és minden megyében létező növényvédelmi laboratóriumokat és az előrejelzést, valamint a vegyszerek tárolását és használatuk tudományos alkalmazását.
2022. november 26., 12:442022. november 26., 12:44
A megyei mezőgazdasági igazgatóság egyik ága volt mindaz, ami a termesztett növények védelmét célozza. Persze, a kommunizmus bukásával megszűnt a földtulajdon kollektívekben létezése. Annak idején a kierőszakolt szövetkezesítés állami ellenőrzést és irányítást vezetett be a mezőgazdaságban. E helyzetnek megfelelően a megyei mezőgazdasági igazgatóság szerves része volt a növényvédelem, amelynek szervezési keretébe mezőgazdasági mérnök, több technikus tartozott.
Ennek indokolt alapja a kártevők és károsítók (rovarok, gombák, vírusok stb.) fejlődésének ismeretén alapult, amely alapos biológiai ismereteket feltételezett. A kezelés kezdetéről és az alkalmazandó vegyszerről a megyei növényvédelem „növénydoktora” levélben minden gazdaságot értesített.
Ez voltam én Kovászna megyében. A rendelkezésemre állt a laboratórium felszerelése és a beosztott növényvédelmi technikus. Olyannyira alapos biológiai ismeretekre volt szükség, hogy országosan ezt a feladatot biológusok látták el (csak kivételesen mezőgazdasági mérnökök). Tudtommal a mezőgazdaság megyei irányítói munkámmal meg voltak elégedve, volt, aki ennek hangot is adott.
Mióta 1990-ben növényorvosként nyugdíjba mentem, leginkább a házigombák kártételével kerestek meg, igen ritkán a mezőgazdaságban kárt okozó élőlények elleni védekezés miatt. Pedig sem az almamolyt, sem a kolorádóbogarat, sem a burgonyát rothasztó baktériumot nem a kommunizmus hozta ránk, a számos károsító manapság is létezik, és rontja a termesztett növény egészségét, csökkenti a terméshozamot.
Sajnos nem ismerem a jelenlegi helyzetet növényvédelmi vonatkozásban. Talán volt olyan időszak 1990 után, hogy a még megmaradt szakemberek jelezték a védekezésre kedvező időpontot, és vegyszert a vidéki gazdáknak levelezőlapon vagy személyesen (aki ezt kérte), vagy a polgármesteri hivatal közvetítésével. Mert nem mindegy az, hogy egy-egy kártevő tömeges megjelenésekor, vagy petelerakás idején, hernyóállapotban, vagy a következő nemzedék kikelésekor permetezünk. Ehhez biológiai ismeretekre és a hatékony vegyszerek alapos ismeretére van szükség. Valamennyi megyében tevékenykedett kollégák már nyugdíjasok, de ha még élnek, bizonyára szívesen veszik, ha a termelő segítségüket kéri. Így tudása társadalmi célt szolgál, és nem megy veszendőbe.
Puskás Attila
A szerző sepsiszentgyörgyi növényvédelmi főbiológus
Miközben az EU legtöbb tagállamában a növényorvosokként ismert mezőgazdasági szakemberek felügyelik a teljes növénytermesztést, Romániában akut hiány érhető tetten növényvédelmi szakemberekből.
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Úgy érzem, nemcsak Kárpátalján, hanem a másutt élő magyarok körében is szent kötelesség megemlékezni az 1944 novemberében történtekről, aminek következtében a kárpátaljai magyarság nemzetiségi hovatartozása okán ártatlan áldozata lett az elnyomásnak.
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
szóljon hozzá!