Balogh Levente
2021. április 16., 12:09
2021. április 16., 12:09
Bár egy világjárvány kellős közepén természetesen még az átlagosnál is kevésbé hiányzik egy kormányválság, kétségtelen tény, hogy a tárcánál történtek nyomán indokolt volt Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter és államtitkára, Andreea Moldovan szerdai menesztése. Olyan ugyanis, amit Andreea Moldovan tett, egyetlen, magára valamit is adó ország kormányában sem fordulhat elő.
Mint ismeretes, az államtitkár úgy adott ki rendeletet a karantén elrendelése feltételeinek módosításáról, hogy kormányzati források szerint a miniszterelnököt nem is értesítette róla, így kormányfői jóváhagyás nélkül született meg a határozat. Egy miniszterelnök természetesen nem tűrheti el, hogy egy alárendeltje ilyen szinten semmibe vegye a hierarchiát. Ha ugyanis eltűrné, akkor egyszerre bizonyítaná gyengeségét és alkalmatlanságát a tisztségre.
Nem kevésbé jogos Voiculescu miniszter leváltása sem. Persze lehet, hogy a mostani incidens ürügynek sem volt rossz a korábbi balfogások és konfliktusok után, de az már önmagában is elegendő ahhoz, hogy egy tárcavezetőnek vennie kelljen a kalapját. Ha nem tudott Moldovan akciójáról, akkor azért, hiszen mégis milyen miniszter az, akin csak így túlléphet egy beosztottja egy ilyen fontos kérdésben?
Ha viszont tudott – és természetesen ezt tartjuk a valószínűbb forgatókönyvnek –, akkor azért, hiszen ő maga falazott ahhoz, hogy a miniszterelnök és a koalíciós partnerek megkerülésével jelenjen meg a rendelet a Hivatalos Közlönyben. Bár a Voiculescut a kormányba küldő USR–PLUS-pártszövetség most csapkod, mint hal a szatyorban, és még a koalícióból való kilépést is meglebegtette, illetve a kormányfő távozását követeli, a helyzet az, hogy a jóhiszeműségük bizonyítékaként nekik maguknak kellett volna a gerillaakció miatt legalább a Moldovan visszahívását kezdeményezniük. Ehelyett úgy viselkednek, mintha ők lennének a koalíció vezető ereje, és zsarolással próbálják védeni a védhetetlent.
Amúgy akár még el is hisszük, hogy a civilben orvos Moldovan szakmai szempontok alapján ragaszkodott a karanténszabályok szigorításához, csak hát egy demokráciában, illetve egy demokratikusan megválasztott koalíciós kormányban nem ez az eljárás. Ez ugyanis teljes mértékben egyenértékű azzal, ahogy anno az USR–PLUS legfőbb ellenségének kikiáltott szociáldemokrata kormány járt el: ahogy a PSD az igazságügyi törvényekkel kapcsolatos rendeletet, ugyanúgy, „éjszaka, mint a tolvajok” akarta az USR–PLUS-os vezetésű tárca államtitkára keresztülverni a módosítást. Márpedig az nem kicsit csorbítja egy pártszövetség hitelét, ha ugyanúgy jár el, mint a sokat és amúgy joggal bírált ellenfél.
Ez a gesztus amúgy ismét csak kirívó példája a „nyugatosság” és a „szakértőiség” jelszavai mögé bújó gőgre, amellyel minden áron le akarják nyomni a társadalom torkán világmegváltónak gondolt ötleteiket. Igazi, aufklérista magatartás ez, amolyan „akkor is boldoggá teszlek, ha belegebedsz” attitűd. És ez még akkor is így van, ha Voiculescu tényleg komolyan gondolta, hogy nekimegy az egészségügyi rendszerben kiépült korrupt, urambátyám viszonyokon alapuló rendszernek. A jelek szerint hiába a külföldi diploma és a nagy arc, ez a mellény túl nagynak bizonyult számára.
Az USR–PLUS pedig ennek ellenére még a kormányválság kirobbantását is bevállalta a védelmében, ami nem vall túl felelős magatartásra. Nem mintha amúgy Cîțu vagy a többi kormánytag teljesítménye makulátlan lenne. Egyrészt elmulasztották az intenzív terápiás ágyak számának növelését. Másrészt a jelenleg legfontosabb projekt, az emberéletek megmentését és a normalitáshoz való minél hamarabbi visszatérést szavatoló oltási kampány nemigen akar felgyorsulni, és egyelőre úgy tűnik, hiába érkezik a következő hetekben egyre több oltás, amint a jelenleg várólistás jelentkezők megkapják a vakcinát, az újabb jelentkezők száma már nem növekszik olyan ütemben, mint a kampány elején. Ilyen körülmények között a kormányfő még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy Romániában nem biztosítanak kedvezményeket a már beoltottaknak, pedig annak a lehetővé tétele, hogy a már immunizált polgárok szabadabban utazhassanak, üdülhessenek, vásárolhassanak vagy járhassanak vendéglátóhelyekre, vélhetően jelentős mértékben növelné az oltakozási kedvet.
Cîțu ennek ellenére sem enged a rosszul értelmezett „diszkriminácómentességből”, amivel nem csupán a saját és kormánya esélyeit rontja a kitűzött cél, tízmillió ember nyár végéig történő beoltása elérésére, de az emberek életét is tovább nehezíti, és a türelmüket is próbára teszi.
Igaz, az egészségügyi miniszter menesztésével erről most egy időre minden bizonnyal sikerrel terelte el a figyelmet.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!