PSD: szeretnénk, ha az RMDSZ a kormány tagja lenne

PSD

Gesztus. Sorin Grindeanu szerint a PSD kormányon szeretné látni az RMDSZ-t

Fotó: viedófelvétel

A Szociáldemokrata Párt (PSD) azt szeretné, ha az RMDSZ a hamarosan megalakuló kormány tagja lenne – jelentette be csütörtökön Sorin Grindeanu, a PSD ügyvivő elnöke, miután a kormányalakításról egyeztetett Nicușor Dan államfővel.

Krónika

2025. június 19., 12:012025. június 19., 12:01

2025. június 19., 14:252025. június 19., 14:25

Mint arról beszámoltunk, az elnök csütörtökre az összes parlamenti pártot meghívta az egyeztetésekre, a meghívót a Románok Egyeüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia kivételével mindegyik párt elfogadta a konzultációkra, amelyeken először a PSD-vel tárgyalt az államfő.

Sorin Grindeanu a mintegy félórás egyeztetést követően elmondta, a nap végére várhatóan elkészül a leendő kormánypártok deficitcsökkentő tervezete, amelyet pénteken Brüsszelben ismertetnek, hogy elkerüljék az uniós támogatások felfüggesztését.

„Szeretnénk, ha az RMDSZ a koalíció része lenne” – hangsúlyozta Grindeanu. Ezzel arra reagált, hogy szerdán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kijelentette: nem biztos, hogy az RMDSZ része lesz a koalíciónak, ha csupán díszítőelemként akarják használni, és nem kap fajsúlyos tárcákat.

korábban írtuk

Feszültség árnyékolja be a kormányalakításra készülő pártok közötti viszonyt az államfővel való csütörtöki egyeztetések előtt
Feszültség árnyékolja be a kormányalakításra készülő pártok közötti viszonyt az államfővel való csütörtöki egyeztetések előtt

Miközben Nicușor Dan államfő csütörtökön újabb egyeztetésre várja a parlamenti pártokat a kormányalakításról, a kabinet melegalakításáról tárgyaló négy párt között továbbra is feszült a viszony, és Dan sem elégedett a deficitcsökkentő programmal.

Az értesülések szerint

a PSD szövetségest lát az RMDSZ-ben a két másik leendő kormánypárttal szemben.

Grindeanu arról is beszélt, hogy pénteken a PSD közel 5000 tagjával konzultálnak a kormányra lépésről, 13 órakor szavazni fognak, és szombaton, ha a konzultáció pozitív választ eredményez a kormányra lépéssel kapcsolatosan, elnökségi ülést tartanak, amelyen a PSD által javasolt miniszterek személyéről döntenek.

„Közöltük, hogy a megbeszélések nyomán a gazdasági intézkedések és politikai megállapodás, úgy tűnik, konstruktív irányba haladnak, de erről a párttagjainknak kell dönteniük. Kezdettől fogva olyan javaslatokkal álltunk elő, amelyek nem vezetnek áfaemeléshez.

Idézet
A hiány kiegyensúlyozásához három irányba kell haladnunk: az állami kiadások csökkentése, a beruházások előtérbe helyezése és a további bevételek. Mindenki egyetértett ebben a három fő irányban”

– hangsúlyozta Grindeanu.

korábban írtuk

Kelemen: lehet, hogy az RMDSZ nem lesz a következő kormány része
Kelemen: lehet, hogy az RMDSZ nem lesz a következő kormány része

Megtörténhet, hogy az RMDSZ nem lesz része a következő kormánykoalíciónak – jelentette ki Kelemen Hunor.

Hozzátette, a hivatalos konzultációk után az államfő javaslatot tesz a miniszterelnök személyére, aki minden olyan politikai párttal, amelyet a leendő koalícióban szeretne látni, alapos megbeszéléseket folytat.

Idézet
A mi érdekünk, hogy a kis- és közepes jövedelmek ne csökkenjenek, ez az, amiről nem fogunk lemondani” –

mondta, hozzátéve, hogy az állami beruházásokat rangsorolni kell.

„Minden beruházást külön-külön kell kezelni, minden egyes beruházást meg kell vitatni, nem egy csokorban kell őket kezelni. Nem törölni kell pket, hanem prioritási listát kell felállítani” – hangsúlyozta Grindeanu.

Az államfő a megbeszélés előtt rámutatott: a 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását élzó intézkedések kidolgozására sokkal hosszabb időre lenne szükség, de most szorít a határidő.

„Ez egy intenzív pár hét volt. Normális esetben véleményem szerint egy ilyen típusú tárgyalásnak három-négy hónapig kellene tartania, de szorít minket az idő, és remélem, hogy a mai tárgyalások után konszenzusra jutunk” – mondta Nicușor Dan.

korábban írtuk

Şoşoacă: nem ismerjük el Nicuşor Dant Románia elnökének
Şoşoacă: nem ismerjük el Nicuşor Dant Románia elnökének

Az SOS Románia nem ismeri el Nicuşor Dant Románia elnökének, ezért a párt nem vesz részt az államfő által csütörtökre a pártokkal meghirdetett egyeztetéseken – közölte Diana Şoşoacă, az SOS Románia elnöke.

A PSD után Dan déltől a PNL Ilie Bolojan ügyvivő pártelnök vezette küldöttségét fogadta.

Bolojan a tárgyalásokat követően a hagyományokkal ellentétben nem tájékoztatta a nyilvánosságot a megbeszélések tartalmáról.

Feszültség. Dan és Bolojan nem ért egyet az áfa emelése kapcsán •  Fotó: presidency.ro Galéria

Feszültség. Dan és Bolojan nem ért egyet az áfa emelése kapcsán

Fotó: presidency.ro

Az értesülések szerint a háttérben az áll, hogy

míg Bolojan várható miniszterelnökként nem tudja elképzelni a deficitcsökkentést az áfa emelése nélkül, Dan azt határozottan ellenzi, így kettejük között heves konfliktus alakult ki.

Mint arról beszámoltunk, a leendő kormánypártok – a PSD és az RMDSZ mellett a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) – az áfa 19-eől 21 százalékra való növelését javasolta, amit azonban Dan ellenez, a kampány során ugyanis ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén nem emelik az áfát.

A PNL után az USR küldöttsége következett.

Az egyeztetést követően Dominic Fritz pártelnök arról beszélt: a párt nem örül az áfa növelésének, de nem is jelent vörös vonalat számára.

Idézet
Mindig is elleneztük az áfa emelését. Vannak más lehetőségek is, magasabb jövedéki adók, többek között a dohányra és az alkoholra, magasabb szerencsejáték-adóztatás. Elfogadjuk, hogy az Európai Bizottság részéről úgy tűnik, elég határozott követelés mutatkozik az áfa tekintetében, és meg kell találnunk azt az ideális csomagot, amelyet a bizottság, a pártok és az elnök úr is elfogad”

– mondta.

„Nem húzunk vörös vonalat, még akkor sem, ha nem vagyunk elégedettek az áfaemeléssel” – folytatta, és bizakodását fejezte ki, hogy a koalíciós kormány megalakításáról szóló tárgyalásokon sikerül eredményre jutni.

Kiállás. Az USR Ilie Bolojant szeretné a miniszterelnöki tisztségben látni •  Fotó: presidency.ro Galéria

Kiállás. Az USR Ilie Bolojant szeretné a miniszterelnöki tisztségben látni

Fotó: presidency.ro

„Az USR készen áll arra, hogy részt vállaljon abból a felelősségből, hogy Románia ismét virágzó országgá váljon, és hogy kijussunk a válságból, amelybe a rossz kormányzás sodort minket” – mondta, megjegyezve, hogy

az USR Ilie Bolojan miniszterelnöki kinevezését támogatja.

Fritz szerint mindenekelőtt a kiadásokat kellene csökkenteni, másodsorban a beruházásokat kellene előtérbe helyezni, és csak harmadsorban kellene a bevételeket növelni az adók emelésével, egy olyan „költségvetési csomaggal, amelynek a lehető legkorlátozottabbnak kell lennie, és nem szabad negatív hatást gyakorolnia a gazdaságra”.

„Bízunk abban, hogy képesek leszünk olyan kormányt alakítani, amely másképp fog kinézni, mint a korábbi kormányok, és készek vagyunk arra, hogy Bolojan mellett harcoljunk egy olyan államért, amely a polgárok javára reformálja meg önmagát.

Idézet
Bolojan olyan miniszterelnök lesz, aki valóban változtatni akar, és felhatalmazást kér ezekhez a változtatásokhoz, mi pedig készek vagyunk megadni neki ezt a bizalmat és felhatalmazást”

– tette hozzá.

Annak kapcsán, hogy az RMDSZ elégedetlen, Fritz kijelentette: az USR nem a miniszteri tisztségek, hanem a változás miatt vesz részt a kormányban, amelyben 21 százalékos aránnyal lesz jelen, ennek a felelősségnek pedig a minisztériumok számában is meg kell nyilvánulnia, így nem látja okát annak, hogy engedjenek.

A konzultáción a három szélsőjobboldali párt közül egyedüliként a Fiatal Emberek Pártja (POT) is részt vett, a küldöttséget Anamaria Gavrilă pártelnök vezette.

Gavrilă a Nicușor elnökkel folytatott megbeszélések végén kijelentette, hogy az általa vezetett párt olyan kormányprogramot fog megszavazni, amely nem irányoz elő adóemelést.

„Nem értünk egyet semmilyen adóemeléssel” – mondta, szerinte ugyanis „az adóemelés a saját gazdaságunk szabotálását jelenti”.

Kijelentette, hogy támogatja az adóalap kiszélesítését, és felszólított arra, hogy az adóhatóságok „tisztességes” bánásmódot alkalmazzanak minden adófizetővel szemben, függetlenül annak forgalmától.

Azt is elmondta, hogy

azt szeretné, ha a POT az a párt lenne, amely közvetít a Nicușor Dan elnökre szavazók és azok között, akik nem rá voksoltak.

A POT urán az RMDSZ következett a sorban.

Az értesülések szerint az államfő pénteken reggel jelentheti be, hogy Ilie Bolojant, a PNL ügyvivő elnökét bízza meg kormányalakítással.

Előtte csütörtökön délután újabb egyeztetést folytat a négy párt vezetőivel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 19., szombat

Kevesebb családon belüli erőszakos esethez riasztották a rendőröket, de még mindig nagyon magas az esetszám

Az idei év első hat hónapjában 61 431 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat, ebből 30 433 városon, 30 998 vidéken történt – számolt be szombaton a Román Rendőrség.

Kevesebb családon belüli erőszakos esethez riasztották a rendőröket, de még mindig nagyon magas az esetszám
2025. július 19., szombat

A kormánykoalíció több PSD-s képviselője úgy bírálja a kormányt, mintha ellenzéki lenne

Mihai Fifor, a koalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője nekiment saját kormányának.

A kormánykoalíció több PSD-s képviselője úgy bírálja a kormányt, mintha ellenzéki lenne
2025. július 19., szombat

Szikladarabok zuhantak egy turistára a Bucsecsben

Két szikladarab zuhant szombaton egy turistára a Bucsecs-hegység Pietrele-völgyében, a sérült nőt a helyszínen ellátták a riasztott hegyimentők.

Szikladarabok zuhantak egy turistára a Bucsecsben
2025. július 19., szombat

Több mint négyszázan maradtak jogosítvány nélkül

Pénteken a rendőrök 443 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 43-nak alkohol, 11-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be szombaton a belügyminisztérium.

Több mint négyszázan maradtak jogosítvány nélkül
2025. július 19., szombat

Nagyon nem tetszik az önkormányzatokban dolgozó közalkalmazottaknak a Bolojan-kormány közigazgatási megszorító csomagja

Elutasítják az önkormányzatokban dolgozó közalkalmazottak és szerződéses dolgozók a Bolojan-kormány által pénteken bejelentett új megszorító intézkedéseket, amelyeket „veszélyes kísérletnek” tartanak.

Nagyon nem tetszik az önkormányzatokban dolgozó közalkalmazottaknak a Bolojan-kormány közigazgatási megszorító csomagja
2025. július 19., szombat

Politikán kívüli, de vezetői tapasztalattal rendelkező személyt szeretne Nicușor Dan a hírszerző szolgálatok élére

Nicușor Dan államfő péntek este kijelentette, hogy olyan politikán kívüli személyeket szeretne jelölni a hírszerző szolgálatok élére, akiknek már van vezetői tapasztalatuk.

Politikán kívüli, de vezetői tapasztalattal rendelkező személyt szeretne Nicușor Dan a hírszerző szolgálatok élére
2025. július 19., szombat

Egy elnöki utazás kulisszatitkai – Temesvár polgármestere Nicușor Dan németországi látogatásáról

Nicușor Dan pénteki németországi látogatásának kulisszatitkairól számolt be szombaton a Facebook-oldalán Dominic Fritz. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke tagja volt az államfőt Berlinben kísérő román delegációnak.

Egy elnöki utazás kulisszatitkai – Temesvár polgármestere Nicușor Dan németországi látogatásáról
2025. július 19., szombat

Nicușor Dan nem tágít: az alkotmánybírósági kudarc ellenére visszaküldi a parlamentnek a fasiszta propagandát tiltó törvényt

Hiába nyilvánította alkotmányosnak az alkotmánybíróság a fasiszta propagandát tiltó törvényt, amely ellen Nicușor Dan államfő emelt alkotmányossági panaszt, az elnök közölte: fenntartja kifogásait, így visszaküldi a jogszabályt a parlamentnek.

Nicușor Dan nem tágít: az alkotmánybírósági kudarc ellenére visszaküldi a parlamentnek a fasiszta propagandát tiltó törvényt
2025. július 18., péntek

Törököktől vásárolt hadihajóval védené Románia a fekete-tengeri gázvezetéket, csak nehéz felfegyverezni

Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.

Törököktől vásárolt hadihajóval védené Románia a fekete-tengeri gázvezetéket, csak nehéz felfegyverezni
2025. július 18., péntek

Csökkentik az önkormányzati alkalmazottak és a helyi rendőrök számát – újabb megszorítási javaslatokat ismertetettek

A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.

Csökkentik az önkormányzati alkalmazottak és a helyi rendőrök számát – újabb megszorítási javaslatokat ismertetettek