2010. szeptember 10., 11:352010. szeptember 10., 11:35
A módszer már évszázadok óta működik, Mátyás király is igencsak kreatív volt, amikor a háborúihoz pénzt kellett szerezni, ezért aztán füstadót meg koronaadót vetett ki az országlakosokra, mégis igazságosként emlegeti mindenki. Néhány nappal ezelőtt egy PDL-s honatya keltett feltűnést azzal, hogy a prostitúció törvényesítéséről szóló jogszabálytervezetet nyújtott be, amelynek a lényege, hogy ezentúl hivatalos körülmények között lehetne űzni a legősibb mesterséget, viszont cserébe a nehéz altesti munka után is be kellene fizetni az államot megillető adókat.
A nagyobbik kormánypárt egy másik képviselője is hasonló kaliberű javaslattal állt elő: a számlaképes örömlányok mellé ő a jósnőket és egyéb boszorkányságokkal foglalkozó polgárokat sorakoztatná fel. Tulajdonképpen nem is rossz az ötlet, a jósok, valamint a mindenféle átok- és rontáslevevők, illetve -föltevők immár mind magyar, mind román nyelvterületen hemzsegnek, a román napilapok apróhirdetés-rovatai tele vannak a többnyire cigány nemzetiségű jósnők hirdetéseivel, míg a magyar kereskedelmi csatornákon az élő televíziós jóslás a menő. Piac tehát van, a jelek szerint fizetőképes kereslet is – ezt a tevékenységi kört az Isten is arra teremtette, hogy az állam jó kis sápot vessen ki rá. Mondjuk, azért kíváncsi lennék arra, hogyan állapítanák meg a különféle adókat.
Az addig rendben van, hogy egy jóslat vagy átok után egységes járulékot kell fizetni. Viszont azért megnézném azt a könyvelést, amelyben például az a tétel szerepel, hogy „Házasságtörő férjre kimondott átok meg rontás levétele az aranyhörcsögről 150 lej plusz áfa”. A másik dilemma pedig az, hogy akkor a kristálygömböt, a tarot-kártyát meg az obligát fekete macskát vajon elengedhetetlen munkaeszközként leírhatja majd az adójából az egyéni vállalkozóvá avanzsált jósnő? Erre sajnos már nemigen derül fény, a szenátus jogi bizottságának tagjai ugyanis elvetették a törvényjavaslatot. Állítólag attól tartottak, hogy ha elfogadják, a főállású boszorkák megátkozzák őket. Abba nem gondoltak bele a honatyák, hogy ezzel az államkassza is elesik a bevételtől. Hiszen az átokszórás már adókötelesen történt volna.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.