Páva Adorján

Páva Adorján

Békés együttélés a magyarellenességgel

2025. április 04., 09:382025. április 04., 09:38

2025. április 04., 09:512025. április 04., 09:51

Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki – aztán persze hárított.

Őszintén szólva sokan, mi is elhittük neki, magunk is úgy érezhettük, hogy Kolozsvár sokat változott a nemzetiségek együttélése viszonylatában is az elmúlt évtizedekben. Elhitte, ezt érezte legalábbis az a nemzedék, amely még megtapasztalta, megélte a sötét funari időket. Hiszen azóta egyértelműen, vitathatatlanul más a közhangulat a kincses városban.

Néhány éve megmosolyogtam, amikor az anno Kolozsváron egyetemre járó, majd Székelyföldre hazaköltöző barátunk egyik „visszatérő” látogatásakor aggódva kérdezte: vajon nem lesz baja az autójuknak, amelyre egyesületük magyar megnevezése van felírva?

Akkor megmosolyogtam, most viszont – még ha továbbra sem javasolnék semmiféle óvintézkedést – nem mosolyognék.

Kedves Emil Boc, Kolozsvár magyarok által is megszavazott, a várost magyarokkal együtt vezető polgármestere: lefagyott arcunkról a mosoly. Egyik pillanatról, egyik napról a másikra nagyot fordult velünk a világ. Hiszen kolozsvári és Kolozs megyei magyar fiatalok békés megmozdulást szerveztek, utcára vonultak a multikulturalitás erdélyi, országos, európai, nemzetközi, intergalaktikus mintapéldájaként tetszelgő városban – és ezúttal nem nemzeti ünnepeink, történelmi személyiségeink előtt tisztelegve, nem fesztiválhangulatban, hanem: magyarellenesség miatt.

Hiszen magyarokat vertek meg az utcán azért, mert magyarul beszéltek.

Elszigetelt eset? Lehet. Ugyan már, futballhuligánok voltak, azok mindig csak balhéznak, nekik mindegy, hogy magyar vagy sem, románokat is vertek, csak üthessenek… Lehet. Ó, elcsattant egy-két pofon, férfidolog, miért voltak olyan nyápicok vagy miért nem futottak el, megtörtént és kész… Lehet. Hol voltak a rendfenntartók, az ő hibájuk, nem végezték a dolgukat… Lehet. Miért kell olyan nagy ügyet csinálni ebből az egészből, utcára vonulni, tüntetni vagy mi, csak rontjuk a magyar–román viszonyt, tovább hergeljük a szélsőségeseket… Lehet.

De legalább egyvalamit fogadjunk el: a bántalmazottnak joga van igazságszolgáltatást kérni, és szomorú esetével mindenkit arra emlékeztetni:

itt valahol csúnya dolgok lappanganak, amelyek nem előzmény nélküliek, és már-már bűnnel felérő hazugság úgy tenni, mintha nem létezne, úgy tenni, mintha mi sem történt volna.

Ha pedig odáig fajulnak a dolgok, hogy már nemcsak az egyént bántalmazzák, hanem egy közösség – jelen esetben a kolozsvári magyar fiatalok – is szükségét érzi a békés kiállásra egy rendkívül érzékeny és veszélyes konfliktushelyzetben, akkor ítélkezés helyett inkább a baj kiváltó okain és a megoldási lehetőségeken morfondíroznunk.

A baj forrása pedig sok-sok éve itt van a szemünk előtt. Nem rejtőzködik, nem bujkál, nem hátba támad: bárki láthatja, hallhatja, hiszen óriásmolinókat kifeszítve, ordítva mutatja meg, ki is ő és mit gondol. Ráadásul nem egy félreeső sikátorban, hanem Kolozsvár modern büszkeségében, legnagyobb létesítményében, az Arénában fészkel, és szinte hétről hétre, rendszeresen ízelítőt ad a társadalmilag – valamilyen okból bizony – elfogadott gyűlölködés legmagasabb szinten művelt formáiból.

A társadalmi elfogadottság nehéz ügy.

A labdarúgás, jobban mondva az azt övező, hihetetlenül összetett körítés köztudottan leképezi azt a világot, amiben élünk: kicsiben, de bombasztikusan intenzíven, lemeztelenítve, mégis a külsőségek teljes arzenálját felvonultatva, hétköznapi rendtiszteletet, jól nevelt viselkedést a lehető legbizarabb módon feje tetejére állítva. És akkor a még elfogadott határok végsőkig kitolt korlátain ott egyensúlyoznak az ultrák, azon túl pedig akcióba lépnek a huligánok.

Mindannyian tudjuk: teljesen elfogadott velejárója a focinak, hogy ha egy igazi focidrukker kimegy a meccsre, akkor káromkodásokat üvöltve, köpködve rázhatja öklét akkor is, ha ő éppen egy iskolaigazgató, rendőr, pap vagy a viselkedéstudományok doktora. Vagy éppen 10-12 éves gyerek. Engem is körülbelül ilyentájt ragadt magával ez a világ, és körülbelül egy évtizeden keresztül benne éltem (egy másik városban). Nem tartoztunk kimondottan a szurkolói „keménymaghoz”, de akkoriban igazából nem is létezett ilyen: voltak, akik végigénekelték a meccset, mi pedig idővel oda csapódtunk.

A dalrepertoár tele volt a legnagyobb riválisokat szidalmazó, gyalázó nótákkal, mi pedig büszkén énekeltük.

Észre sem vettük, mekkorára nőtt így a bennünk megült és kikelt gyűlöletmag, ezt csak sok év elteltével ismertem fel, ismertem be magamnak.

Ahogyan azt is, hogy már életerős kamaszként a legnagyobb rivális otthonában rendezett vendégjátékok alkalmával – csendőrkordon, rohamrendőrök ide vagy oda – olyasmiket is tettem, amiket… hát nem szeretném, hogy például a gyerekeink megtegyenek.

Természetesen ezt „ki lehet nőni” – de mi van, ha nem?

Emlékezetes, hogy a pandémia ideje alatt „leállt az élet” a lelátókon is, a stadionok megnyitása után pedig csőstül kiszabadult mindenkiből a felgyűlt gőz, szemét, frusztráltság. Ekkortájt érezhetően megnőttek a gyűlöletszító, agresszív megnyilvánulások is. Amelyek nem koptak ki a lezárás ideje alatt, sőt: a digitalizált, online világ melegágya mindezeknek, ahol az ultrák, illetve a huliganizmusra hajlamos szerencsétlen flótások is könnyen megtalálják egymást: egy kattintásra minden riválisalázó „hőstett”, legyen szó zászlólopásról vagy bunyóról. Ahol egy teljes (al)világ tárul nemcsak az eleve rosszakaratúak, hanem a könnyen befolyásolhatók elé is.

Magyarellenesség, Kolozsvári U Galéria

A Kolozsvári U szurkolótábora a derbin

Fotó: Facebook/Sepcile rosii

Köztudott, hogy Nyugaton, a legerősebb focibajnokságokban is nagy problémát jelentett a huliganizmus, azonban hatósági vasszigorral, a szakszövetség, a klubok és szurkolói közösségek hathatós közreműködésével sikerült kiszorítani a futballstadionokból, a nyilvános térből ezt az őrült agressziót. Ami nem azt jelenti, hogy megszűnt: csak eltűnt a szemünk elől, és olyan zárt csoportokban él tovább, amelyek legalább megkímélik a nagyközönséget, az elvakult huligánok nem feltűnősködni akarnak, hanem csak egymásnak bizonyítani és egymást alázni.

Eközben nálunk a verbális agresszió, a hergelés, a gyűlöletszítás, a diszkrimináció, a fizikai bántalmazás, illetve mindezek folyamatos túllicitálása a show része.

Ez sajnos szinte minden, komolyabb szurkolótáborral rendelkező focicsapatnál, minden nagy futballhagyományú városban jelen van valamilyen formában – de persze nem mindegy, milyen formában.

Közismert, hogy a Kolozsvári Universitatea szurkolótábora, pontosabban annak vezérszurkolói, hangadói, radikálisabb szárnyai országos szinten is élen járnak ebben. Az 1919-ben, azaz az első világháború végét övező nagyromán eufória közepette alapított, ma is a román nemzeti érzelmek egyik jelképének tekintett U „harciassága” többrétegű, szerteágazó ellenségkép tudatos kiépítésében gyökerezik, mely bizony nem nemzedékről nemzedékre szálló „örökség”.

A manapság „mindörökké gyűlölt” városi rivális CFR-rel szembeni utálat története igazából alig több, mint két évtizedes: a vasutascsapat feltámasztása, élcsapattá válása időszakában kreálták, nem mellékesen egy olyan csapat irányában, melyet egy Pászkány Árpád nevezetű magyar ember tett Bajnokok Ligája-szereplővé.

Meglett a helyben gyűlölhető ellenség, amelyre ráadásul a lokális mellett egy „nemzeti” gyökerű hadakozást is rá lehetett húzni.

Biztosak lehetünk benne, hogy az U szurkolótáborához mostanság csatlakozó tizenévesek azt hiszik, ez mindig így volt, és mindig így lesz. Mert ezt kapják, ezt látják, ezt tanulják, és sajnos nagy eséllyel ezt adják tovább, senki által sem zavartatva, a politikai szélsőségesség szabad térnyerése által táplálva.

Hiszen nem szól rájuk senki. Hogy kinek kellene? Bárkinek. Mindenkinek. Legyen szülő, nagyszülő, tanító, tanár, edző, pap, haver, influenszer. Vagy miért is ne: maga a klubtulajdonos?! Netalántán a polgármester?!

Ad absurdum: a klubtulajdonos polgármester?!

Nem szól rájuk a Kolozsvár költségvetéséből – román és magyar adófizetők pénzéből egyaránt – évente több millió eurót kedvenc csapatára, az U fociklubjára költő Emil Boc. Ugyanis csaknem három napig hiába kerestük az utcai támadásokat elítélő, dörgedelmes polgármesteri nyilatkozatokat (pedig nem csak magyarokat vertek) a helyi és országos sajtót egyaránt alaposan bejárt agressziókat követően is.

Sőt: mit találunk Emil Boc Facebook-oldalán a vörös sapkásoknak is becézett U „dicső győzelmével” zárult derbiről? Egy beszélgetést, melyet a meccs másnapján, vélhetően (remélhetőleg) az utcai támadások kiderülte előtt folytatott a polgármester egy élő adásban. És amelyben többek között ezeket mondja:

„Show a lelátókon, Kolozsvár minden szempontból nyert. (...) Voltak olyan hangok, amelyek azt mondták, ez a két csapat nem tud egyazon városban játszani. Íme, tud! Tisztelettel, szurkolótáborokkal, drukkolással, sportszerűen.

Idézet
Ez egy normális város, ez az a normalitás, amire mindenki vágyik. Ebben a városban nagyon jól együtt tudunk élni románok és magyarok is, a fociban is tisztelni tudjuk egymást ilyen teljesítmény láttán.”

Két nappal később, „ebben a normális városban, ebben a normalitásban” több százan békés megmozdulást tartottak, mert „2025-ben, Kolozsvár utcáin, felelősségre vonás nélkül érhet bárkit erőszak pusztán azért, mert magyarul beszél”, illetve azt jelezvén: „az etnikum nem választ szét bennünket, de az utálat igen”.

A rendvédelmi szervek, az igazságszolgáltatás magától értetődő kötelessége fényt deríteni a tettesek kilétére és méltó, elrettentő büntetést kiszabni. De vajon miért nem magától értetődő a multikulturalitás fellegvárában trónoló sikerpolitikusnak nemcsak a szokásos módon elhatárolódni az erőszaktól és elítélni minden agresszív cselekedetet – mint ahogy végül csütörtökön, nagy nehezen megtette, az etnikai indíttatást azonban a rendőrség addigi jelentéseire hivatkozva kizárta –, hanem

drasztikus lépéseket foganatosítani, hadjáratot indítani a polgármester szinte valamennyi hangzatos vívmányát hiteltelenítő, meghazudtoló gyűlöletfészek ellen?!

Amely az ő városán, az ő kedvenc, általa is fenntartott klubján élősködik, tehát többszörösen is odacsaphatna a csőrével – mégsem teszi. Inkább gondos tojóként melengeti vörös sapkás gyűlölettojásait, amelyek torzszülöttjeivel „békésen” együtt élhetünk az idők végezetéig Boc multikulti mintavárosában.

korábban írtuk

Nem maradhatunk csendben! Az agresszív futballhuligánoknak üzentek a magyarok Kolozsváron
Nem maradhatunk csendben! Az agresszív futballhuligánoknak üzentek a magyarok Kolozsváron

Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.

korábban írtuk

Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét
Csoma Botond a parlament elé vitte a kolozsvári magyarverés ügyét

Bukaresti parlamenti felszólalásában ítélte el szerdán a Kolozsváron történt magyarellenes futballhuliganizmust Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. Csoma Botond a belügyminisztert arra kérte, hogy büntessék meg az elkövetőket.

korábban írtuk

Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel
Magyar fiatalokat bántalmaztak az U szurkolói Kolozsváron, az RMDSZ példás büntetést követel

Utcai verekedésbe torkollott a kolozsvári Universitatea és a CFR futballcsapatok hétfő esti mérkőzése. Az U szurkolóinak egy része magyar fiatalokat bántalmazott, az RMDSZ a felelősök megbüntetését követeli a belügyminisztertől.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.