Archív felvétel
Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az SOS Románia párt és a Fiatal Emberek Pártjának (POT) frakciói.
2025. április 28., 15:382025. április 28., 15:38
2025. április 28., 16:532025. április 28., 16:53
A nyugdíjrendszer – itt a piros, hol a piros játék szüleink és nagyszüleink életével című, Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter ellen irányuló indítvány aláírói a nyugdíjak idei befagyasztását, a társadalmi egyenlőtlenségek növekedését és a katonai nyugdíjrendszerben tapasztalható egyenlőtlenségeket kifogásolták – írja az Agerpres. Az indítványról titkos, golyós szavazással döntöttek a szenátorok.
Ennek ellenére a hétfői szavazás azt jelzi, hogy nem mindig érvényesül a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek frakciójának többsége.
„Az idei költségvetésbe foglalt nyugdíjkiadások összege 155 milliárd lej, 21 milliárd lejjel nagyobb, mint tavaly” – jelentette ki a romániai állami nyugdíjrendszer hiányosságait kifogásoló egyszerű indítvány szenátusi vitáján a munkaügyi miniszter. Simona Bucura Oprescu adatokkal cáfolta az ellenzéki indítványnak azt az állítását, hogy csökkent a nyugdíjak vásárlóereje. Emlékeztetett arra, hogy az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint a múlt évben közel 40 százalékkal nőttek a nyugdíjak, miközben az infláció 5 százalékos volt. Idén pedig 17 százalékkal haladják meg a betervezett nyugdíjkiadások a tavalyi összeget, és ez a növekedés szintén jóval magasabb a 2025-re becsült 3,8 százalékos inflációnál – érvelt a miniszter.
Oprescu reagált az indítványnak arra az állítására is, hogy az uniós tagállamok közül Románia lakosságát fenyegeti a leginkább a szegénység és az anyagi nélkülözés veszélye. Az Eurostat adataira hivatkozva elmondta, hogy az elmúlt három évben több mint 1,3 millió romániai került ki a mélyszegénységből. „Ez azt mutatja, hogy a kormány (...) és az általam vezetett minisztérium jól küzdött a romániai szegénység ellen” – jelentette ki, hozzátéve, hogy Romániában az elmúlt évtizedben 44 százalékkal nőtt az életszínvonal.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!