Pataky István

Pataky István

Igény a szuverenista politikára

2022. október 06., 10:532022. október 06., 10:53

A többség úgy gondolja, hogy Romániának inkább szuverenista politikát kellene folytatnia. Az Avangarde Intézet frissen közölt felmérése szerint a megkérdezettek hatvanegy százaléka támogatná ezt a fajta irányvonalat a globalista politikával szemben.

Utóbbi támogatottsága mindössze tizenhat százalékos. Romániában nem először jelzik a közvélemény-kutatások a szuverenista politika népszerűségét, még sincs olyan párt, amely a magyar, lengyel, olasz, francia vagy éppen amerikai mintára képviselné a globalizmus alternatíváját.

Nem is kérdés, hogy az, aki nyíltan akarja vállalni a nemzeti érdekekre épülő politikát, azonnal olyan ellenszéllel találkozik, amely a legbátrabbakat is meghátrálásra késztetheti. Ma, a titkosszolgálatok és/vagy az üzleti érdekek által ellenőrzött román sajtóban – legalábbis annak legnagyobb részében – visszavonhatatlanul megbélyegzik azt, aki a szuverenista irányvonal mellett érvel. Nem hazai találmány az eljárás, a nagybetűs Európai Unióból vették át ezt a „demokratikus” módszert. A fősodratú média szerint Európa-ellenes, esetleg oroszbarát az, aki bármiféle brüsszeli döntést bírálni merészel. Ha esetleg erdélyi magyar az illető, akkor az autokrata, putyinista Orbán Viktor kottájából énekel. Pedig a fentebb említett felmérés szerint a megkérdezettek hetven százaléka az Unióban maradást választaná, ha felmerülne Románia távozásának kérdése az EU-ból, és csak kilenc százaléka támogatná a kilépést. Tehát a képlet nem annyira bonyolult: a romániaiak többsége azt szeretné, hogy országa az Európai Unióban maradjon, ugyanakkor elutasítja a globalizmust, inkább szuverenista nézeteket vall.

Lefordítva: olyan EU-t szeretne, amely figyelembe veszi az ő és országa érdekeit. Olyan vezetőket akar saját országában, akik kiállnak ezekért az érdekekért Brüsszelben is.

Nálunk a helyzet azért különösen reménytelen, mert az a párt, amelyik időről időre üzenetként fogalmazza meg a szuverenista politika képviseletét, az csupán opportunizmusból teszi. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) félanalfabéta botrányhős politikusai tökéletesen megfelelnek a globalista érdekeket kritikátlanul kiszolgálók elvárásainak: riogatni lehet velük, megerősíteni a társadalomban az igazi alternatíva hiányát. Éppen ez lehetett az AUR létrehozásában, megerősödésében közreműködők célja? Kétségtelen az is, hogy a rendszerváltás utáni Romániában nem volt egyetlen olyan politikai erő sem, amely a patriotizmust, a nemzeti érdekérvényesítést le tudta választani a magyarellenesség mindig hálás tematikájáról. Egy igazi román „hazafi” politikus ma is arról ismerszik meg, hogy „megvédi” Romániát a magyaroktól. Ez nyilvánvalóan egyszerűbb, mint francia, német vagy uniós vezetőkkel vitatkozni.

Az Avangarde felmérése nem meglepő. Nemcsak Romániában, egész Európában erősödik a szuverenista politika iránti igény. A hatalmon lévő szociáldemokraták és nemzeti liberálisok tisztában vannak a fejleménnyel, nem véletlenül hallhattunk az utóbbi időben egy-egy, Brüsszelt óvatosan bíráló kijelentést kormánypárti politikusok szájából. Erről a tendenciáról fogalmazott meg véleményt Eduard Hellvig, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatója is Kolozsváron. Romániában ma esélytelennek tűnik a szuverenista politika nyílt, hiteles képviselete. Igény viszont van rá. Ennek az ellentmondásnak a feloldására sok izzadságszagú próbálkozást fogunk látni az elkövetkezőkben a román politikai színtér hatalmi és ellenzéki oldalán egyaránt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.